Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Provedení stejnosměrných vinutí

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Provedení stejnosměrných vinutí"— Transkript prezentace:

1 Provedení stejnosměrných vinutí
Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Popis vinutí

3 Vinutí kotev stejnosměrných strojů můžeme kategorizovat:
- podle počtu vrstev v drážce na jednovrstvá a dvojvrstvá - podle tvaru cívek na smyčková a vlnová - podle spojení cívek s lamelami komutátoru na křížená a nekřížená - podle počtu paralelních větví na sériová (pouze vlnová 2a = 2), paralelní ( 2a = 2p) a víceparalelní (2a = k . 2p) - podle kroku vinutí na vinutí s plným krokem, vinutí s prodlouženým nebo zkráceným krokem, vinutí nepřestupná (cívky, jejichž přední strany jsou ve stejné drážce, mají i zadní strany ve stejné drážce) a vinutí přestupná (zadní strany cívek jsou v různých drážkách).

4 Smyčkové vinutí

5 Pro konstrukci vinutí bývá používáno rozvinuté schéma vinutí a náhradní komutátorové (pilové) schéma. Krok vinutí se na rozdíl od střídavého uvádí převážně v počtu stran cívek y = y1 + y2 , kde y1 je zadní krok a y2 je přední krok (ten je záporný). Komutátorový krok yk = ± 1, kde + je pro nekřížené vinutí, - pro křížené vinutí. Počet lamel komutátoru K = Q . U , kde Q je počet drážek a u je počet cívkových stran v jedné vrstvě v drážce. Poněvadž u smyčkového vinutí je počet pólů 2p roven počtu paralelních větví 2a, dělí kartáče pospojované cívky do paralelních větví. Proto počet kartáčů je roven počtu pólů. Vinutí je vhodné pro vyšší proudy a nižší napětí (dynama).

6 Vlnové vinutí

7 U vlnových vinutí je komutátorový krok
Počet lamel vlnového vinutí musí být o jednu větší nebo menší než počet lamel na jednu pólovou dvojici K = p. yk ± 1 U vlnového vinutí je počet paralelních větví 2a=2, stačila by tedy teoreticky pouze jedna dvojice kartáčů. Z praktických důvodů (délka přívodů cívek) se dělá počet kartáčů roven počtu pólů a umísťují se do osy neutrální osy vinutí. Vinutí je vhodné pro vyšší napětí a nižší proudy (trakční motory).

8 K zopakování: Podle jakých hledisek lze rozdělovat stejnosměrná vinutí? Která dvě schémata se používají pro konstrukci stejnosměrných vinutí? Jaký bývá komutátorový krok u vinutí smyčkových a jaký u vinutí vlnových? Nakreslete připojení cívky ke komutátoru u vinutí smyčkového a u vinutí vlnového.


Stáhnout ppt "Provedení stejnosměrných vinutí"

Podobné prezentace


Reklamy Google