Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_08/3/15 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Moc soudní Mgr. Kateřina Kratinová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_08/3/15 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Moc soudní Mgr. Kateřina Kratinová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_08/3/15 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Moc soudní Mgr. Kateřina Kratinová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Kateřina Kratinová ŠABLONA: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Anotace Žáci se seznámí se systémem a fungováním soudní moci v ČR, povoláním soudce. Vypracoval Mgr. Kateřina Kratinová Oblast Člověk a společnost

2 MOC SOUDNÍ

3 Stát a státní moc Stát – je mocenskou organizací společnosti nadřízenou občanům a obyvatelům Zdrojem veškeré moci ve státě je LID. Ten vykonává moc prostřednictvím jednotlivých orgánů.

4 ORGÁNY MOCI 1) MOC ZÁKONODÁRNÁ 2) MOC VÝKONNÁ 3) MOC SOUDNÍ

5 JE TVOŘENA SYSTÉMEM NEZÁVISLÝCH SOUDŮ SOUDCI JSOU JMENOVÁNI PREZIDENTEM ČR, UJÍMAJÍ SE FUNKCE SLOŽENÍM SLIBU

6 KDO JE SOUDCE A CO D Ě LÁ? Soudce je pověřená osoba, která autoritativně rozhoduje ve sporných záležitostech, zejména právních. ►Úkolem soudce je zajišťovat spravedlnost pomocí soudních rozhodnutí v jednotlivých případech. ► Rozhoduje o právech, povinnostech osob, organizací a státu, o vině obžalovaného a ukládání trestů nebo jiných opatření.

7 JAKÝ BY MĚL BÝT A CO MUSÍ ZNÁT? absolvovat právnickou fakultu věk nejméně 30 let složit justiční zkoušku mít smysl pro spravedlnost, schopnost rychlého a správného úsudku, cit pro situaci mít schopnost jednat s lidmi, schopnost správně a přesně slovně vystupovat

8 ZNĚNÍ SLIBU PO JMENOVÁNÍ „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě.“

9 Druhy a stupně soudů ►Ústavní soud (Brno) ► Nejvyšší správní soud →Nejvyšší soud (Brno) … čtvrtý stupeň http://www.nsoud.cz/ http://www.nsoud.cz/ →Vrchní soudy … třetí stupeň →Krajské soudy … druhý stupeň →Okresní soudy … první stupeň (Městský soud v Brně)

10 Zdroje informací: Kuncová,M.Tabulka občanské výchovy-organizace státu.Brno: MC Nakladatelství, 1997 http://www.occupationsguide.cz/cz/povol/povolani.aspx?Par=683.htm § 67 odst. 1 zákona č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích http://cs.wikipedia.org/wiki/Soudce http://www.nsoud.cz/


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_08/3/15 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Moc soudní Mgr. Kateřina Kratinová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li."

Podobné prezentace


Reklamy Google