Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Var, sublimace a desublimace Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Var, sublimace a desublimace Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."— Transkript prezentace:

1 Var, sublimace a desublimace Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Var • Var je děj, při kterém se kapalina přeměňuje v plyn v celém objemu. • Var je zvláštním případem vypařování. Kapalina se vypařuje jak na povrchu, tak i uvnitř. • Teplota varu – teplota, při níž dochází k varu. Závisí na: o chemickém složení kapaliny o na tlaku vzduchu nad jejím povrchem • Voda vře za normálního tlaku 101 kPa při 100 °C. • Pozor! Var probíhá pouze při teplotě varu (na rozdíl od vypařování). • Ve výšce přes 8 000 metrů nad mořem se dá uvařit vejce (např. Mount Everest). Teoreticky by to mělo jít. Ve výšce 8 000 m n. m. je tlak jen kolem 26 kPa a tak bod varu vody není 100°C, ale pouze 69°C. Po delším vaření by vajíčko mělo uvařit alespoň „na hniličku“.

3 Skupenské teplo varu – teplo, které musíme kapalině dodat, aby se při teplotě varu přeměnila na plyn téže teploty. Značíme: L v Měrné skupenské teplo varu – zavádíme k porovnání, kolik tepla musíme při teplotě varu dodat 1 kg různých kapalin k přeměně na plyn. Značíme: l v Jednotka: J/kg Platí: L v = m. l v

4 Zvýšený tlak nad kapalinou Zvýší-li se tlak nad kapalinou, zvýší se i její teplota varu. Využití: tlakový hrnec (Papinův hrnec), výroba papíru, klihu, sterilizace obvazového materiálu… Snížený tlak nad kapalinou Sníží-li se tlak nad kapalinou, sníží se i její teplota varu. Využití: vakuové nádoby se používají při výrobě krystalového cukru, sirupů, léků, kondezovaného či práškového cukru…

5 Var

6 Látkat v / °C voda100 etanol78,3 vodík-253 rtuť357 železo2 750 hliník2 470 Wolfram5 550 Tabulka uvádí teploty varu vybraných látek za normálního tlaku.

7 Sublimace a desublimace • Sublimace je děj, při kterém se mění pevná látka na plyn. Při zahřívání krystalků pevného jodu se tvoří fialová pára jodu. Podobné vlastnosti mají i další pevné látky: naftalín, salmiak, suchý led… • Desublimace je děj, při kterém se mění plyn na pevnou látku. V přírodě tak vznikají sněhové vločky, jinovatka.

8

9 Použité zdroje: Učebnice Fyziky 8 pro základní školy a víceletá gymnázia - FRAUS http://obrazky.cz http://cs.wikipedia.org http://media.novinky.cz www.google.cz http://obrazky.czhttp://cs.wikipedia.orghttp://media.novinky.czwww.google.czhttp://obrazky.czhttp://cs.wikipedia.orghttp://media.novinky.czwww.google.cz


Stáhnout ppt "Var, sublimace a desublimace Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."

Podobné prezentace


Reklamy Google