Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0713 Název projektu:Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník:Fyzika, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Optika Sada číslo:ICT-32C Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 07 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-32C-07 Téma vzdělávacího materiálu:Zobrazení rovinným zrcadlem Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Mgr. Jana Montágová Anotace:Prezentace se zaměřuje na procvičení učiva o optice. Metodické poznámky:Materiál je vhodný pro tříleté učební obory Datum vytvoření:24. 9. 2012 Ověření ve výuce:7. 3. 2013

2 Zobrazení rovinným zrcadlem

3 První zrcadla tvořila obvykle deska z leštěného kovu - často ze stříbra. Současná zrcadla jsou tvořena tenkou vrstvou hliníku nanesenou na zadní stranu skleněné tabule. Protože vrstva je nanesena zezadu, je zrcadlo trvanlivější, za cenu o málo nižší kvality obrazu. Tento typ zrcadla odráží asi 95% dopadajícího světla. Zadní strana je často natřena ochrannou vrstvou proti korozi a poškození kovu.

4 Podle tvaru rozlišujeme zrcadlo: rovinné, duté - konkávní, vypuklé - konvexní.

5 Na základě Huygensova principu lze odvodit, že paprsek světla se odráží od zrcadla pod úhlem, který je rovný úhlu jeho dopadu. Např. dopadá-li paprsek světla na povrch zrcadla pod úhlem 30°, potom se odráží z bodu dopadu pod stejným úhlem v opačném směru.

6 Konstrukce zobrazení p1 p2 p3 p4 p6 p5 Předmětový prostorObrazový prostor zrcadlo p1 – p6 zobrazovací paprsky Obr.1

7 Obraz trojrozměrného tělesa Obr. 2

8 Zobrazením v rovinném zrcadle vzniká obraz: 1. přímý, 2. zdánlivý, 3. stejně veliký, 4. stranově převrácený.

9 Jednosměrné zrcadlo Jednosměrné zrcadlo, zvané též polopropustné zrcadlo, odráží asi polovinu světla a druhou polovinu propouští. Je to tabule skla pokrytá vrstvou kovu o tloušťce jen několika atomů, která propouští část světla (na obě strany). Používá se mezi tmavou místností a jasně osvětlenou místností. Osoby na jasně osvětlené straně vidí svůj vlastní odraz - vypadá jako obyčejné zrcadlo. Osoby na tmavé straně vidí skrze zrcadlo - zrcadlo vypadá jako průhledné okno. Může být použito v nemocnicích na kontrolu pacientů atd. V optice se polopropustné zrcadlo také nazývá dělič svazku.

10 Periskop Obr. 3

11 1.Zobrazte 10 tiskacích písmen nebo číslic v rovinném zrcadle. 2.Vyjmenujte, kde všude se uplatňují zrcadla. 3.Nakreslete duté a vypuklé zrcadlo. 4.Co lze říci o obrazu, který vzniká při zobrazení předmětu v rovinném zrcadle? 5.Objasněte princip jednosměrného zrcadla. Odpovídejte na následující otázky. Ověříte si své znalosti.

12 Seznam zdrojů Seznam literatury LEPIL, Oldřich, Milan BEDNAŘÍK a Radmila HÝBLOVÁ. Fyzika pro střední školy. 1. vyd. Praha: Prometheus, 1993, 287 s. ISBN 80-901-6197-9. BROŽ, J. Fyzikální a matematické tabulky. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1980. BEDNAŘÍK, M., SVOBODA, E., KUNZOVÁ, V. Fyzika II pro studijní obory SOU, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. MIKLASOVÁ, V. Přehled fyziky pro tříleté obory SOU technického směru. Opava: SOU stavební. Obrázky a animace Obr.1-2: MONTÁGOVÁ, Jana. Zobrazení v rovinném zrcadle. Obr. 3: Simpleperiscopes.png. Wikipedia: the free encyclopedia. [online]. [cit. 2012- 09-24]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Simpleperiscopes.pnghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Simpleperiscopes.png

13 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."

Podobné prezentace


Reklamy Google