Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Obecné schéma vstřikovacího systému s odpouštěcím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Obecné schéma vstřikovacího systému s odpouštěcím."— Transkript prezentace:

1 1 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Obecné schéma vstřikovacího systému s odpouštěcím ventilkem na čerpadle. Akumulační vstřikování, "common rail". Vstřikovač s uzavřenou tryskou otvorovou nebo čepovou. Silové poměry na jehle. Nestacionární proudění stlačitelné tekutiny a jeho modely s konečným počtem stupňů volnosti. Okrajové podmínky. Tlakové vlny a jejich "odraz". Rychlost zvuku, vliv poddajnosti stěn potrubí, rázové vlny. Hydrodynamika vysokotlakého vstřiku paliva - průběhy tlaků a zdvihu jehly, opoždění výstřiku a jeho závislost na otáčkách.

2 2 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vstřikování se zdrojem tlaku v akumulátoru (CR) nebo zdrojem synchronizovaným s motorem Tlakové odlehčení ventilů

3 3 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Trysky otvorové a čepové; s prostorem pod jehlou nebo jeho minimalizací; s osou rovnoběžnou s osou válce nebo šikmou; s více sadami otvůrků. Otvírání tlakem paliva na mezikruží, zavírání proti tlaku na celý průřez jehly.

4 4 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Trysky otvorové a čepové; s prostorem pod jehlou nebo jeho minimalizací; s osou rovnoběžnou s osou válce nebo šikmou; s více sadami otvůrků.

5 5 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vlnové děje v potrubí: Při zvýšení rychlosti o  u se vlivem setrvačných sil a stlačitelnosti zvýší tlak o p, u x a a+  u a+2  u Vlnové děje na konci potrubí: Okrajová podmínka – uzavřený konec:  u=0, tedy proti pohybu musí působit „píst“ s -  u a  p se zvětší 2krát – otevřený konec  p=0 a „píst“ musí zvětšit rychlost,  u se zvětší 2krát Okrajová podmínka tryska je mezi nimi, odráží se většinou pravoběžná kompresní vlna o amplitudě menší než příchozí. Tím postupně v potrubí tlak roste, dokud se nepočne čerpadlo vyprazdňovat nebo zpomalovat. Pak se zavře zpětný ventil, přeruší zpětný proud a vyvolá kompresní vlnu. a

6 6 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vlnové děje v potrubí: Při zvýšení rychlosti o  u se vlivem setrvačných sil a stlačitelnosti zvýší tlak o U plynů se při postupu kompresní vlny ještě zvětšuje i tplota a sní rychlost zvuku, takže stejnoběžné kompresní vlny se dobíhají (a může vzniknout rázová vlna), expanzní vlny se rozbíhají.

7 7 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení

8 8 Blokové a rotační vstřikovací čerpadlo. Dlouhé trubky k válcům – ovlivnění průběhu vstřiku dynamickými vlnovými ději, horší řiditelnost průběhu.

9 9 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vlnové děje v potrubí: Při zvýšení rychlosti o  u se vlivem setrvačných sil a stlačitelnosti zvýší tlak o p, u x a a+  u a+2  u Vlnové děje na konci potrubí: Okrajová podmínka – uzavřený konec:  u=0, tedy proti pohybu musí působit „píst“ s -  u a  p se zvětší 2krát – otevřený konec  p=0 a „píst“ musí zvětšit rychlost,  u se zvětší 2krát Okrajová podmínka tryska je mezi nimi, odráží se většinou pravoběžná kompresní vlna o amplitudě menší než příchozí. Tím postupně v potrubí tlak roste, dokud se nepočne čerpadlo vyprazdňovat nebo zpomalovat. Pak se zavře zpětný ventil, přeruší zpětný proud a vyvolá kompresní vlnu. a

10 10 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení

11 11


Stáhnout ppt "1 18. Vnitřní tvoření směsi – vysokotlaká vstřikovací zařízení Vstřikovací zařízení CI. Tlakové vlny Obecné schéma vstřikovacího systému s odpouštěcím."

Podobné prezentace


Reklamy Google