Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vliv barev na psychiku člověka

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vliv barev na psychiku člověka"— Transkript prezentace:

1 Vliv barev na psychiku člověka
Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013

2 „EU peníze středním školám“
Název projektu Moderní škola Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název vzdělávacího materiálu Vliv barev na psychiku člověka Číslo vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_25_17 Jméno autora Mgr. Antonín Grafnetter Název školy Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace

3 Modrá Modrá Modrá je barvou klidu, harmonie a nekonečna. Zklidňuje, ale zároveň pomáhá zvýšit koncentraci. Tato barva posiluje životní sílu, přináší klid a mír. Modrá je vhodná při alergiích, astmatu, tiší bolest a celkově zklidňuje.

4 Fialová Fialová Fialová je barvou tajemna, záhad a mysterií. Působí na nevědomí, dodává tak hluboké uvolnění, duchovní sílu a poznání. Tato barva posiluje každou relaxaci či meditaci. Fialová je barvou klidu a vnitřního míru. Pomáhá posilovat city a intuici, hluboce uvolňuje a uklidňuje. Fialová barva je vhodná pro jedince trpící neklidem, nervozitou, smutkem či strachem.

5 Červená Červená Červená je barvou slunce, ohně, života, srdce, lásky, ale také zlosti a vzteku. Dodává člověku energii, elán, aktivitu, uvolňuje potlačené emoce a probouzí sexualitu. Červená je velmi provokativní, dokáže zrychlit dech, tep i krevní tlak. Vyvolává nárůst pracovní aktivity i chuti k jídlu. Tato barva povzbuzuje všechny smysly, tedy i pohlavní potenci. Hodí se při léčbě depresí a melancholie.

6 Růžová Růžová Růžová je barvou něhy, nevinnosti, spokojenosti, klidu a lásky. Harmonizuje, pomáhá rozvíjet spolupráci a kolektivní pospolitost. Tato barva pomáhá zjemňovat a harmonizovat negativní emoce, myšlenky a životní postoje. U žen je vhodná při léčbě traumat z dětství, v kombinaci s psychoterapií a homeopatií.

7 Žlutá Žlutá Tato barva je nejsvětlejší ze všech sytých pestrých barev. Je teplá, prozařující až svítivá. Žlutá působí velmi blahodárně na všechny smysly, zlepšuje náladu, svěžest, kreativitu, je velmi optimistická. Žlutá pomáhá uvolňovat pozitivní energii, působí na intelekt, koncentraci, dodává životní jiskru a elán. Rovněž harmonizuje vnitřní orgány – žlučník a slinivku.

8 Oranžová Oranžová Oranžová je barvou radosti, úspěchu, spokojenosti, kreativity. Oranžová patří mezi nejoblíbenější barvy. Oranžová barva je úžasným pomocníkem při léčbě traumat, závislostí, dlouhotrvajícího smutku. Pomáhá člověku najít opět vnitřní klid, radost a sílu, jít dál.

9 Zelená Zelená Zelená je barva přírody a zdraví. Symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid. Tato barva také dodává sebevědomí, proto je vhodná pro jedince, kteří mají problém s nerozhodností. Tato barva má uklidňující účinek na tu část mozku, která kontroluje a koordinuje pohybové funkce, normalizuje krevní a oční tlak a zvyšuje bystrost zraku. Zelená také posiluje vyčerpané nervy, zklidňuje a dodává novou energii. Její účinek je i relaxační.

10 Bílá Bílá Bílá je barvou světla, symbolem čistoty, nevinnosti, věčnosti, moudrosti. Prozrazuje citlivost, smysl pro čistotu pořádek. Bílá je také barvou začátku života, ale i konce. Bílá je barvou nového začátku. Pomáhá osvětlovat a pročišťovat. Rozveseluje mysl a usnadňuje hluboké změny a tak nám může pomoci vidět a vnímat věci v novém, jasnějším světle.

11 Černá Černá Černá je barva nejtemnější, vážná, pevná, těžká. Obvykle představuje temnotu, zlo, prázdnotu, smutek, smrt. Černá dokáže působit nejdepresivněji ze všech ostatních barev a odstínu. V mnoha lidech vzbuzuje pocity strachu a úzkosti. Obvykle zabraňuje proudění energie. Nemocní a lidé trpící proměnlivými náladami či psychickými potížemi by se jí měli vyhýbat.

12 Klíčová slova Temperament Nálada Úzkost Relaxace Emoce Harmonie

13 Zdroje: Vlastní archiv


Stáhnout ppt "Vliv barev na psychiku člověka"

Podobné prezentace


Reklamy Google