Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

I. SVĚTOVÁ VÁLKA, VZNIK Č ESKOSLOVENSKA Anotace: Materiál je určen k výuce vlastivědy ve 5. ročníku ZŠ. Seznamuje žáky s průběhem událostí během I. světové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "I. SVĚTOVÁ VÁLKA, VZNIK Č ESKOSLOVENSKA Anotace: Materiál je určen k výuce vlastivědy ve 5. ročníku ZŠ. Seznamuje žáky s průběhem událostí během I. světové."— Transkript prezentace:

1 I. SVĚTOVÁ VÁLKA, VZNIK Č ESKOSLOVENSKA Anotace: Materiál je určen k výuce vlastivědy ve 5. ročníku ZŠ. Seznamuje žáky s průběhem událostí během I. světové války a vznikem samostatného Československého státu. Učebnice: Obrazy z novějších Českých dějin.

2 I. SVĚTOVÁ VÁLKA červen 1914 – v Sarajevu atentát na následníka rakouského trůnu spory velmocí o rozdělení světa obr. 1

3 červenec 1914 – vyhlášení války (Ústřední mocnosti v čele s Německem a Rakouskem - Uherskem proti Dohodě – Velké Británii, Francii a Rusku) těžké boje na frontách – zdokonalené zbraně nedostatek surovin a potravin – umírání, demonstrace a stávky přeběhlíci na frontě – legionáři listopad 1918 – konec války: porážka Rakouska- Uherska

4 V ZNIK Č ESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY po vypuknutí 1. světové války – odchod skupiny českých vlastenců kolem T. G. Masaryka za hranice (E. Beneš, M. R. Štefánik)T. G. MasarykaE. BenešM. R. Štefánik snaha o to, aby mocnosti uznaly samostatný československý stát organizace legií ve Francii, Rusku a Itálii v říjnu a listopadu 1918 vyhlášena a uznána samostatná Československá republika v Praze byla vyhlášena 28. října 1918 (státní svátek)

5 Z DROJE obr. 1 – František Ferdinand d'Este http://files.sarajevskyatentat.webnode.cz/20000001 3-759d676971/r.jpg http://files.sarajevskyatentat.webnode.cz/20000001 3-759d676971/r.jpg


Stáhnout ppt "I. SVĚTOVÁ VÁLKA, VZNIK Č ESKOSLOVENSKA Anotace: Materiál je určen k výuce vlastivědy ve 5. ročníku ZŠ. Seznamuje žáky s průběhem událostí během I. světové."

Podobné prezentace


Reklamy Google