Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Bc. Romana Hlinecká Název materiálu: Délka dolní končetiny a jejich částí Označení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Bc. Romana Hlinecká Název materiálu: Délka dolní končetiny a jejich částí Označení."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Bc. Romana Hlinecká Název materiálu: Délka dolní končetiny a jejich částí Označení materiálu: VY_32_INOVACE_REK.MU2.1206 Datum vytvoření: 14.1.2013 Vzdělávací oblast: Rekondice Ročník: druhý – Rekondiční a sportovní masér Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Zásady postupů při měření délky dolní končetiny a jejich segmentů. Vhodné pomůcky.

3 Metodické pokyny Jedná se o prakticko-teoretickou výuku, které musí předcházet znalost anatomie kosterního a svalového systému člověka. Jedná se o prakticko-teoretickou výuku, které musí předcházet znalost anatomie kosterního a svalového systému člověka. Kromě uvedených pomůcek je vhodné využití modelu kostry člověka. Kromě uvedených pomůcek je vhodné využití modelu kostry člověka. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor. Zrakově postiženým přenést prezentaci do ozvučených čtecích zařízení. Zrakově postiženým přenést prezentaci do ozvučených čtecích zařízení.

4 Zdroje - literatura GÚTH, Anton. Vyšetrovacie a liečebné metodiky pre fyzioterapeutov. [1. vyd.]. Bratislava: Liečreh Gúth, c1995, 448 s. ISBN 80-967-3830-5. HALADOVÁ, Eva a Ludmila NECHVÁTALOVÁ. Vyšetřovací metody hybného systému. Vyd. 1. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1997, 135 s. ISBN 80-701-3237-X.

5 Zdroje - obrázky HALADOVÁ, Eva a Ludmila NECHVÁTALOVÁ. Vyšetřovací metody hybného systému. Vyd. 1. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1997, s. 20. ISBN 80-701-3237-X. Fotografie z archivu autorky

6 Somatometrie Délka dolní končetiny a jejich částí

7 Zásady měří se vždy obě dolní končetiny měření se provádí páskovou mírou (krejčovský metr) měří se vzdálenost antropometrických bodů hodnoty se porovnávají v dokumentaci je nutné vždy zapsat způsob měření

8 Délka dolní končetiny Měření se provádí vleže na zádech. Funkční (relativní) – od spina iliaca anterior superior po hrot malleolus medialis. Anatomická (absolutní) – od trochanter major po hrot malleolus lateralis. U šikmé a asymetrické pánve - od pupku po hrot malleolus medialis.

9 Obr. 1 – Funkční délka (relativní) – od spina iliaca anterior superior po hrot malleolus medialis

10 Obr. 2 – Anatomická délka (absolutní) – od trochanter major po hrot malleolus lateralis

11 Obr. 3 – U šikmé a asymetrické pánve - od pupku po hrot malleolus medialis

12 Délka segmentů DK Měření se provádí vleže na zádech. Délka stehna – od trochanter major po zevní štěrbinu kolenního kloubu. Délka bérce – od hlavičky fibuly po hrot malleolus lateralis.

13 Obr. 4 – Délka stehna – od trochanter major po zevní štěrbinu kolenního kloubu

14 Obr. 5, 6 – Délka bérce – od hlavičky fibuly po hrot malleolus lateralis

15 ← Funkční délka Anatomická délka → Délka stehna → Délka bérce → Obr.7 – Měření délek na dolní končetině

16 Délka segmentů DK Délka nohy – od nejdelšího prstu po patu. Musí se zapsat zda jde o palec nebo druhý prst. Měření se provádí vleže na zádech. Metodou obkreslovací – vestoje obkreslení zatížené nohy (tužka musí být držena svisle). Udává se nejdelší vzdálenost prst-pata.

17 Obr. 8 – Délka nohy – od nejdelšího prstu po patu

18 Úkoly provést všechna měření vše zapsat

19 Opakování odkud kam se měří funkční (relativní) DK od spina iliaca anterior superior po hrot malleolus medialis odkud kam se měří délka DK při šikmé pánvi od pupku po hrot malleolus medialis odkud kam se měří délka bérce od hlavičky fibuly po hrot malleolus lateralis


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Bc. Romana Hlinecká Název materiálu: Délka dolní končetiny a jejich částí Označení."

Podobné prezentace


Reklamy Google