Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vznětové motory Vznětový motor je v principu konstruován stejně jako zážehový motor. Palivo je do spalovacího prostoru dopravováno odděleně od vzduchu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vznětové motory Vznětový motor je v principu konstruován stejně jako zážehový motor. Palivo je do spalovacího prostoru dopravováno odděleně od vzduchu."— Transkript prezentace:

1

2 Vznětové motory Vznětový motor je v principu konstruován stejně jako zážehový motor. Palivo je do spalovacího prostoru dopravováno odděleně od vzduchu speciálním vysokotlakým čerpadlem a vysokotlakým potrubím. Vznětový motor pracuje s vnitřní tvorbou směsi ve válci a samovznícením směsi paliva se vzduchem působením kompresního tepla. Sání Komprese Expanze Výfuk

3 Vstřikování paliva u vznětového motoru Vstřikování paliva u vznětových motorů zajišťují soustavy a čerpadla: - řadová vstřikovací čerpadla (standardní se zdvihovými šoupátky), - rotační vstřikovací čerpadla (s axiálním pístem, s radiálními písty), - samostatná vstřikovací čerpadla (PLD), - sdružené vstřikovače (systém čerpadlo – tryska PD, systém čerpadlo – vedení – tryska), - vstřikovací soustava s tlakovým zásobníkem (Common Rail).

4 Vstřikovací soustava s tlakovým zásobníkem – Common Rail Palivo je připraveno pro vstřikování ve vysokotlakém zásobníku paliva, tzv. Railu. Vstřikovaná dávka, okamžik vstřiku a vstřikovací tlak jsou prostřednictvím elektronické řídicí jednotky realizovány vstřikovačem (vstřikovací jednotkou) každého válce prostřednictvím řízeného elektromagnetického ventilu. Řídicí jednotka řídí proces pomocí snímačů požadavků řidiče (polohy pedálu) a aktuálních provozních poměrů motoru a vozidla.

5 Mazání spalovacích motorů Systémy mazání spalovacího motoru: - Tlakové oběžné mazání, jedná se o nucený pohyb maziva, při němž čerpadlo nasává olej z olejového zásobníku přes sítko a tlačí ho do mazacího systému, užívá se zpravidla u čtyřdobých motorů. - Mazání se suchou skříní, vracející se olej do jímky je nasáván čerpadlem a je přepravován do samostatné olejové nádrže, odkud jej čerpadlo přepravuje přes olejový čistič k mazaným místům motoru. Využívá se u terénních vozidel, kdy dochází ke značným náklonům vozidla (motoru). - Mazání mastnou směsí, mazivo je obsahem paliva a jim distribuováno na mazací místa – používá se u dvoudobých motorů, - Mazání čerstvým olejem.

6 Chlazení spalovacích motorů Chlazení spalovacích motorů: - Chlazení vzduchem - proudění chladícího vzduchu může být přirozené nebo nucené a to buď přetlakové nebo podtlakové. Dnes se využívá jen u mopedů a motocyklů. - Nucené přetlakové chlazení je nejčastěji tvořeno ventilátorem jako zdrojem tlakové energie, poháněného od klikového hřídele. Regulace chlazení se provádí regulací průtokového množství chladícího vzduchu rozváděcími klapkami -Kapalinové chlazení - teplo do okolí se odvádí prostřednictvím chladící kapaliny. Chladicí kapalina odebírá teplo stěnám motoru, proudí potrubím do chladiče – výměníkem tepla kapalina vzduch je ochlazována, následně vstupuje znovu do motoru. Vzduch chladičem prochází buď náporem, nebo nuceně pomocí ventilátoru. -Termosifonové oběžné chlazení je založeno na principu rozdílné hustoty kapaliny při různých teplotách. Cirkulace kapaliny probíhá bez čerpadla při plně naplněné chladicí soustavě, tzv. termosifonovým účinkem. Dnes se prakticky nepoužívá. -Chlazení s nuceným oběhem - chladicí kapalina je vháněna do chladicích kanálů oběhovým čerpadlem, např. poháněné klínovým řemenem od klikového hřídele.

7 Chlazení s nuceným oběhem s trvalým pohonem

8 Regulace chladicí soustavy pomocí termostatu

9 Výfuková soustava spalovacích motorů Výfuková soustava se skládá s výfukového potrubí, katalyzátoru a jednoho nebo několika tlumičů hluku. Schéma výfukové soustavy Katalyzátor s keramickou vložkou spalovacího motoru s katalyzátorem

10 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Vznětové motory Vznětový motor je v principu konstruován stejně jako zážehový motor. Palivo je do spalovacího prostoru dopravováno odděleně od vzduchu."

Podobné prezentace


Reklamy Google