Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."— Transkript prezentace:

1 Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Normalizace v technickém kreslení Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_19_02 Název DUMu: Normalizace – druhy technických výkresů Pro obor vzdělávání: 82-51-L/02 UZD – 33-56-H/01 Truhlář Předmět: Technické kreslení/Odborné kreslení Ročník: První - UZD-1/T-1 Autor: Milan Sluka Datum: 03.05.2013

2 Střední škola Oselce Normalizace v technickém kreslení Druhy technických výkresů

3 Střední škola Oselce Druhy technických výkresů V praxi je celá řada technických dokumentů, které jsou podkladem především pro výrobu, ale i pro určování cen, technologických postupů apod. Druhy technických výkresů souvisejí nejen se způsoby výroby nábytku a ostatních výrobků dřevozpracujícího průmyslu, ale i s postupem vzniku samotného výrobku.

4 Střední škola Oselce Druhy technických výkresů Návrhové výkresy Výkresy pro výrobu vzorků Výrobní výkresy Stavební výkresy

5 Střední škola Oselce Návrhové výkresy Zobrazují celkové pohledy na výrobek, jeho rozvržení, základní rozměry a základy technického řešení.

6 Střední škola Oselce Návrhové výkresy

7 Střední škola Oselce Návrhové výkresy - náčrt (skica) Je vytvořen od ruky bez měřítka. Bývá prvním ztvárněním návrhu výrobku a technického řešení.

8 Střední škola Oselce Návrhové výkresy - skica http://www.nabytekriha.cz/cs/bytovy-nabytek/sedaci-soupravy-a-kresla/henri-615.html

9 Střední škola Oselce Výkresy pro výrobu vzorků Slouží nejen pro jejich výrobu a ověření technického řešení, ale jsou i podkladem pro určení ceny výrobku a jednání se zákazníkem.

10 Střední škola Oselce Výrobní výkresy Jsou základním podkladem pro výrobu. Zpracovávají se v rozsahu podle způsobu výroby a vyráběného sortimentu.

11 Střední škola Oselce Rozdělení výrobních výkresů Přehledy typů Výkresy sestav a podsestav Výkresy dílců (součástí) Montážní výkresy a montážní schémata Výkresy balení Zvláštní výkresy

12 Střední škola Oselce Přehledy typů Slouží k orientaci ve výrobkové řadě při výrobě, zpracovávání ostatní výrobní dokumentace, v obchodních řízeních apod. Pro kusovou a malosériovou výrobu se většinou nezpracovává.

13 Střední škola Oselce Přehledy typů

14 Střední škola Oselce Výkresy sestav a podsestav Využívají se pro výrobu a montáž výrobku. Výkresy podsestav a dílčích sestav se zpracovávají pro členitější a složitější výrobky, např. výkresy zásuvek nebo částí čalouněných výrobků.

15 Střední škola Oselce Výkres sestavy

16 Střední škola Oselce Výkres podsestavy

17 Střední škola Oselce Výkresy dílců (součástí) Zpracovávají se pro složitější dílce, u velkosériové výroby, pro dílce opracovávané na speciálních strojích (CNC) a dílce a součástky pro dodavatele (dodávané dílce nábytkářských výrobků, kování apod.).

18 Střední škola Oselce Výkresy dílců (součástí)

19 Střední škola Oselce Výkresy dílců (součástí)

20 Střední škola Oselce Montážní výkresy a montážní schémata Slouží k montáži daného výrobku. Patří sem i výkresy rozpadu dílců daného typu (tzv. rozstřel).

21 Střední škola Oselce Výkresy balení Jsou zpracovávány především pro výrobky dodávané v demontovaném stavu, určují způsob uložení dílců v obalu a obalové materiály.

22 Střední škola Oselce Zvláštní výkresy Jsou podkladem pro nabídku, obchod, propagaci (např. podklady pro montážní návody, prospekty).

23 Střední škola Oselce Stavební výkresy Výkresy pozemních staveb - výkresy architektonicko-stavebního řešení - výkresy stavebních konstrukcí - výkresy technických zařízení budov - výkresy plánu organizace výstavby Výkresy inženýrských staveb - komunikace (např. mosty, opěrné zdi) - vodní hospodářství (např. objekty na tocích) - inženýrské sítě (vnější rozvody vody, plynu)

24 Střední škola Oselce Stavební výkresy

25 Střední škola Oselce Forma zhotovení tech. výkresů Technické výkresy vytváříme bud' klasickým kreslením, nebo pomocí výpočetní techniky, a to především CAD systémy v různých formách. Naše škola využívá:

26 Střední škola Oselce Další rozdělení tech. výkresů Originál Kopie

27 Střední škola Oselce Originál Je výkres vytvořený podle závazných pravidel a norem. Při vytvoření pomocí CAD výpočetní technikou je vykreslen pomocí tiskárny nebo plotteru a archivuje se v papírové, ne v elektronické podobě.

28 Střední škola Oselce Kopie Je reprodukovaný (rozmnožený) originál, který slouží jako podklad pro výrobu a další činnost.

29 Střední škola Oselce Další součást výkresové dokumentace Kusovníky Jsou seznamy dílců, materiálů a kování s údaji o jejich rozměrech, počtu kusů a s výměrem použitých materiálů. Kusovník je součástí výkresové dokumentace a je přiřazen ke konkrétnímu výkresu. Může být zpracován: - ručně - elektronicky (PC)

30 Střední škola Oselce Kusovník

31 Střední škola Oselce Další součásti technické dokumentace Soupis dílců Kalkulace Technologický postup (výrobní postup)

32 Střední škola Oselce Zdroj materiálů: HOLOUŠ, Zdeněk; MÁCHOVÁ, Eliška; KOTÁSKOVÁ, Pavla. Odborné kreslení: pro učební obor Truhlář. Praha: Informatorium, 2008, ISBN 978-80- 7333-069-9. NUTSCH, Wolfgang a kol. Odborné kreslení: a základy konstrukce pro truhláře. 2. přepracované vydání.Praha: Sobotáles, 2007, ISBN 978-80-86706- 20-7. AUTOR NEUVEDEN. Nábytek Říha [online]. [cit. 1.10.2012]. Dostupný na WWW:.http://www.nabytekriha.cz/cs/bytovy-nabytek/sedaci-soupravy-a- kresla/henri-615.html Není-li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí autor uvedený na titulním snímku.


Stáhnout ppt "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google