Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Bronislav Sedláček Předmět/vzdělávací oblast:Telekomunikace Tematická oblast:Lokální počítačové sítě Téma:Standardizace sítí LAN Ročník:4. Datum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Bronislav Sedláček Předmět/vzdělávací oblast:Telekomunikace Tematická oblast:Lokální počítačové sítě Téma:Standardizace sítí LAN Ročník:4. Datum."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Bronislav Sedláček Předmět/vzdělávací oblast:Telekomunikace Tematická oblast:Lokální počítačové sítě Téma:Standardizace sítí LAN Ročník:4. Datum vytvoření:září 2013 Název:VY_32_INOVACE_ ELE Anotace: Typy používaných PC sítí, vrstvy RM-OSI dle norem IEEE, Prezentace je určena pro výuku žáků oboru Telekomunikace. Využitím grafických možností sady Microsoft Office 2010 se materiál stává inovativním zejména přehledností výkladu odborného tématu. Využití multimediálních prostředků zvyšuje názornost výuky, usnadňuje porozumění tématu i u slabších žáků a žáků se SPU, udržuje jejich pozornost, podporuje jejich zájem a aktivitu. Metodický pokyn: Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC a dataprojektoru.

2 Počítačové sítě používané v praxi Jsou to: - Ethernet - Token-Ring - Token-Bus Jsou standardizované organizacemi IEEE (Institute od Electrical and Electronis Engineers) a ANSI (American National Standartisation Institute). Pracovní skupina 802 organizace IEEE se zabývá standarty LAN, které převzala ISO ( International Standart Organization) jako mezinárodní normy pod označením ISO 8802.

3 Vrstvy v normách IEEE Linková vrstva je v normách IEEE rozdělena na dvě podvrstvy LLC a MAC. LLC (Logical Link Control) je podvrstva řízeného logického spoje, která zodpovídá za vytváření a rušení spojů mezi uzly sítě. MAC (Medium Acces Control) je podvrstva řízení přístupu na médium, která je zodpovědná za určování časového multiplexu, kontroluje rámce a vyhodnocuje blokování sítě.

4 Soubor norem IEEE 802 a odpovídající typy LAN. L 7IEEE norma rozhraní pro vyšší vrstvy L3 - L6 IEEE CSMA /CD Ethernet IEEE Token Bus IEEE Token Ring IEEE (Fiber optic) IEEE WLAN IEEE VG Any LAN L2 a L1 L2 b IEEE norma pro řízení linkové vrstvy LLC

5 Soubor norem IEEE 802 a odpovídající typy LAN Na předchozím obrázku jsou uvedeny normy 802.xx a názvy protokolů nebo sítí, kterých se normy týkají a zároveň jsou graficky zařazeny do modelu OSI: IEEE MAC Bridging (Media Access Controll Bridging = přemostění mezi přístupy na přenosová média) je protokolem, který řeší spojení mezi sítěmi různých typů. IEEE popisuje sítě Ethernet a přístupovou metodu CSMA/CD, která se uplatňuje ve sběrnicových sítích.

6 Soubor norem IEEE 802 a odpovídající typy LAN IEEE a IEEE popisují sítě Token Bus a sítě MAP, respektive sítě Token Ring a přístupovou metodu Token Passing. V síti Token Bus jsou účastníci připojeni ke sběrnici, linková vrstva však využívá ve vrstvě MAC deterministickou přístupovou metodu s odevzdáním přístupového práva (Token) po sběrnici, ale cyklicky, tzn. jako po kruhu. IEEE je normou pro optické sítě různých topologií.

7 Soubor norem IEEE 802 a odpovídající typy LAN IEEE je normou pro bezdrátové sítě WLAN IEEE je normou pro vysokorychlostní sítě 100 VG - Any LAN (Hewlett-Packard) s přenosovou rychlostí 100Mb/s. Označení Any (kterákoliv) říká, že není rozlišován typ sítě. Označení VG znamená Voice Grade (vhodný pro přenos hovorů). Sítě jsou tedy vhodné pro přenos digitalizovaných hovorů.

8 Použité zdroje: BOHÁČ, Leoš a Pavel BEZPALEC. Datové sítě: přednášky. 1. vyd. Praha: České vysoké učení technické, 2011, 204 s. ISBN HÄBERLE, Heinz. Průmyslová elektronika a informační technologie. 1. vyd. Praha: Europa-Sobotáles, ISBN JANSEN, Horst a Heinrich RÖTTER. Informační a telekomunikační technika. 1. vyd. Praha: Europa-Sobotáles, 2004, 399 s. ISBN Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bronislav Sedláček.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Bronislav Sedláček Předmět/vzdělávací oblast:Telekomunikace Tematická oblast:Lokální počítačové sítě Téma:Standardizace sítí LAN Ročník:4. Datum."

Podobné prezentace


Reklamy Google