Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Téma:  VÝPOČET PRÁCE Z VÝKONU A ČASU. ÚČINNOST  Obrázky z praxe  Studijní text  Zajímavosti k tématu  Tajenka  Slovíčko na závěr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Téma:  VÝPOČET PRÁCE Z VÝKONU A ČASU. ÚČINNOST  Obrázky z praxe  Studijní text  Zajímavosti k tématu  Tajenka  Slovíčko na závěr."— Transkript prezentace:

1  Téma:  VÝPOČET PRÁCE Z VÝKONU A ČASU. ÚČINNOST  Obrázky z praxe  Studijní text  Zajímavosti k tématu  Tajenka  Slovíčko na závěr

2

3

4

5

6

7  Pracuje-li motor se stálým výkonem P po dobu t, určíme práci, kterou vykonal tak, že výkon motoru násobíme příslušnou dobou:  W = P*t  Z tohoto vztahu lze odvodit i jednotku pro práci.  Víme že práce je udávána v Joulech.

8  Z předchozího vztahu lze odvodit…  W=P*t  J=W*s…wattsekunda  Další jednotky: 1kWh = 3 600 000 Ws = 3,6MJ  Používají se nejčastěji při určování práce elektrických spotřebičů.

9  V praxi rozlišujeme výkon – tj. užitečná práce vykonaná za 1s.  Příkon – tj. práce, která se skutečně za 1 s vykonala.  Pro posuzování hospodárnosti – účinnosti zavádíme další veličinu.

10  Vypočítáme ji jako výkon/příkon  Výkon každého zařízení je menší než jeho příkon.  Účinnost je vždy menší než 1!!!  Účinnost – značka – (čti éta)

11  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C4%8D innost_(fyzika) http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C4%8D innost_(fyzika)  http://fyzika.jreichl.com/index.php?page=51 &sekce=browse http://fyzika.jreichl.com/index.php?page=51 &sekce=browse  http://www.zsondrejov.cz/Vyuka/F-8/Pr- en_06.pdf http://www.zsondrejov.cz/Vyuka/F-8/Pr- en_06.pdf

12

13 11) Pozitivní výsledek snahy jednotlivce nebo skupiny o dosažení určitého cíle. 22) Savec vzhledem podobný veverce s velkými uši. 33) Vpád ozbrojených složek na nepřátelské cizí státní území. 44) Žena mající svátek 8.8. 55) Stesk po minulém, zašlém, ztraceném. 66) Umělecká forma spojující dramatické divadelní představení s hudbou. 77) Strýc od Kulíka, Bubíka a Dulíka. 88) Silně rotující vítr.

14 11) Úspěch 22) Činčila 33) Invaze 44) Nora 55) Nostalgie 66) Opera 77) Skrblík 88) Tornádo

15  Účinnost určujeme jako podíl výkonu a příkonu.  Je vždy menší než 1, respektive než 100%.  Výpočet:

16

17


Stáhnout ppt " Téma:  VÝPOČET PRÁCE Z VÝKONU A ČASU. ÚČINNOST  Obrázky z praxe  Studijní text  Zajímavosti k tématu  Tajenka  Slovíčko na závěr."

Podobné prezentace


Reklamy Google