Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Papír Tenký, hladký materiál vyráběný zhutněním vlákna. Použitá vlákna jsou obvykle přírodní nebo založená na celulóze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Papír Tenký, hladký materiál vyráběný zhutněním vlákna. Použitá vlákna jsou obvykle přírodní nebo založená na celulóze."— Transkript prezentace:

1

2 Papír Tenký, hladký materiál vyráběný zhutněním vlákna. Použitá vlákna jsou obvykle přírodní nebo založená na celulóze

3 Druhy materiálů Celulóza Dřevina-vláknité dřevo(nejčastěji jehličnatá dřevina) Bavlna Konopí Plátno Obvykle je papír vyráběn z dřevoviny,papírové dokumenty jsou někdy označovány jako úplně stromové dokumenty.

4

5 Druhy papíru Dopisní Balící Kancelářský Barevný Toaletní Kartónový Aj.

6

7 Výroba vláken-celulóza Materiál na výrobu papíru je nejprve převeden do celulózy, koncentrované směsi vláken rozptýlených v kapalině. Protože mnoho z těchto vláken je vyrobeno z přírodních zdrojů, dříve textilu, nyní převážně ze dřeva, vyžaduje tento proces několikeré promývaní a homogenizaci, je proto náročný na spotřebu vody. Vlákna se vyluhují v kyselém nebo alkalickém prostředí, mohou se též bělit.

8 Celulóza Se starším názvem BUNIČINA,je to polysacharid sestávající z BETA-GLUGOSY. Je hlavní stavební látkou rostlinných primárních buněčných stěn a spolu ligninem se podílí na stavbě sekundárních buněčných stěn. Je nejrozšířenějším biopolymerem na zemském povrchu. Mimo tak se vyskytuje i u některých živočichů, konkrétně u pláštěnců.

9

10 Využití Celulosa se pro komerční účely izoluje ze dřeva odstraněním ostatních složek. Celulózové vlákno se používá v papírenském a textilním průmyslu. Je hlavní složkou papíru a rostlinných vláken z bavlny,lnu a konopí. Jejím derivátem jsou umělá vlákna,jako je acetát celulosy nebo viskóza, surovina k výrobě umělého hedvábí nebo celofánu. Nitrací celulosy vzniká nitrocelulóza, známá také jako střelná bavlna. Dokonce se začala celulóza používat k výrobě cigaretových papírků.

11


Stáhnout ppt "Papír Tenký, hladký materiál vyráběný zhutněním vlákna. Použitá vlákna jsou obvykle přírodní nebo založená na celulóze."

Podobné prezentace


Reklamy Google