Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektromagnetické kmity a vlnění Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektromagnetické kmity a vlnění Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."— Transkript prezentace:

1 Elektromagnetické kmity a vlnění Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Elektromagnetické kmity a vlny Zatáhneme-li za závaží zavěšené na pružině a uvolníme jej, začne vykonávat tlumený kmitavý pohyb. Tlumení pohybu je způsobeno přeměnou energie kmitání na teplo vznikající třením a odporem prostředí. Zatáhneme-li za závaží zavěšené na pružině a uvolníme jej, začne vykonávat tlumený kmitavý pohyb. Tlumení pohybu je způsobeno přeměnou energie kmitání na teplo vznikající třením a odporem prostředí. Stejně tak se tlumí kmitání vody ve spojených nádobách. Stejně tak se tlumí kmitání vody ve spojených nádobách. Výška hladiny se dá přirovnat k elektrickému napětí. Výška hladiny se dá přirovnat k elektrickému napětí. Podobné kmity mohou vzniknout i v elektrickém obvodu. Podobné kmity mohou vzniknout i v elektrickém obvodu. Elektromagnetické vlnění je kombinace příčného postupného vlnění magnetického a elektrického pole tedy elektromagnetického pole. Elektromagnetické vlnění je kombinace příčného postupného vlnění magnetického a elektrického pole tedy elektromagnetického pole.

3 Paralelní zapojení kondenzátoru a cívky se nazývá kmitavý obvod LC Když nabitý kondenzátor připojíme paralelně k cívce, napětí na kondenzátoru i proud v obvodu se mění a vznikají tlumené elektrické kmity Netlumené kmity vzniknou, když obvodu periodicky dodáváme potřebnou energii - získáváme tak oscilátor Elektrické a magnetické pole spolu často souvisejí Zvláště výrazné je to v situaci, kdy se některé z polí mění Mluvíme pak o elektromagnetickém poli Elektromagnetické vlny jsou příčné a šíří se i ve vakuu Šíří se rychlostí světla Elektromagnetickými vlnami se přenášejí signály rozhlasu, televize a mobilních telefonů Světlo je také elektromagnetické vlnění

4 elektrické pole magnetické pole Elektromagnetické vlnění Kmitavý LC obvod Elektromagnetické vlnění je vlněním příčným. Kolmo ke směru šíření kmitá jak elektrické, tak magnetické pole.

5 Elektromagnetické pole může ve vodiči indukovat napětí a naopak. Toho se využívá pro vysílání a příjem např. rozhlasu, televize, v mobilních sítích, v GPS navigacích. Elektromagnetické pole může ve vodiči indukovat napětí a naopak. Toho se využívá pro vysílání a příjem např. rozhlasu, televize, v mobilních sítích, v GPS navigacích. Elektromagnetické vlnění mohou pohlcovat molekuly, přijatá energie se bude přeměňovat na teplo. Toto je princip mikrovlnné trouby. Elektromagnetické vlnění mohou pohlcovat molekuly, přijatá energie se bude přeměňovat na teplo. Toto je princip mikrovlnné trouby. Pro příjem a vysílání se používají antény nejrůznějších typů a velikostí Zdrojem elektromagnetického vlnění v mikrovlnné troubě je magnetron.

6 Elektromagnetické vlnění může procházet určitými látkami, může se odrážet nebo může nastat i jeho ohyb. Elektromagnetické vlnění může procházet určitými látkami, může se odrážet nebo může nastat i jeho ohyb. Elektromagnetické vlny se odrážejí od kovů, neprocházejí jimi. Od izolantů se částečně odrážejí, částečně jimi procházejí. Elektromagnetické vlny se odrážejí od kovů, neprocházejí jimi. Od izolantů se částečně odrážejí, částečně jimi procházejí. Hertz zjistil, že se elektromagnetické vlny se šíří rychlostí světla. Hertz zjistil, že se elektromagnetické vlny se šíří rychlostí světla. Mezi frekvencí [ f ], vlnovou délkou [ λ - lambda ] a rychlostí světla [ c ] platí proto vzorce: Mezi frekvencí [ f ], vlnovou délkou [ λ - lambda ] a rychlostí světla [ c ] platí proto vzorce: c = 300 000 km/s

7 Použité zdroje: cs.wikipedia.org/wiki/Kmity s.wikipedia.org/wiki/Vlnění cs.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetické_vlnění www.obrazky.cz/magnetron www.gymkren.cz/download/ucebni-texty/fyzika/f24.pdf i.iinfo.cz/urs/anteny6-115979363186405.jpg www.molphys.leidenuniv.nl/monos/smo/index.html?basics/light.htm zsbt.unas.cz/index/fyzika /fyzika9/elektrodynamika/elmag_kmity_vlny.html elektross.gjn.cz/obrazky/proud52.gif Učebnice Fyziky 9 pro základní školy a víceletá gymnázia - FRAUS


Stáhnout ppt "Elektromagnetické kmity a vlnění Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."

Podobné prezentace


Reklamy Google