Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kinetická teorie látek Hmota se skládá z částic, které se neustále pohybují.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kinetická teorie látek Hmota se skládá z částic, které se neustále pohybují."— Transkript prezentace:

1 Kinetická teorie látek Hmota se skládá z částic, které se neustále pohybují.

2 Kinetická teorie látek Nejmenšími stavebními kameny hmoty jsou atomy. Hmota se skládá z částic, které se neustále pohybují.

3 Periodická tabulka prvků „Základní kameny“, atomy, se dají přehledně uspořádat do tabulky. V ní se pak dají vyčíst i některé periodicky se opakující vlastnosti.

4

5 Relativní atomová hmotnost A r Číslo udávající hmotnost atomu

6 Relativní atomová hmotnost A r Jde o násobek dohodnuté hmotnosti, tzv. hmotnostní atomové jednotky „m u“ (m – mass; u – unit)

7 Relativní atomová hmotnost A r Hmotnostní atomová jednotka m u =1,67.10 -27 kg

8 Relativní atomová hmotnost A r Hmotnostní atomová jednotka m u =1,67.10 -27 kg Kolik kilogramů váží atom Neonu?

9 Relativní atomová hmotnost A r Hmotnostní atomová jednotka m u =1,67.10 -27 kg je 1/12 hmotnosti uhlíku C 12, tj. uhlíku, který má právě 6 neutronů (6 protonů a 6 elektronů)

10 Relativní molekulová hmotnost M r Popisuje hmotnost jediné molekuly v relativních jednotkách m u Určete relativní molekulovou hmotnost M r molekuly CO 2.

11 Relativní molekulová hmotnost M r Popisuje hmotnost jediné molekuly v relativních jednotkách m u Určete hmotnost molekuly CO 2 v kilogramech!

12 Látkové množství n Určuje množství hmoty počtem částic, ze kterých je hmota složena. Referenčním počtem (referenční = k němuž se vše vztahuje) je brán počet atomů uhlíku C 12 v jeho 12 gramech ( = číselná definice Avogadrovy konstanty!!)

13 Látkové množství n Je to jednotka látkového množství a patří mezi základní jednotky SI. Pro veličinu se ujala zkratka „n“ Toto množství se jmenuje 1 mol (podobně, jako 1 tucet představuje 12ks, pár 2 ks, tak 1 mol = 6.10 24 ks nějakých částic)

14 Takže stručná rekapitulace: Hmotnostní atomová jednotka Relativní atomová hmotnost Relativní molekulová hmotnost Látkové množství Jeden mol


Stáhnout ppt "Kinetická teorie látek Hmota se skládá z částic, které se neustále pohybují."

Podobné prezentace


Reklamy Google