Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

I. ZÁKLADNÍ POJMY. Chemie – zabývá se stavbou látek a jejich přeměnou. Příklady LÁTEK: voda, železo, kámen, vzduch, kyslík Přeměny látek: fyzikální –

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "I. ZÁKLADNÍ POJMY. Chemie – zabývá se stavbou látek a jejich přeměnou. Příklady LÁTEK: voda, železo, kámen, vzduch, kyslík Přeměny látek: fyzikální –"— Transkript prezentace:

1 I. ZÁKLADNÍ POJMY

2 Chemie – zabývá se stavbou látek a jejich přeměnou. Příklady LÁTEK: voda, železo, kámen, vzduch, kyslík Přeměny látek: fyzikální – látka se nemění v jinou (př.: var, tuhnutí vody) chemické – látka se mění v jinou látku (př.: koroze) Stavební částice látek: atomy, ionty, molekuly.

3 ATOM: je složen z jádra a obalu. Velikost atomu: ~ 10 -9 m, velikost jádra ~ 10 -14 m Hlavní částice atomu:hmotnost, g náboj proton p ~ 10 -24 + 1 (~10 -19 C) neutron n ~ 10 -24 nemá elektron e ~ 10 -27 - 1 Protony a neutrony nazýváme nukleony, jsou v jádru. Elektrony jsou v obalu atomu. Atom je elektroneutrální, tj. počet protonů = počet elektronů. Charakteristiky atomu: Protonové číslo Z = počet protonů v atomu. Nukleonové číslo A = počet nukleonů v atomu.

4 ION – je elektricky nabitý atom (př. Na +, Cl - ) či skupina atomů (př. NH 4 +, CO 3 2- ). Tj. ion má více (či méně) elektronů než atom. Elektrony získal (či ztratil) při chemické reakci. Má-li víc, je to anion, má-li méně elektronů, je to kation. !! Vlastnosti iontů jsou zcela odlišné od vlastností prvků !! Nelze zaměňovat prvky za ionty; př. Na + ≠ Na, Cl - ≠ Cl. MOLEKULA – skládá se nejméně ze 2 chemicky vázaných atomů. Př. H je atom vodíku, 2 H jsou 2 atomy vodíku, H 2 je molekula vodíku.

5 PRVEK : je složen z atomů o stejném protonovém čísle Z. Tzn.: Vlastnosti prvku určuje protonové číslo Z. Ve SLOUČENINĚ jsou chemicky vázány nejméně 2 různé prvky. Pozn.: pojmy látkové množství, mol, molární hmotnost, molární objem, chemická rovnice – viz cvičení.


Stáhnout ppt "I. ZÁKLADNÍ POJMY. Chemie – zabývá se stavbou látek a jejich přeměnou. Příklady LÁTEK: voda, železo, kámen, vzduch, kyslík Přeměny látek: fyzikální –"

Podobné prezentace


Reklamy Google