Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 B) Křivka poptávky. 2 Poptávka a křivka poptávky Funkce poptávky: Q DX = f (P X, I, P Y, Pr, H, T, S) kde: Q DX udává poptávané množství, f znamená.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 B) Křivka poptávky. 2 Poptávka a křivka poptávky Funkce poptávky: Q DX = f (P X, I, P Y, Pr, H, T, S) kde: Q DX udává poptávané množství, f znamená."— Transkript prezentace:

1 1 B) Křivka poptávky

2 2 Poptávka a křivka poptávky Funkce poptávky: Q DX = f (P X, I, P Y, Pr, H, T, S) kde: Q DX udává poptávané množství, f znamená „je funkcí (čeho)“, P X je vlastní cena dané komodity, P Y je cena ostatního zboží, I příjem, Pr preference, H dostupný volný čas,T přístup k dopravě a S znamená sezónní faktory.

3 3 Závisle a nezávisle proměnná poptávané množství (na pravé straně rovnice) - závisle proměnná, proměnné jako cena statku, příjem a volný čas (na pravé straně rovnice) jsou nezávisle proměnné. Problém nestálosti nezávisle proměnných v daném časovém období - všechny nezávisle proměnné jsou brány jako konstantní kromě té, kterou právě zkoumáme: předpoklad ceteris paribus

4 4 Křivka poptávky Poptávková křivka znázorňuje počet jednotek určitého statku, který je v určitý čas poptáván v závislosti na výši ceny daného statku; při kreslení křivek poptávky je obvyklé znázorňovat změny v ceně (která je nezávisle proměnnou) na vertikální ose grafu změny množství (závisle proměnná) na horizontální ose. Pokles ceny vede zpravidla k růstu poptávaného množství: z P A na P B povede k nárůstu poptávaného množství z Q A na Q B.

5 5 Klesající křivka poptávky Pokles ceny z P A na P B povede k nárůstu poptávaného množství z Q A na Q B:

6 6 Změna poptávky příjem, cena komplementů nebo substitutů, preference, sezónnost, počasí a proměny módy - změna některé z těchto proměnných = posun křivky poptávky doprava nebo doleva: Např. změna nominálního důchodu - při konstantních cenách růst důchodu vyvolá zpravidla růst poptávky, pokles důchodu pokles poptávky

7 7 Posun křivky poptávky d 0 je původní funkce poptávky: posun křivky poptávky vpravo (na d 1 ) - při dané ceně je poptáváno více posun vlevo (na d 2 ) - při dané ceně je poptáváno méně


Stáhnout ppt "1 B) Křivka poptávky. 2 Poptávka a křivka poptávky Funkce poptávky: Q DX = f (P X, I, P Y, Pr, H, T, S) kde: Q DX udává poptávané množství, f znamená."

Podobné prezentace


Reklamy Google