Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Miriam Zralá Název materiálu: Onemocnění centrálního nervového systému.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Miriam Zralá Název materiálu: Onemocnění centrálního nervového systému."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Miriam Zralá Název materiálu: Onemocnění centrálního nervového systému Označení materiálu: VY_32_INOVACE_MP.M4.1115 Datum vytvoření: 1. 9. 2013 Vzdělávací oblast: Aplikovaná masáž Ročník: čtvrtý – Sportovní a rekondiční masér Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Úvod do problematiky, anatomie a patologie kortikospinální dráhy, příznaky centrální obrny, lokalizace místa poškození.

3 Metodické pokyny Jedná se o teoretickou výuku, které musí předcházet znalost anatomie nervového systému člověka. Jedná se o teoretickou výuku, které musí předcházet znalost anatomie nervového systému člověka. K využití materiálu je nutný počítač s MS PowerPoint a projektor. K využití materiálu je nutný počítač s MS PowerPoint a projektor. Zrakově postiženým přenést prezentaci do ozvučených čtecích zařízení. Zrakově postiženým přenést prezentaci do ozvučených čtecích zařízení.

4 Zdroje PFEIFFER, Jan. Neurologie v rehabilitaci. Vyd. 1. Praha: Grada Publishing, a.s. 2007, 351 s. ISBN 978-80-247-1135- 5. BERLIT, Peter. Memorix neurologie. [4. vyd.]. Praha: Grada Publishing, a.s, c2007, 447 s. ISBN 978-80-247-1915-3. Fotografie z archivu autorky

5 Onemocnění centrálního nervového systému

6 Kortikospinální dráha Onemocnění vzniká poškozením kortikospinální drahy (centrální motoneuron, pyramidový). Onemocnění vzniká poškozením kortikospinální drahy (centrální motoneuron, pyramidový). Kortikospinální dráha začíná v gyrus precentralis frontálního laloku, prochází mozkovou hemisférou (capsula interna) a celým mozkovým kmenem. Kortikospinální dráha začíná v gyrus precentralis frontálního laloku, prochází mozkovou hemisférou (capsula interna) a celým mozkovým kmenem. Na hranici mezi prodlouženou míchou a míchou se větší část 90% kříží a část 10% probíhá nezkříženě v předním míšním provazci. Tato menší část se rovněž kříží, ale až na úrovni segmentů. Na hranici mezi prodlouženou míchou a míchou se větší část 90% kříží a část 10% probíhá nezkříženě v předním míšním provazci. Tato menší část se rovněž kříží, ale až na úrovni segmentů. Kortikospinální dráha postupně končí ve výši určitých míšních segmentů u buněk zadního míšního rohu. Kortikospinální dráha postupně končí ve výši určitých míšních segmentů u buněk zadního míšního rohu.

7 Kortikospinální dráha Neurity těchto buněk směřují do předních míšních rohů, kde končí u velkých motorických buněk. Neurity těchto buněk směřují do předních míšních rohů, kde končí u velkých motorických buněk. Při poškození dráhy vzniká centrální obrna. Při poškození dráhy vzniká centrální obrna.

8 Příznaky centrální obrny Snížení až ztráta svalové síly Snížení až ztráta svalové síly Snížení až vyhasnutí aktivní hybnosti Snížení až vyhasnutí aktivní hybnosti Hyperreflexie svalová (zvýšené šlachové reflexy) Hyperreflexie svalová (zvýšené šlachové reflexy) Klonus – je projevem zvýšené reflexní dráždivosti Klonus – je projevem zvýšené reflexní dráždivosti Patologické reflexy Patologické reflexy Zvýšený svalový tonus ve smyslu spastické hypertonie Zvýšený svalový tonus ve smyslu spastické hypertonie Svalové atrofie nejsou přítomny nebo se objevují teprve při delším trvání poruchy. Jsou však jen malé. Svalové atrofie nejsou přítomny nebo se objevují teprve při delším trvání poruchy. Jsou však jen malé.

9 Lokalizace místa poškození V závislosti od lokalizace místa poškození vznikají tyto příznaky: V závislosti od lokalizace místa poškození vznikají tyto příznaky: 1. Poškození mozkové kůry – vyvolává kontralaterálně tonicko – klonické křeče tzv. Jacsonovu motorickou epilepsii. Jde o křečovité, mimovolní záškuby začínající na jedné končetině (HK nebo DK) anebo na tváři při plném vědomí nemocného. Od epilepsie se liší tím, že křeče jsou vždy jednostranné a bez poruchy vědomí. Při poškození vzniká monoparéza anebo monoplegie. Při poškození dominantní hemisféry vzniká porucha řeči – motorická afázie = rozumí, ale nemluví. Nebo senzorická afázie = nerozumí ani nemluví. 1. Poškození mozkové kůry – vyvolává kontralaterálně tonicko – klonické křeče tzv. Jacsonovu motorickou epilepsii. Jde o křečovité, mimovolní záškuby začínající na jedné končetině (HK nebo DK) anebo na tváři při plném vědomí nemocného. Od epilepsie se liší tím, že křeče jsou vždy jednostranné a bez poruchy vědomí. Při poškození vzniká monoparéza anebo monoplegie. Při poškození dominantní hemisféry vzniká porucha řeči – motorická afázie = rozumí, ale nemluví. Nebo senzorická afázie = nerozumí ani nemluví.

10 Lokalizace místa poškození 2. Poškození capsula interna – vzniká centrální hemiplegie a příznaky centrální léze tvářového nervu. Ochrnutí jedné poloviny těla. 2. Poškození capsula interna – vzniká centrální hemiplegie a příznaky centrální léze tvářového nervu. Ochrnutí jedné poloviny těla. 3. Poškození mozkového kmenu – vznikají hemiparézy, při kterých je na poškozené straně porucha některého hlavového nervu (3,7,12) a na druhé straně je hemiplegie. Tento klinický obraz vzniká protože kortikospinální dráha je poškozená ještě před zkřížením. Přítomné jsou i poruchy citlivosti. 3. Poškození mozkového kmenu – vznikají hemiparézy, při kterých je na poškozené straně porucha některého hlavového nervu (3,7,12) a na druhé straně je hemiplegie. Tento klinický obraz vzniká protože kortikospinální dráha je poškozená ještě před zkřížením. Přítomné jsou i poruchy citlivosti.

11 Lokalizace místa poškození 4. Poškození míchy – dle výškové lokalizace vzniká obraz pentaplegie, tetraplegie, paraplegie. 4. Poškození míchy – dle výškové lokalizace vzniká obraz pentaplegie, tetraplegie, paraplegie.

12 Opakování Jak se nazývá dráha hybnosti? Jak se nazývá dráha hybnosti? Kortikospinální dráha Kortikospinální dráha Ve kterém místě se kříží kortikospinální dráha? Ve kterém místě se kříží kortikospinální dráha? Na hranici prodloužené míchy a míchy Na hranici prodloužené míchy a míchy U centrální obrny dochází k hypertonii nebo k hypotonii_ U centrální obrny dochází k hypertonii nebo k hypotonii_ K hypertonii K hypertonii


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Miriam Zralá Název materiálu: Onemocnění centrálního nervového systému."

Podobné prezentace


Reklamy Google