Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Komiks Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Komiks Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013."— Transkript prezentace:

1 Komiks Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013

2 Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název vzdělávacího materiáluKomiks Číslo vzdělávacího materiáluVY_32_INOVACE_26_14 Jméno autoraMgr. Antonín Grafnetter Název školy Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace „EU peníze středním školám“

3 Co je komiks? Komiks je vlastně film v papírové podobě a má také některé jeho typické znaky. Jako když z „filmového pásu“ vyjmeme všechna přebytečná políčka a ponecháme jen ta nejdůležitější, bez nichž by příběh neměl souvislost.

4 Komiks se zachoval už z dávné minulosti. Na Trajánově sloupu je pomocí obrázků znázorněno císařovo vítězství ve válce. Komiks starý 2000 let.

5 Křížová cesta byla vlastně také komiks. Najdeme jej v každém kostele.

6

7 Kde se můžeme s komiksem setkat? Vlastně každý kreslený návod k nějakému výrobku je komiks – obrázkové vyprávění o tom, jak sestavit mixér, skříň, otevřít lahvičku s léky. Takovým návodům pak v dnešním světě rozumí každý – Číňan, Čech, Brazilec.

8 Zvuk ovšem musíme nahradit bublinami s textem (dialogy) nebo zvukovými záznamy nakreslenými (různá citoslovce).

9 Komiks s malým počtem políček se nazývá strip (čteme strajp = proužek). Používá se nejčastěji v podobě kresleného vtipu, nebo jako rychlá reakce na nějakou současnou událost.

10 Některé komiksy nemusí mít ani slova - bubliny

11 Známými zfilmovanými komiksy jsou třeba filmy Superman Spiderman Sin City 300 bitva u Thermopyl Asterix Rychlé šípy Ferda mravenec a další.

12 Zvlášť si komiksy oblíbily děti. Buď ještě neumějí číst a prohlížejí si příběh podle obrázků, nebo jsou prostě líné číst tlusté knihy bez obrázků. Čtyřlístek, nejznámější dětský komiks, už vychází velmi dlouho.

13 Ondřej Sekora a kuře Napipi Místo bublin má krátké říkanky, které se děti dobře naučí

14 Komiksy pro dospěl é Jsou to dobrodružné příběhy, kriminálky, historické události, dokonce klasická literatura (Shakespeare aj.). Častým námětem jsou příběhy fantasy, sci-fi

15 Například komiks o atentátu na Heydricha (popisující známou historickou událost) Realistické obrázky nám mohou připomenout fotografie a zdůraznit tak pravdivost příběhu.

16 V současném tisku je komiks často používán jako komentář k aktuálním událostem. Zde z časopisu Reflex.

17 Některé komiksy našich žáků

18

19 Klíčová slova Komiks Stripe Křížová cesta

20 Zdroje: Vlastní archiv Časopis Reflex, Čtyřlístek, Junák (rok 1969) José Pijoan - Dějiny umění, díl 2., Odeon, Praha 1977


Stáhnout ppt "Komiks Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013."

Podobné prezentace


Reklamy Google