Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, Opava Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník: Materiály, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Vady, nátěrové hmoty Sada číslo: ICT-42 Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 19 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-42-19 Téma vzdělávacího materiálu: Nátěrové hmoty-rozdělení Druh učebního materiálu: Prezentace Autor: Ing. Luděk Hadámek Anotace: Prezentace se zaměřuje na seznámení s rozdělením NH Metodické poznámky: Materiál je vhodný pro učební obor truhlář, operátor výroby nábytku Datum vytvoření: Ověření ve výuce:

2 Nátěrové hmoty - klasifikace
Nátěrové hmoty zahrnují látky používající se jako mokrá povrchová úprava v mnoha oborech na nejrůznější druhy materiálů a používaných v různých prostředích. Nátěrové hmoty jsou materiály, které je možno třídit z mnoha hledisek. Rozdělení nátěrových hmot podle filmotvorné složky Rozdělení nátěrových hmot podle průhledností Rozdělení nátěrových hmot podle způsobu nanášení Podle plnidel a pigmentů (podle jejich poměru k pojivu) Rozdělení nátěrových hmot podle způsobu vytváření nátěrového filmu Rozdělení nátěrových hmot podle funkčního určení Rozdělení nátěrových hmot podle cílového prostředí, pro které je nátěr určen Rozdělení nátěrových hmot podle způsobu vytvrzování a vysychání

3 Nátěrové hmoty - značení
Nátěrové hmoty vyráběné v naší republice se označují indexem, který obsahuje písmeno, čtyřmístné číslo ( a druhé čtyřmístné číslo – barevný odstín). Nátěrové hmoty jiných výrobců mohou mít barevné značení odlišné. Značení nátěrových hmot podle filmotvorné složky : značí se barvou na víčku Asfaltové značí se písmenem A černá Olejové O červená Celulozové C modrá Polyesterové/bezrozpouštědlové B jasně červená Kyselinou tvrditelné/syntetické S oranžová Polyuretanové U šedá Etanolové/lihové L zelená Vodou ředitelné V růžová

4 Nátěrové hmoty - klasifikace - obrázky

5 Nátěrové hmoty - klasifikace IIA
Rozdělení nátěrových hmot podle průhledností: Transparentní - laky - nezakrývají strukturu dřeva. Dělí se na: Plniče pórů - pastové - k plnění pórů u JS, DB, OR … skládají se z oxidu křemičitého, lněného oleje, sušidla. Někdy je olej nahrazen nitrocelulózovým nebo syntetickým lakem. - lakové - pro jemně pórovité dřeviny TR, JM …, ale i SM. Jsou to nitrocelulózový nebo syntetický lak se zvýšeným obsahem sušiny. Často plní i funkci základního laku. Laky - jsou to roztoky nebo disperze všech transparentních NH.

6 Nátěrové hmoty - klasifikace IIB
Pigmentové - zakrývají strukturu dřeva. Podle plnidel a pigmentů (podle jejich poměru k pojivu) se dělí: Tmely - mají vysoký obsah pigmentů a plnidel. Používají se jako opravné a potahovací. Mají být pružné s malou smrštivostí a rychlým zasycháním. Musí se dobře brousit a odolávat organickým rozpouštědlům NH. Používají se především nitrocelulózové, syntetické, polyesterové. Nanášejí se stěrkou, stříkáním, poléváním, navalováním .... Barvy - jsou suspenze pigmentů, plnidel, pojiv … ve filmotvorné složce. Zakrývají estetické vady i drobné nerovnosti. Slouží jako podklad pro y. y - jako barvy. Jsou tvrdší, odolnější, lesklejší/matnější. Nanášejí se v jedné vrstvě na vybroušenou vrstvu tmele.

7 Nátěrové hmoty - klasifikace IIC
Rozdělení nátěrových hmot podle průhledností: Transparentní - laky- nezakrývají strukturu dřeva. Pigmentové - zakrývají strukturu dřeva. Obr.3

8 Nátěrové hmoty - klasifikace IIIA
Rozdělení nátěrových hmot podle způsobu nanášení : Nanášení štětcem - při vhodné konzistenci lze nanášet všechny NH. Stříkací - při vhodné konzistenci lze nanášet všechny NH i tmely. Polévací - NH musí být speciálně upraveny, aby nedocházelo k trhání clony. Navalovací - při vhodné konzistenci lze nanášet všechny NH. Máčecí - většinou se používají speciálně upravené NH (tixotropní úprava - proti stékání).

9 Nátěrové hmoty - klasifikace IIIB
Rozdělení nátěrových hmot podle způsobu nanášení: Ruční metody: nanášení štětcem, stěrkou, polnou, válečkem Strojní nanášení: stříkání, polévání, navalování, máčení, v bubnu Obr.4 Obr.5

10 Nátěrové hmoty - klasifikace IV
Rozdělení nátěrových hmot podle způsobu vytváření nátěrového filmu: Vysychající fyzikálně - odpařením nebo oddifundováním rozpouštědel a ředidel. Vytvrzující chemickým procesem - vícesložkové nátěrové hmoty Obr.6

11 Nátěrové hmoty - klasifikace V
Rozdělení nátěrových hmot podle funkčního určení: Napouštěcí - mají nízkou viskozitu. Slouží ke zpevnění podkladu, snížení nasákavosti materiálu a zlepšují přilnavost nátěrových filmů. Základní - vytváří na napouštěném předmětu plnící a krycí vrstvu. Nejsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Vyrovnávací - tvoří zpravidla nejtlustší vrstvu. Mají zvýšenou plnicí schopnost, ale malou přilnavost k podkladu. Podkladové - tvoří izolační nebo spojovací mezivrstvu mezi vyrovnávacím a vrchním nátěrem. Jsou to zpravidla barvy. Vrchní - tvoří poslední vrstvu. Dodávají filmu požadovanou odolnost a vzhled.

12 Nátěrové hmoty - klasifikace VI
Rozdělení nátěrových hmot podle cílového prostředí, pro které je nátěr určen : Vnitřní - slouží k nátěrům povrchu předmětů trvale umístěných v uzavřených místnostech. Mají malou odolnost proti povětrnosti, ale měly by být odolné na oděr. Venkovní - slouží k nátěrům povrchu předmětů trvale umístěných venku. Působí na ně velké změny teplot a vlhkostí. Do vlhka - mají podobné vlastnosti jako venkovní, ale předpokládá se i krátkodobé použití ve vodě. Do vody - předpokládá se stálá expozice ve vodním prostředí (sladká, slaná voda) a časté střídání vlhkostí. Odolné proti chemikáliím - jako ochrana proti agresivnímu prostředí. Nevyrábí se jako univerzální, ale NH musíme vždy volit podle působících chemikálií. (kyseliny, zásady, rozpouštědla, soli ….)

13 Nátěrové hmoty - klasifikace VII
Rozdělení nátěrových hmot podle způsobu vytvrzování a vysychání: Vytvrzované a vysoušené při dílenské teplotě - cca 20o C. při zvýšené teplotě o C. Vytvrzované ultrafialovým zářením ( NH typu B). Vytvrzované infračerveným zářením (lze všechny druhy NH). Vytvrzované proudem urychlených elektronů (NH typu B).

14 NH - kontrolní test Jaké známe metody aplikací NH?
Co značí A,C,S … u nátěrových hmot? Jaký je rozdíl mezi transparentní a pigmentovou NH? Jaký je rozdíl mezi NH do vlhka a do vody? Jaký je rozdíl mezi NH základní a vrchní? Jaké jsou základní metody vytvrzování NH?

15 HH - kontrolní test II - popis obrázků výsledky

16 NH - kontrolní test výsledky
Jaké známe metody aplikací NH? Ruční a stojní. Co značí A,C,S … u nátěrových hmot? Druh nátěrové hmoty podle filmotvorné složky. Jaký je rozdíl mezi transparentní a pigmentovou NH? Transparentní NH nezakrývá strukturu povrchu. Jaký je rozdíl mezi NH do vlhka a do vody? NH do vody umožňuje i trvalou expozici ve vodě. Jaký je rozdíl mezi NH základní a vrchní? NH základní vytváří na napouštěném předmětu plnící a krycí vrstvu. Nejsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Jaké jsou základní metody vytvrzování NH? Mohou vytvrzovat fyzikálně a chemický.

17 HH - kontrolní test II - popis obrázků výsledky
Hořlavá NH Polévání dvousložkových NH NH pigmentové Obr.7 Obr.8 Obr.9 Způsoby aplikace NH transparentní Nanášecí prostředky pro ruční nanášení NH Obr.10 Obr.12 Obr.11

18 DĚKUJI ZA POZORNOST Použité zdroje:
KŘUPALOVÁ, Zdeňka. Nauka o materiálech: pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. Vyd. 1. Praha: Sobotáles, 1999, 235 s. ISBN NUTSCH, Wolfgang. Příručka pro truhláře. 1. vyd. Praha: Sobotáles, 1999, 540 s. ISBN Obr.5,7 HADÁMEK, Luděk. Obr. 1-4, 6, 8-12 DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google