Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

V pneuservisech nabízí huštění pneumatik jinými plyny než vzduchem (např. NO 2 ), zdůvodněte proč to není výhodné zhlediska termodynamiky a pokud naleznete.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "V pneuservisech nabízí huštění pneumatik jinými plyny než vzduchem (např. NO 2 ), zdůvodněte proč to není výhodné zhlediska termodynamiky a pokud naleznete."— Transkript prezentace:

1 V pneuservisech nabízí huštění pneumatik jinými plyny než vzduchem (např. NO 2 ), zdůvodněte proč to není výhodné zhlediska termodynamiky a pokud naleznete i nějaké výhody můžete je uvést ? Odpovědi do ponděli do 15,00 hod emailem na stetina@fme.vutbr.cz 1. cvičení

2 Odpověď na otázku

3 Navrhněte měřicí zařízení pro měření množství nasávaného vzduch v kg/s kompresorem, které pracuje na principu I. ZTD a neosahuje žádné mechanické součástky. Stačí popis a rovnici jak počítat m [kg/s].

4 Odpověď na otázku FIAT

5 Byl předložen návrh na patentování leteckého proudového motoru, který dosahuje termické účinnosti 0,85 díky tomu, že dokáže pracovat při teplotě až 1000 C. Jak by jste odpověděli autorovi, doložte výpočtem ?

6 II. zákon termodynamiky říká: Nelze získávat ze soustavy neživých látek práci tím, že ji ochlazujeme pod teplotu T ∞ nejchladnější látky v okolí. T c T ∞ by muselo být menší než -80 C což je nižší hodnota než nejnižší teplota vzduchu ve velkých výškách -60 C

7 O kolik % se zvýší dodané teplo Q H do cyklu benzínového 2 litrového nepřeplňovaného motoru pokud bychom místo benzínu použili NITROMETHAN. Stačí odhad, případně můžete poslat zajímavé odkazy na použití nitromethanu jako paliva pro automobily.

8

9 Nitrometan 4CH 3 NO 2 + 3O 2 → 4CO 2 + 6H 2 O + 2N 2 za uvolnění 11,3 MJ/kg. (Stechiometrický poměr je 1,7) Ve srovnání s benzínem, který má stechiometrický poměr 14,8 kbenzínem Lze tedy při dokonalém spálení stejného objemu palivové směsi nitrometanu získat 2,3× více tepla. Pozor, ale na spotřebu

10 Vysvětlete babičce jak si má zkontrolovat fakturu za vyučtování za spotřebu plynu, když si z plynoměru opsala údaj spotřebovaných metrů kubických a na faktuře má uvedou spotřebu v kWh ? Je nějak řešeno, když má někdo plynoměr uvnitř budovy a někdo venku, tj. vliv teploty.

11 Přepočet z metrů krychlových na kWh se provádí nejčastěji pomocí přibližného koeficientu 1 m 3 = 10,5 kWh Nejčastěji se uvádí 10,5, ale na stránkách společnosti RWE je uveden přepočet: 1 m 3 = 10,5616 kWh, zde jsem také nalezl kalkulátor (odkaz níže), který zohledňuje umístění plynoměru Venkovní / Vnitřní: Ve skutečnosti se tedy provádí přepočet 1 m 3 = 10,5616 kWh * koeficient umístění Vnitřní umístění: 1 m 3 = 10,5616 kWh * 0,9907 [kWh] Venkovní umístění: 1 m 3 = 10,5616 kWh * 1,0227 [kWh] 10,5616 - Průměrná hodnota objemového spalného tepla použitá při výpočtu 1,0227 / 0,9907 - Přepočtový koeficient pro Venkovní / Vnitřní umístění plynoměru

12 Vysvětlete proč rybníky a jezera nikdy nepromrznou až ke dnu, kdežto kaluže ano.

13 Otáčky velkých parních turbín v ČR3000 min -1 tj. 50 Hz Otáčky velkých parních turbín v USA3600 min -1 tj. 60 Hz

14 V případě jasné mrazivé noci máte do rána zamrzlá skla u auta. Pokud, ale auto zaparkujete pod otevřený přístřešek, tak nikoliv. Přestože v obou případech je teplota venkovního vzduchu stejná. Zkuste vysvětlit, je třeba se se podívat trochu dopředu v termomechanice nebo vzpomenout na fyziku.

15 Jde o PŘENOS TEPLA ZÁŘENÍM, který je tím větší, čím nižší je teplota prostředí, proti kterému těleso (v našem případě vnější tabule skla) vyzařuje, tj. pokud je jasná obloha, jsou tepelné ztráty okna větší, než pokud je pod mrakem. Samotný vznik námrazy samozřejmě souvisí i s dalšími okolnostmi, jako je vlhkost, teplota a proudění vzduchu, tepelná jímavost materiálu apod., ale tepelná ztráta zářením je nakonec tím rozhodujícím faktorem, jestli námraza vznikne či nikoliv.

16 Typy slunečních kolektorů Ploché zasklené sluneční kolektory - různé absorbéry (sun select, Eta plus) Ploché zasklené sluneční kolektory – vakuové Trubicové vakuové kolektory Koncentrační kolektory na bázi Fresnelovy čočky Plastové absorbéry pro ohřev bazénové vody Teplovzdušné kolektory

17 Může letět (vodorovný let) letadlo bez lavalovy dýzy nadzvukovou rychlostí a proč ano nebo ne ?

18 Pojem laděné výfukové potrubí (délka) souvisí (vstupuje do výpočtu) minimálně jedna dnes vysvětlovaná veličina (hodnota), která ? Naladěné výfukové potrubí zvyšuje výkon při všech otáčkách nebo jen při jedněch ?

19 Zajímavosti z prezentace ČEZu Účinnosti nových bloků stavěných v ČR společností ČEZ - podkritické bloky ….. celková 38% (termická oběhu 46%) …. Tušimice - nadkritické bloky …….. celková 42%..... Ledvice - GCCT ………celková 57,4% Německo zrušilo odmítnutí prodlužování životnosti jaderných bloků (stále neumožňuje stavět nové) Od 1.1.2011 změna meziroční změny výkupních cen z OZE …… 15% V blízké době v ČR výraznější podpora kogenerace Prolomení limitů na těžbu uhlí bude ponecháno na komerční bázi mezi vlastníky pozemků a těžebními společnostmi. Na výrobu 1 l bionafty se musí dovést ekvivalent 1,2 l nafty (funguje jen díky systému různých daní a dotací). Růst HDP o 2% způsobuje nárůst spotřeby elektřiny o 1%. Jaderná energetika očekává nedostatek dodavatelských kapacit v době realizace ETE 3 a 4. Zaměstnanci ČEZ pracující na ETE 3 a 4 … 2009 – 100 lidí, 2019 – 700 lidí. 2020 Očekávané spuštění ETE 3. Slabina Temelína ….. doprava velkých dílů … bude po vodě a silnicí. Omezení pro EDU ….. málo vody v řece …. umožní zbudovat jen 5. reaktor. ČEZ bude i nadále v ČR stavět jen PWR reaktory. V ČR podpora jádra mezi obyvateli 70% (stejnou hodnotu má v Evropě jen Litva a Slovensko) V parlamentu aktuálně pro jádro 95% poslanců. Nový trend uhelných elektráren – zavedení spalin do chladicích věží. Zisk ČEZ za 3. čtvrtletí roku 2009 …… 44 mld. Kč

20 Teplota vzduchu např. -50 C a=299 m/s Teplota spalin např. 700 C spaliny CO 2 a=489 m/s Spaliny z motoru nemohou překonat 489 m/s, ale letadlo jako celek může překonat 299 m/s.

21 Vysvětlete princip termosky, jak se u ní snižují všechny tři způsoby přenosu tepla.


Stáhnout ppt "V pneuservisech nabízí huštění pneumatik jinými plyny než vzduchem (např. NO 2 ), zdůvodněte proč to není výhodné zhlediska termodynamiky a pokud naleznete."

Podobné prezentace


Reklamy Google