Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GEOMETRICKÉ TVARY v rozsahu učiva 1. stupně ZŠ OBDÉLNÍK Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GEOMETRICKÉ TVARY v rozsahu učiva 1. stupně ZŠ OBDÉLNÍK Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 GEOMETRICKÉ TVARY v rozsahu učiva 1. stupně ZŠ OBDÉLNÍK Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Obdélník Obsah prezentace: Vrcholy Strany Úhlopříčky Vnitřní úhly Obvod obdélníku Obsah obdélníku

3 Obdélník

4 Vrcholy obdélníku A B CD

5 Vrcholy obdélníku A B CD vrcholy obdélníku jsou body body označujeme velkými tiskacími písmeny každý obdélník má 4 vrcholy ÚKOLY: Co tvoří vrcholy obdélníku? Jak se v geometrii označují? Kolik vrcholů má obdélník?

6 Obdélník Strany obdélníku A B CD ÚKOLY: Kolik stran má obdélník? Co tvoří stranu obdélníku? Podle čtvercové sítě na obrázku zjistěte délku jednotlivých stran. Dokážete říct, jaké vlastnosti platí pro strany obdélníku?

7 Obdélník Strany obdélníku A B CD ÚKOLY: Kolik stran má obdélník? Co tvoří stranu obdélníku? Podle čtvercové sítě na obrázku zjistěte délku jednotlivých stran. Dokážete říct, jaké vlastnosti platí pro strany obdélníku?

8 Obdélník Strany obdélníku A B CD ÚKOLY: Kolik stran má obdélník? Co tvoří stranu obdélníku? Podle čtvercové sítě na obrázku zjistěte délku jednotlivých stran. Dokážete říct, jaké vlastnosti platí pro strany obdélníku? každý obdélník má 4 strany stranu obdélníku tvoří úsečka sousední strany obdélníku mají různou délku, protější strany jsou shodné

9 Obdélník Sousední strany obdélníku A B CD například strany AB a BC, společným bodem je bod B strany CD a DA, společným bodem je bod D najděte další sousední strany v tomto obdélníku ÚKOLY: Sousední strany obdélníku mají vždy jeden společný bod. Které strany obdélníku na obrázku jsou sousední? Který bod mají společný?

10 Obdélník Sousední strany obdélníku A B CD sousední strany obdélníku jsou navzájem kolmé, svírají úhel 90° ÚKOLY: Do čtvercové sítě narýsujte libovolný obdélník. Pomocí trojúhelníkového pravítka s ryskou či listu papíru se pokuste zjistit, jaká je vzájemná poloha sousedních stran obdélníku.

11 Obdélník Protější strany obdélníku A B CD ÚKOLY: Protější strany obdélníku nemají žádný společný bod. Podívejte se na obrázek a určete, které strany tohoto obdélníku jsou strany protější. strany AB a CD strany AD a BC jsou v tomto obdélníku ještě další protější strany?

12 Obdélník Protější strany obdélníku A B CD protější strany obdélníku jsou rovnoběžné AB // DC AD // BC ÚKOLY: Do čtvercové sítě narýsujte libovolný obdélník. Pokuste se zjistit, jaká je vzájemná poloha protějších stran obdélníku.

13 Obdélník Úhlopříčky obdélníku A B CD ÚKOLY: Úhlopříčky jsou úsečky, jejichž krajními body jsou protější vrcholy obdélníku. Narýsujte obdélník, vyznačte v něm úhlopříčky a pokuste se zjistit jejich vlastnosti. úhlopříčky mají stejnou velikost úhlopříčky se navzájem půlí

14 Obdélník Vnitřní úhly obdélníku A B CD

15 Obdélník Vnitřní úhly obdélníku A B CD ÚKOLY: Kolik vnitřních úhlů má obdélník? Pomocí trojúhelníkového pravítka či listu papíru zjisti, co pro všechny tyto úhly platí (využij náčrtku nebo modelu obdélníku). každý obdélník má 4 vnitřní úhly všechny úhly obdélníku mají stejnou velikost (90°), jsou to úhly pravé

16 Obvod obdélníku obvod je součtem všech stran obdélníku A B CD ÚKOLY: Připomeňte si, co už víte o stranách obdélníku. Pozorně se podívejte na animaci a pokuste se navrhnout, jak obvod obdélníku vypočítat. Udává se v mm, cm, dm, m, km. o = a + b + a + b o = 2.(a + b) a b a b

17 Obsah obdélníku obsah je násobkem délek dvou sousedních stran obdélníku A B CD a b a b S = a. b ÚKOLY: Připomeňte si, co už víte o stranách obdélníku. Sledujte animaci, přemýšlejte a zkuste navrhnout, jak obsah obdélníku vypočítat. Udává se mm², cm², dm², m², km².


Stáhnout ppt "GEOMETRICKÉ TVARY v rozsahu učiva 1. stupně ZŠ OBDÉLNÍK Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google