Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 Alkoholy. 2 Definice Alkoholů Jsou látky odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více vodíků hydroxylovou skupinou – OH.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 Alkoholy. 2 Definice Alkoholů Jsou látky odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více vodíků hydroxylovou skupinou – OH."— Transkript prezentace:

1 1 Alkoholy

2 2 Definice Alkoholů Jsou látky odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více vodíků hydroxylovou skupinou – OH.

3 3 Úkol 1: vyhledej alkoholy podle definice CH 3 OH CH 2 OH-CH 2 OH CCl 4 CH 3 -CH 2 OH CH 3 CHO CH 3 COOH CH 3 -CCl 3 CH 3 F HCHO CH 2 OH-CHOH-CH 2 OH

4 4 Kontrola úkolu 1 CH 3 OH, CH 2 OH - CHOH - CH 2 OH CH 2 OH - CH 2 OH, CH 3 - CH 2 OH

5 5 Rozdělení alkoholů Podle sytnosti, kde sytnost je počet skupin -OH v alkoholu: A/ Jednosytné CH 2 OH – CH 2 – CH 3 B/ Dvojsytné CH 2 OH – CHOH – CH 3 C/ Trojsytné CH 2 OH – CHOH-CH 2 OH !Na atomu uhlíku může být pouze jedna skupina OH!

6 6 Úkol 2: rozdělení alkoholů Rozděl alkoholy z úkolu 1 na jednosytné, dvojsytné a vícesytné: A/ jednosytné B/ dvojsytné C/ vícesytné

7 7 Kontrola úkolu 2 A/ jednosytné CH 3 OH, CH 3 - CH 2 OH B/ dvojsytné CH 2 OH - CH 2 OH C/ vícesytné CH 2 OH - CHOH - CH 2 OH

8 8 Názvosloví alkoholů A/ Jednosytné uhlovodík + ol B/ Dvojsytné uhlovodík + diol C/ Trojsytné uhlovodík + triol

9 9 Tvoření vzorců propandiol CH 2 OH – CHOH – CH 3

10 10 Tvoření názvů CH 3 – CHOH – CHOH – CH 3 Butandiol

11 11 Úkol 3: názvosloví alkoholů Pojmenuj alkoholy z úkolu 1 a 2: CH 3 OH CH 3 - CH 2 OH CH 2 OH - CH 2 OH CH 2 OH - CHOH - CH 2 OH

12 12 Kontrola úkolu 2 CH 3 OH methanol CH 3 - CH 2 OH ethanol CH 2 OH - CH 2 OH ethandiol CH 2 OH - CHOH - CH 2 OH propantriol

13 13 Pozorně si přečti text Vodné roztoky ethanolu se již dávno připravují kvašením cukerných směsí (ovocné šťávy, slad), což se dá vyjádřit chemickou rovnicí: C 6 H 12 O 6 → 2 CO 2 + 2 CH 3 CH 2 OH Kvašením ovocných šťáv vznikají vína (10 - 13% alkoholu), kvašením ječmenného sladu pivo (0,5 - 7% alkoholu). Druhý produkt ethanolové- ho kvašení, CO 2, uniká v bublinkách z pravého šampaňského a piva. Nakypřuje těsto z pšeničné mouky, k jehož přípravě byly použity kvas- nice. Alkoholický nápoj s větším obsahem než 15% získáme destilací ovocných kvasů. Ethanol pro průmyslové užití se většinou denaturuje, přidává se do něj páchnoucí kapalina, aby nemohl být zneužit pro vý- robu alkoholických nápojů.

14 14 Vznik alkoholů kvašením

15 15 Úkol 4: vznik alkoholů 1. Doplň chemickou rovnici: C 6 H 12 O 6 → 2 …+ 2 CH 3 CH 2 OH 2. Které alkoholické nápoje získáme kvašením ovocných šťáv a sladu? 3. Co způsobuje kynutí těsta? 4. Jak získáme alkoholický nápoj s větším obsahem než 15%?

16 16 Kontrola úkolu 4 1. CO 2 2. víno a pivo 3. oxid uhličitý 4. destilací ovocných kvasů

17 17 Pozorně si přečti text Většina alkoholů jsou bezbarvé kapaliny, které se velmi dobře mísí s vodou. Jsou hořlaviny a v jejich blízkosti se nesmí manipulovat s otevřeným ohněm. Methanol je prudce jedovatý, již v malých dávkách způsobuje oslepnutí a smrt. Ethanol patří k látkám, které při častém používání způsobují závislost. Malé dávky později nestačí, aby člověk dosáhl původních pocitů, musí dávky zvyšovat a vytváří se návyk. Vzhledem k těmto vlastnostem patří ethanol mezi drogy. Řidiči nesmí používat alkoholické nápoje, neboť snižuje celkovou vnímavost a zpomaluje reakce. Ethandiol je podobně jako methanol jedovatý, glycerol (propantriol) je hustá, bezbarvá, nevysychavá kapalina.

18 18 Úkol 5: vlastnosti alkoholů Doplň text : Alkoholy jsou …….. kapaliny. Při práci s nimi nesmí být v blízkosti ……………. Methanol je prudce …….. Při častém pití ethanolu se vytváří …….. Proto ethanol patří mezi ….. Ethanol snižuje ………, a proto řidiči nemohou před jízdou požívat ……….. ……. Aby nemohl být alkohol zneužit pro domáckou výrobu, úmyslně se znečišťuje - ……….. (Nápověda: bezbarvé, otevřený oheň, jedovatý, závislost, drogy, vnímavost, alkoholické nápoje, denaturuje)

19 19 Kontrola úkolu 5 Alkoholy jsou bezbarvé kapaliny. Při práci s nimi nesmí být v blízkosti otevřený oheň. Methanol je prudce jedovatý. Při častém pití ethanolu se vytváří závislost. Proto ethanol patří mezi drogy. Ethanol snižuje vnímavost, a proto řidiči nemohou před jízdou požívat alkoholické nápoje. Aby nemohl být alkohol zneužit pro domáckou výrobu, úmyslně se znečišťuje - denaturuje.

20 20 Pozorně si přečti text Methanol se používá jako rozpouštědlo, palivo do motorů, k výrobě formaldehydu a dalších organických látek. Ethanol, líh, se užívá rovněž jako rozpouštědlo, k výrobě acetalde- hydu, kyseliny octové, je součástí piva a vína a vyrábějí se z něho destiláty. Ethandiol je součástí nemrznoucích směsí a surovina na výrobu plastů. Glycerol (propantriol) se používá v potravinářství a pro svou vazkost a nevysychavost v kosmetice a na výrobu tiskařské černi, k výrobě plastů, výbušnin (nitroglycerinu) a léků na podporu činnosti srdce.

21 21 Úkol 6: užití alkoholů Doplň text: Jako rozpouštědlo se používá ……… a ……., k výrobě alkoholických nápojů ……., do nemrznoucích směsí ………, v kosmetice, na výrobu léků a výbušnin ………... (Nápověda: propantriol, methanol, ethanol, ethandiol, ethanol)

22 22 Kontrola úkolu 6 Jako rozpouštědlo se používá methanol a ethanol, k výrobě alkoholických nápojů ethanol, do nemrznoucích směsí ethandiol, v kosmetice, na výrobu léků a výbušnin propantriol.

23 23 Fenol Se podobá alkoholům, ale má -OH skupinu navázanou na benzenovém jádře. Je toxický a žíravý. Užívá se k výrobě plastů (fenoplastů), barviv. dezinfekčních prostředků.

24 24 Úkol 7: procvičení názvosloví 1.CH 3 - CH 2 - CH 2 OH 2.propandiol 3.CH 2 = CH - CH 2 OH

25 25 Kontrola úkolu 7 1.CH 3 - CH 2 - CH 2 OH propanol 2.Propandiol CH 3 - CHOH - CH 2 OH 3.CH 2 = CH - CH 2 OH propenol

26 26 Zdroje obrázků: Obrázek 1: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Homebrew_Fermenter.jpg Obrázek 2: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red_wine_cap.jpg?uselang=cs Obrázek 3: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Phenol_chemical_structure.png Obrázek 4: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hazard_T.svg Obrázek 5: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hazard_C.svg Mgr. Vaněk Vlastimil, autor


Stáhnout ppt "1 Alkoholy. 2 Definice Alkoholů Jsou látky odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více vodíků hydroxylovou skupinou – OH."

Podobné prezentace


Reklamy Google