Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 19. Vnitřní tvoření směsi a spalování ve vznětových motorech a DISI Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Pístové vstřikovací čerpadlo - proměnlivý činný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 19. Vnitřní tvoření směsi a spalování ve vznětových motorech a DISI Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Pístové vstřikovací čerpadlo - proměnlivý činný."— Transkript prezentace:

1 1 19. Vnitřní tvoření směsi a spalování ve vznětových motorech a DISI Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Pístové vstřikovací čerpadlo - proměnlivý činný zdvih, plnění válce cizím zdrojem, výtlačný a odlehčovací ventil. Charakteristika čerpadla, korekce. Elektronická regulace výstřiku. Sdružený vstřikovač, individuální čerpadla (PLD), bloková čerpadla. Rotační čerpadla. Akumulační CR systémy a jejich řízení. Vnitřní tvoření směsi a spalování CI a SI Přímý vstřik DI CI. Nepřímý vstřik IDI CI (komůrkové spalování). Zážehové motory s přímým vstřikem do válce DISI (GDI, wall-guided, air-guided, spray-guided).

2 2 19. Vnitřní tvoření směsi a spalování ve vznětových motorech Vnitřní tvoření směsi a spalování –Zdroje energie pro rozprášení a promísení směsi práce palivového čerpadla, práce pístu - pohyb náplně využití vzrůstu tlaku při spalování, komůrkové motory (nepřímý vstřik). spalování od stěny – Meurer. –Model současné tvorby směsi a jejího hoření (konkurující si děje). Průběhy tlaku a rychlosti hoření pro přímý a nepřímý vstřik –Možnosti ovlivnění tvrdosti chodu a emisí ‑ dvojvstřik, stupňovitý vstřik, vícenásobný vstřik (multi-jet) s ovlivněním dohoření sazí, řízené tvoření směsi u stěny.

3 3 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení

4 4

5 5 Blokové a rotační vstřikovací čerpadlo. Dlouhé trubky k válcům – ovlivnění průběhu vstřiku dynamickými vlnovými ději, horší řiditelnost průběhu.

6 6 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Blokové a rotační vstřikovací čerpadlo. Dlouhé trubky k válcům – ovlivnění průběhu vstřiku dynamickými vlnovými ději, horší řiditelnost průběhu. Rotační čerpadlo s rozdělovačem bylo v původní variantě Bosch s axiální vačkou levné, ale dávalo vstřikovací tlaky vhodné pro komůrkové motory (do 300 bar). Princip s protiběžnými pístky Rosa Master/Lucas CAV byl mechanicky nevhodný (rázy při náběhu pístků na zdvihátka pístků s volným chodem pro regulaci dávky). ELktronický přepouštěcí ventil tuto nevýhodu odstarnil, ale zmizela i cenová výhodnost. Současně délka vstřikovacích trubek omezuje možnosti dělení výstřiku.

7 7 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení

8 8

9 9

10 10 CR I3 Bosch 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení

11 11 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Kompenzátor teplotních dilatací Hydraulické utěsnění ovladače Jehlový ventil (jehla otevírá do válce po prodloužení ovladače) Přímočinný piezoelektrický ovladač Přívod tlakového paliva Elektrický přívod Seřízení vůle Doraz pro upevnění v hlavě

12 12 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení

13 13 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Piezo ovladač

14 14 Spalování ve vznětových motorech Spalovací prostory pro přímý vstřik Energie pro tvorbu směsi se dodává palivu (vysokotlaký přímý vstřik do otevřeného prostoru) palivu + vzduchu (vysokotlaký přímý do dutiny v pístu nebo vstřik na stěnu pístu - M-způsob) palivu + vzduchu + hořícím plynům (nepřímý vstřik - komůrkové motory)

15 15 Spalování ve vznětových motorech Spalovací prostory pro přímý vstřik Energie pro tvorbu směsi se dodává hlavně palivu - mnohaotvorové trysky, ideální posice uprostřed při 3 - 4ventilové hlavě, vysoké vstřikovací tlaky. Prostory bez záměrného víření (Hesselmann původně s obvodovým vírem). Pro kompresní poměry nad 14 nutný zvýšený zdvihový poměr (>  1.2). Nejvýhodnější z hlediska spotřeby paliva i emisí, používají se u stále menších vrtání (technologický problém s velikostí otvůrků pro potřebný počet 7 - 12 otvůrků). Možnost otvůrků ve dvou úrovních, vhodné i pro HCCI. Hradby, směrování otvůrků a průbojnost paprsku nesmí připustit dopad paliva na válec

16 16 Spalování ve vznětových motorech Spalovací prostory pro přímý vstřik Prostory pro málootvorové trysky - zatím nutné pro nejmenší rychloběžné motory  energie pro tvoření směsi se dodává palivu i vzduchu  obvodový vír roztáhne palivo mezi paprsky a pomůže využít par po dopadu paliva na stěnu pístu  na konci komprese se zesílí přesunem do dutiny pístu o malém průměru (zachování momentu hybnosti při zmenšeném momentu setrvačnosti) v kombinaci se squish (radiální vír)

17 17 Spalování ve vznětových motorech Spalovací prostory pro přímý vstřik Prostory pro málootvorové trysky  radiální vír roznese palivo axiálně po dutině v pístu a zesílí turbulenci kolem HÚ při změně smyslu rotace radiálního víru  nebezpečí přehřátí ostrých hran  nepoužitelné při překrytí ventilů  při kombinaci s obvodovým vírem se vstřikuje do hranice mezi radiálním vírem od squish a sekundárním vírem od odstředivé síly obvodového víru (postupuje dostředivě na dnu dutiny v pístu).

18 18 Přívod energie na tvoření směsi během spalování - dělený spalovací prostor se vstřikem do komů rky  tlaková komůrka se škrcením  vírová komůrka s podporou víru Spalování ve vznětových motorech Spalovací prostory pro nepřímý vstřik (komůrkové motory) + nízké emise sazí i NO x (viz Sandia diagram - T) + vysoké p e bez kouření, měkký chod, snížené p max působící na píst + malé nároky na vstřikovací tlak - velké tepelné ztráty povrchem komůrky - ztráty škrcením při přefuku hořící směsi - velké tepelné zatížení - nadbytečný kompresní poměr nutný pro start - velké tlaky po kompresi - není vhodné pro přeplňování

19 19 Přívod energie na tvoření směsi během spalování - dělený spalovací prostor se vstřikem do komů rky  tlaková komůrka se škrcením  vírová komůrka s podporou víru  tlaková s variabilní geometrií - škrcení jen tehdy, kdy potřebné Spalování ve vznětových motorech Spalovací prostory pro nepřímý vstřik (komůrkové motory)

20 20 Vysoké zatížení – homogenní stechiometrická směs (VW FSI a Alfa Romeo) 16. Vnitřní tvoření směsi u SI DISI (GDi): - wall or air-guided - spray guided Nízké zatížení – vrstvená chudá směs (zápalná i při celkově vysokém přebytku vzduchu), tumble + vstřik paliva, snížené až odstraněné škrcení Spray-guided spalování s čepovou tryskou, CR vstřikováním Siemens (BMW)

21 21 Regulace dávky (vysunutí regulační tyče vstřikovacího čerpadla) u vznětového motoru Výkonnostní regulace vozidlového motoru Omezovací dvourežimová regulace

22 22


Stáhnout ppt "1 19. Vnitřní tvoření směsi a spalování ve vznětových motorech a DISI Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Pístové vstřikovací čerpadlo - proměnlivý činný."

Podobné prezentace


Reklamy Google