Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

7.12.2012  Téma:  OCHRANA PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM  Pár obrázků  Studijní text  Zajímavosti z tématu  Tajenka  Závěr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "7.12.2012  Téma:  OCHRANA PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM  Pár obrázků  Studijní text  Zajímavosti z tématu  Tajenka  Závěr."— Transkript prezentace:

1 7.12.2012  Téma:  OCHRANA PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM  Pár obrázků  Studijní text  Zajímavosti z tématu  Tajenka  Závěr

2 5.2 OCHRANA PŘED ÚRAZEM EL. PROUDEM

3

4

5 Sssstudijní text…

6  Nebezpečí úrazu vzniká, stane-li se tělo nebo jeho část součástí el. obvodu.  Následky úrazu jsou ovlivněny několika faktory:  1)Velikost napětí – U – jako bezpečné se uvádí stejnosměrné do 25V, střídavé do 12V.

7  2) Velikost proudu, který projde tělem I – záleží na velikosti odporu našeho těla (suché/mokré ruce, nohy, obuv, rukavice atd.)  Za bezpečný proud se v normách uvádí 10mA střídavých 25mA stejnosměrných.  V domácnosti používáme napětí 230V, které je životu nebezpečné!!!

8  Nejdůležitější bezpečnostní předpisy a zásady:  A) Nic nestrkáme do el. zásuvky a nedotýkáme se odkrytých el. zařízení pod napětím.  B) Mokrou rukou nesaháme na el. zařízení  C) Ve vodě nepoužíváme el. zařízení.  D) Respektujeme návody, zapojujeme do zásuvky vždy vypnutý.  E) Nepoužíváme spotřebič s poškozenou šňůrou.

9  F) Vyřadíme z provozu zařízení, které probíjí.  G) Spotřebiče svěřujeme do opravy odborníkům.  H) Nehrajeme si v blízkosti el. vedení, nelezeme na sloupy nebo stožáry vedení a nepouštíme v jejich blízkosti draky!  CH) Nedotýkáme se drátů spadlých na zem, ani se k nim nepřibližujeme.

10

11  ZKRAT: Nebezpečná situace, dojde ke spojení fázového vodiče s nulovacím vodičem. Malý odpor > velký proud.  Nebezpečím je i blesk. Jde o výboj mezi zemí a mrakem, či dvěma mraky. Ochranou jsou bleskosvody – jsou vodivě spojené se zemí (jsou uzemněny).

12 Zajímavosti k tématu…  http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/3 35-ochrana-pred-urazem-elektrickym- proudem http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/3 35-ochrana-pred-urazem-elektrickym- proudem  http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?i d_document=36484 http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?i d_document=36484  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ochrana_p%C5 %99ed_%C3%BArazem_elektrick%C3%BD m_proudem http://cs.wikipedia.org/wiki/Ochrana_p%C5 %99ed_%C3%BArazem_elektrick%C3%BD m_proudem  http://elektrika.cz/data/clanky/zakladni- pozadavky-na-ochranu-pred-urazem- elektrickym-proudem http://elektrika.cz/data/clanky/zakladni- pozadavky-na-ochranu-pred-urazem- elektrickym-proudem

13 Quiz…

14  1) Americká filmová cena udělovaná Americkou filmovou akademií.  2) Kolektivní pálkovací hra, která pochází ze Švédska. Má určité rysy společné se softballem nebo baseballem.  3) Jediný známý vodní pavouk.  4) Trikyslík jinak.  5) Dětské oblečení většinou určené pro batolata.

15  1) Oskar  2) Brännball  3) Vodouch  4) Ozon  5) Dupačky

16


Stáhnout ppt "7.12.2012  Téma:  OCHRANA PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM  Pár obrázků  Studijní text  Zajímavosti z tématu  Tajenka  Závěr."

Podobné prezentace


Reklamy Google