Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Život za První republiky. Československá republika se skládala z těchto zemí: Čechy Morava Slovensko Podkarpatská Rus Jednotlivé země však nebyly stejně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Život za První republiky. Československá republika se skládala z těchto zemí: Čechy Morava Slovensko Podkarpatská Rus Jednotlivé země však nebyly stejně."— Transkript prezentace:

1 Život za První republiky

2 Československá republika se skládala z těchto zemí: Čechy Morava Slovensko Podkarpatská Rus Jednotlivé země však nebyly stejně hospodářsky vyspělé. Nejvyspělejší byly Čechy a Morava, méně pak Slovensko a nejchudší byla Podkarpatská Rus.

3 Průmysl Po skončení války bylo postaveno mnoho průmyslových závodů a Československo se brzy stalo jedním z nejvyspělejších průmyslových států. Byla zavedena osmihodinová pracovní doba, čímž se zlepšily životní podmínky dělníků. K nejvýznamnějším podnikům tehdy patřily: Baťovy závody ve Zlíně. Vyrostly z malé ševcovské dílny. Baťa zde zaváděl nejnovější americké způsoby výroby (např. výrobní pásy). Jeho dělníci měli vysoké platy. Stavěl pro dělníky moderní rodinné domky. Baťovým botám nemohly žádné jiné konkurovat ani kvalitou ani cenou.

4 Zemědělství Většina velkostatků, které byly dříve v rukou šlechty a církve, byly rozděleny drobným rolníkům. Stále zde však převládala namáhavá ruční práce. Ze zemědělských produktů se staly ve světě nejznámějšími: cukr, pivo a chmel.

5 Kultura Lidé často chodili do divadel. Vedle státních divadel vznikala soukromá divadla, nejdůležitější z nich bylo Osvobozené divadlo. Založili ho Jiří Voskovec a Jan Werich. Psali hry, které byly plné humoru, satiry a písní. Hudbu k jejich písním psal skladatel Jaroslav Ježek. Známým spisovatelem té doby byl také Karel Čapek (mimo jiné blízký přítel T. G. Masaryka).

6 Jak se tehdy žilo? Poctivá práce řemeslníka, dělníka, učitele či lékaře byla ctěna a zaručovala slušný život jeho rodině. Lajdáctví a nepoctivost se odsuzovaly. Lidé si víc vážili vzdělání a vzdělaných občanů. Lidé byli více skromní a spořiví, zbytečně neutráceli. Ženy nechodily do práce, protože je muži uživili. Život byl mnohem méně uspěchaný než nyní, lidé měli více času na sebe a svou rodinu. Ve vzájemných vztazích bylo více úcty, slušnosti a zdvořilosti. Pracovalo se od pondělí do soboty, v neděli se vyráželo na výlety- pěšky, vlakem, autobusem nebo výletním parníkem. Oblíbenou zábavou byl biograf, kde se hrály zpočátku němé filmy. Oblibu si získával i rozhlas.

7 Zápis do sešitu Život za první republiky Nejrozvinutější země byly Čechy a Morava, zaostalejší bylo Slovensko a nejchudší byla Podkarpatská Rus. Průmysl - vznikaly nové průmyslové podniky, nejznámější byly Baťovy závody ve Zlíně - byla zavedena osmihodinová pracovní doba Zemědělství – velkostatky patřící šlechtě a církvi byly rozděleny drobným rolníkům - převládala ruční práce, která zůstávala namáhavou - nejznámější ve světě chmel, cukr a pivo Kultura – Jiří Voskovec a Jan Werich založili Osvobozené divadlo, pro které psali hry plné humoru, satiry a písní (skladatel Jaroslav Ježek) - spisovatel Karel Čapek (hovory s TGM) Jak se žilo? Poctivá práce zaručovala slušný život pro celou rodinu. Nepoctivost a lajdáctví se odsuzovalo. Lidé si vážili vzdělání. Lidé byli víc skromní a spořiví. Život byl méně uspěchaný, bylo více času na rodinu. Oblíbenou zábavou byl biograf.

8 Otázky: 1.Které země První republiky byly nejrozvinutější? 2.Která země První republiky byla nejzaostalejší? 3.Který nejznámější průmyslový podnik v této době vznikl, co vyráběl? 4.Lišila se pracovní doba dělníků tehdy a dnes? 5.Proč byla práce v zemědělství stále velmi namáhavá? 6.Kdo založil Osvobozené divadlo, co o něm víš? 7.Jmenuj alespoň jednoho spisovatele tvořícího v tomto období. 8.Co z tehdejšího způsobu života bys rád přenesl do toho dnešního?

9 Použité prameny Vlastivěda pro 4. a 5. ročník ZŠ, Nová škola Čítanka pro 4. a 5. ročník, Nová škola Dětská ilustrovaná encyklopedie Má vlast, Slovart http://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_republika, přístupné k 30.12.2010 http://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_republika http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk, přístupné k 30.12.2010 http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Ba%C5%A5a, přístupné k 30.12.2010 http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Ba%C5%A5a http://cs.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%A5ovy_z%C3%A1vody, přístupné k 30.12.2010 http://cs.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%A5ovy_z%C3%A1vody http://cs.wikipedia.org/wiki/Osvobozen%C3%A9_divadlo, přístupné k 30.12.2010


Stáhnout ppt "Život za První republiky. Československá republika se skládala z těchto zemí: Čechy Morava Slovensko Podkarpatská Rus Jednotlivé země však nebyly stejně."

Podobné prezentace


Reklamy Google