Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dělba státní moci Občanská výchova 9. ročník. Tři nezávislé složky Moc zákonodárná Moc výkonná Moc soudní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dělba státní moci Občanská výchova 9. ročník. Tři nezávislé složky Moc zákonodárná Moc výkonná Moc soudní."— Transkript prezentace:

1 Dělba státní moci Občanská výchova 9. ročník

2 Tři nezávislé složky Moc zákonodárná Moc výkonná Moc soudní

3 1. Zákonodárná moc Parlament Poslanecká sněmovnaSenát 200 členů starší 21 let volení na 4 roky schůze Schůze Parlamentu jsou veřejné. starší 40 let 81 členů na dobu 6 let každé 2 roky se volí třetina senátu

4 Úkoly Parlamentu Přijímat a schvalovat zákony (této činnosti se říká zákonodárná činnost nebo legislativa). Jejich návrhy většinou předkládá vláda (může i poslanec). Na této činnosti se podílí Senát. Parlament kontroluje činnost vlády.

5 2. Moc výkonná – prezident a vláda Vláda – vrcholný orgán výkonné moci Hlavní úkoly – správa státu, kontrola úřadů. Člen vlády nesmí podnikat. K přijetí usnesení je nutný souhlas nadpoloviční většiny. Za výsledky své práce je vláda odpovědna Poslanecké sněmovně. Pokud je nespokojena může vyslovit nedůvěru vládě. Vláda by musela odstoupit, podat demisi.

6 Vládu tvoří předseda místopředseda členové tzv. ministři vlády Ministři jsou pověřeni řízením jednotlivých rezortů. V rámci svých rezortů rozhodují a řídí vrcholné úřady - ministerstva.

7 Prezident Zastupuje stát navenek. Sjednává mezinárodní smlouvy. Vyhlašuje volby do PS a Senátu. Svolává zasedání PS. Jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády. Je vrchním velitelem ozbrojených sil.

8 Má právo účastnit se schůzí obou komor Parlamentu. Je mu uděleno slovo, kdykoli o to požádá. Má pravomoc rozpustit PS v některých kriz. situacích, když by nebyla po dobu 3 měsíců způsobilá se domluvit. Prezidenta republiky volí Parlament. Volební období 5 let. Nemůže být zvolen více než 2krát za sebou. Volební období začíná složením slibu.

9 3. Moc soudní Soudci nepodléhají žádným státním orgánům. Uplatňují se při rozhodování právních sporů, rozhodování a ukládání trestů pachatelům trestních činů.

10 Otázky Vyhledejte pomocí internetu všechna ministerstva. Vypište současné ministry a jejich základní úkoly v jejich rezortech.

11 Použité zdroje: V. Dudák, Občanská nauka: SPN, Praha 2007, ISBN 80-7235-237-7

12 Konec prezentace Autorem materiálu je Mgr. Renata Jindráková, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz


Stáhnout ppt "Dělba státní moci Občanská výchova 9. ročník. Tři nezávislé složky Moc zákonodárná Moc výkonná Moc soudní."

Podobné prezentace


Reklamy Google