Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Solární komín Jan Rybařík. Solární komín, někdy označovaný také jako Termální komín je technologie, využívající fyzikální princip komínového efektu, který.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Solární komín Jan Rybařík. Solární komín, někdy označovaný také jako Termální komín je technologie, využívající fyzikální princip komínového efektu, který."— Transkript prezentace:

1 Solární komín Jan Rybařík

2 Solární komín, někdy označovaný také jako Termální komín je technologie, využívající fyzikální princip komínového efektu, který je založen na proudění vzduchu z jednoho místa na druhé za účelem vyrovnání rozdílů teplot nebo tlaku. Intenzita výměny vzduchu komínovým efektem závisí na třech faktorech: - rozdílu teplot/tlaků vzduchu na obou koncích komínu - výšce komínu (souvisí s prvním faktorem) - průřezem komínu V komínu vzniká silné proudění (sání), které vtahuje další vzduch zespod bez ohledu na jeho teplotu.

3

4 Komín zabezpečuje nebo napomáhá větraní budov využíváním konvekčního proudění vzduchu pasivně ohřátého sluneční energií. Principiálně jde o komín kombinovaný s podzemní šachtou nebo jiným zdrojem studeného vzduchu, oba napojené na místnost/interiér. V komíně se teplý vzduch unikajíci z místnosti prohřívá a uniká do vnějšího prostředí (vytváří tah). Na jeho místo je vtahován chladný vzduch z podzemní šachty, který místnost během silného slunečního záření ochlazuje. Komín se dá využít i k napomáhání klasickému šachtovému odvětrávání prostor (WC, koupelny, kuchyně...), kdy solární komín v letním období pomáhá proudění vzduchu. Tah vzduchu v komíně zabezpečuje, že vzduch za každých okolností stoupá vzhůru, což umožňuje větrání prostorů přirozeným způsobem a sluneční energie nahrazuje použití ventilátorů na umělé usměrnění vzduchu.

5 Komín může být například natřen černou barvou, nebo obsahovat absorpční prosklenou plochu. Absorpční plocha je pro výkon důležitější než průměr komína. Čím větší plocha, tím intenzivnější pohyb vzduchu.

6 Hlavní oblasti využití a výhody solárního komínu zlepšená výměna vzduchu během horkých a bezvětrných dní snížená závislost na větru a větrem poháněném větraní pasivní letní klimatizace – chlazení budovy zlepšená kontrola pohybu vzduchu přes budovu zvýšená intenzita nočního větrání / ochlazování budovy umožňuje provětrávání úzkých prostor výroba elektrické energie

7 Použití solárního komínu je omezené výškou budovy. Bez problémů funguje v rodinných domech a nižších budovách. Čím vyšší budova, tím větší tah, který se postupně mění na nežádoucí průvan. Při použití na vyšších budovách je potřebné sekcové členění a umístění hlavního proudění vzduchu do samostatných šacht mimo pobyt lidí.

8 Solární komín na výrobu elektrické energie funguje na stejném principu jako bežný větrací solární komín, s několika modifikacemi souvisejícími s jeho diametrálně odlišnou funkcí. Zóna ohřevu vzduchu se nachází na základně komínu a je dostatečně velká na to, aby co nejvíc ohřála vzduch, který se v ní nachází. Komín je podle možností co nejvyšší. Výsledkem toho je obrovský průvan, který vhání vzduch do komínu a vytahuje vysokou rychlostí nahoru. V dolní časti komínu je umístěná větrná turbína, která generuje elektrickou energii.

9 Trombeho stěna

10 Trombeho stěna je konstrukční systém, jehož idea vychází z principu akumulace tepla ze slunečního záření a jeho následné distribuce do prostoru interiéru. Skládá se z prosklené plochy překrývající stěnu budovy, ze vzduchové mezery a akumulační stěny (použitým materiálem může být kámen, kov, beton, cihla...), v spodní a horní části je vhodné umístit větrací klapky na přívod studeného vzduchu z místnosti a ohřátého vzduchu zpět do místnosti. Edward Morse patentoval tento systém v roce 1881 (US Patent 246626), ale až v roce 1964 ho zpopularizoval inženýr Felix Trombe a architekt Jacques Michel využitím tohoto principu při stavbě Odeillo ve Francii

11 Letní den

12 Noc

13 Zimní den

14 Chod tohoto přirozeného slunečního kolektoru je možno vylepšit: -instalovaním absorpční plochy umístěné na akumulační stěně, která efektivněji zachytává sluneční záření (případně ho využívá na předohřev vody ap.) -instalovaním efektivního stínění, překrytí prosklené plochy nebo izolačního překrytí, které zamezuje únikům tepla v noci, po dobu nedostatku slunečního záření a zároveň i přehřívání v létě -elektrickými ventilátory s termostatem umožňujícími řídit odvod/přívod vzduchu z/do místnosti apod..

15 Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_chimney http://en.wikipedia.org/wiki/Appropriate_technology http://en.wikipedia.org/wiki/Trombe_wall http://sk.wikipedia.org/wiki/Sol%C3%A1rny_kom%C3%ADn http://sk.wikipedia.org/wiki/Trombeho_stena Obrázky: http://iprojectideas.blogspot.com http://www.meadowlarkbuilders.com/sites/meadowlarkbuilders.com/files/Trombe%20Wall%20Night.png http://www.jc-solarhomes.com/fair/trombe2.jpg http://farm4.static.flickr.com/3204/3041280332_d8c5f22a2e.jpg


Stáhnout ppt "Solární komín Jan Rybařík. Solární komín, někdy označovaný také jako Termální komín je technologie, využívající fyzikální princip komínového efektu, který."

Podobné prezentace


Reklamy Google