Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

8.3.2013  Téma:  ZÁVISLOST ELEKTRICKÉHO ODPORU NA VLASTNOSTECH VODIČE  Pár obrázků  Studijní text  Něco z webu  Tajenka  Závěr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "8.3.2013  Téma:  ZÁVISLOST ELEKTRICKÉHO ODPORU NA VLASTNOSTECH VODIČE  Pár obrázků  Studijní text  Něco z webu  Tajenka  Závěr."— Transkript prezentace:

1 8.3.2013  Téma:  ZÁVISLOST ELEKTRICKÉHO ODPORU NA VLASTNOSTECH VODIČE  Pár obrázků  Studijní text  Něco z webu  Tajenka  Závěr

2 2.9 Závislost elektrického odporu na vlastnostech vodiče

3

4

5 Studijní text…

6  Vodiče se od sebe mohou lišit délkou, obsahem příčného řezu, materiálem a teplotou.  Jak závisí el. odpor na délce vodiče?  Elektrický odpor drátu je přímo úměrný jeho délce.  (čím delší drát, tím větší odpor)

7  Jak závisí el. odpor na obsahu příčného řezu vodiče?  Elektrický odpor je nepřímo úměrný obsahu příčného řezu drátu.  (čím menší průřez, tím větší odpor).

8  Jak závisí odpor vodiče na materiálu?  Elektrický odpor vodiče závisí na materiálu vodiče.  Jak se mění el. odpor drátu se stoupající teplotou?  Elektrický odpor kovů se zvětšuje se stoupající teplotou.

9

10  Pro elektrický odpor platí vztah:  ρ je rezistivita, neboli měrný odpor materiálu. Je to veličina charakterizující daný materiál vodiče, představuje odpor vodiče o délce 1 m a průřezu 1 m 2.  l je délka vodiče v metrech.  S je plocha průřezu vodiče v metrech čtverečních.

11 Odkazy z webu  http://fyzika.jreichl.com/index.php?page=241&sekce=brow se http://fyzika.jreichl.com/index.php?page=241&sekce=brow se  http://www.mgplzen.cz/download/novakova/odporezistoru -priklady.pdf http://www.mgplzen.cz/download/novakova/odporezistoru -priklady.pdf  http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_odpor http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_odpor  http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/241-elektricky- odpor-vodice-ohmuv-zakon-pro-cast-obvodu http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/241-elektricky- odpor-vodice-ohmuv-zakon-pro-cast-obvodu  http://www.maturitanazamku.kvalitne.cz/pdf/ELN02A.pdf http://www.maturitanazamku.kvalitne.cz/pdf/ELN02A.pdf

12 Tajenka…

13  1) Prozaický epický žánr, smyšlené vyprávění.  2) Text pojednávající o životě, smrti a z mrtvých vstání Ježíše Krista.  3) První taneční fitness program, který je veselý a zábavný.  4) Křestní jméno bývalého ředitele této školy.  5) Píseň anglicky.  6) Označení pro humanoida se znatelně menší výškou (v dospělosti) než je běžná fyziologická výška člověka.  7) Celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí – síť sítí.  8) Typ georeliéfu dosahující zpravidla nadmořské výšky 600–900 m a členitosti 150–300 m.

14  9) Velkolepý, vznešený jinak.  10) Pohoří na severu Slovenska a jihu Polska, součást Karpat.  11) Říše, která se nacházela v Americe před objevením Kryštofem Kolumbem.

15  1) Román  2) Evangelium  3) Zumba  4) Ivan  5) Song  6) Trpaslík  7) Internet  8) Vrchovina  9) Impozantní  10) Tatry  11) Aztékové

16


Stáhnout ppt "8.3.2013  Téma:  ZÁVISLOST ELEKTRICKÉHO ODPORU NA VLASTNOSTECH VODIČE  Pár obrázků  Studijní text  Něco z webu  Tajenka  Závěr."

Podobné prezentace


Reklamy Google