Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kladno.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kladno."— Transkript prezentace:

1 Kladno

2 Naše město Kladno První průkazné zmínky o Kladně pocházejí z roku Dlouhou dobu bylo Kladno neznámou vesnicí. V 16. a 17. století se skládalo z několika domů, které byly připojeny kolem pevnosti a kostela. Teprve průmyslová revoluce způsobila ekonomický rozvoj Kladna. Na konci 18. století bylo v okolí Kladna objeveno uhlí a v roce 1842 byl otevřen první důl. Objevitel kamenného uhlí se jmenoval Josef Váňa. Jeho socha stojí před budovou gymnázia. V polovině 19. století začala průmyslová těžba uhlí a brzy také rozvoj železářské výroby.

3

4 Kladno patří mezi největší města ve středních Čechách
Kladno patří mezi největší města ve středních Čechách. Leží asi 30 km západně od Prahy. Žije zde 67 500 obyvatel, bylo známo především kamenouhelnými doly a ocelářským průmyslem. Přechod na tržní hospodářství přinesl privatizaci firem a v současné době pracují lidé většinou v soukromých firmách v Kladně nebo dojíždějí za prací do Prahy. V Kladně není tolik pracovních možností. V roce 2002 ukončily kamenouhelné doly těžbu. Dnes tvoří dvě průmyslové oblasti možnosti pro podnikání.

5

6 Podnikání a pracovní místa:
Průmyslová oblast Kladno – východ vznikla privatizací hutě Poldi. Hutní průmysl je zde dále provozován firmami Třinecké železárny a Ocelářské centrum Scholz. Zde sídlí také nejznámější český vývozce Strojírny Poldi. Nalezneme tu také Kablo Kladno, tradičního výrobce kabelů, stejně jako český podnik Beznoska, s.r.o., který vyrábí chirurgické nástroje a implantáty. Druhá průmyslová oblast – Kladno – jih vznikla na „zelené louce“. Jsou tu umístěny proslulé zahraniční společnosti jako například Dr. Oetker, japonská firma Showa aluminium, kanadská Celestica nebo dánská firma Lego.

7 Poldi Kladno

8 Dr. Oetker, Lego, Celestica

9 Kladno – centrum města a sídliště
Centrum města tvoří Masarykova ulice s obchody, staršími obytnými domy a historickými budovami. K pamětihodnostem patří Dělnický dům, kaple svatého Floriána (významné dílo K.I. Diezenhofra – v barokním stylu). Na náměstí starosty Pavla se nachází radnice (renesanční styl) a Mariánské sousoší (barokní styl). K nejstarším památkám patří také městský zámek (renesanční styl) se zámeckým parkem a medvědáriem.

10 Kladno centrum

11

12 Sv. Florián

13 Centrum

14 Kladno, město zelených ploch
„Kladno, černé Kladno, město se stovkou komínů“, tak zní slova jedné národní písně – komíny vidíme čím dál méně. Staré parky jsou rekultivovány a nové jsou zakládány. V roce 2000 byla Kladnu udělena spolu s 11 dalšími městy střední a východní Evropy nejvyšší cena a vyznamenání “Město ve shodě s požadavky Evropské unie“. Na severovýchodním okraji města se nachází přírodní vodní park Čabárna s výstavou chráněných rostlinných a živočišných druhů. Za podpory spolku AVES zde byla zřízena stanice pro poraněné ptáky a malá zoologická zahrada. Oblíbeným cílem výletů je i lesní park Bažantnice.

15 Park

16

17 Kladno, město aktivního odpočinku
Sletiště, to není jen rekonstruovaný lehkoatletický stadión. V areálu a jeho okolí jsou další sportovní zařízení: tenisová hřiště, sportovní haly, plavecký bazén, moderní koupaliště, , cyklostezky, horolezecká stěna, parkur a aquapark . Sportovní zařízení najdeme ale také v jiných částech města. Jsou to např. letiště pro sportovní letectví, místa pro populární squash, skate-parky, fitnesscentra, solária, sauny, dráhy na kuželky. Kdo se chce aktivně zotavit, najde zde velký výběr sportovního vyžití. Fotbalový stadión Františka Kloze a hokejový stadión jsou nejznámější sportovní centra v Kladně. K známým hokejistům patří taková jména jako František Pospíšil, Jaromír Jágr, Pavel Patera, Martin Procházka.

18 Sport

19

20

21 Kultura V Kladně jsou různá kulturní zařízení: Kulturní dům v městské části Sítná ( tady se konají koncerty a plesy), kina, divadla – Středočeské divadlo Jaroslava Průchy a loutkové divadlo Lampion, vědecká knihovna.

22 Kultura

23

24 Školní zařízení Školky, základní školy, střední školy – sportovní a klasické gymnázium Střední odborné školy a Střední odborná učiliště – elektrotechnické, stavební, strojní Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, soukromá Vyšší odborná škola finanční a správní a fakulta biomedicíny ČVUT

25 SPŠ stavební a OA Kladno, SOŠ a SOU Kladno

26 SPŠ a VOŠ Kladno, VŠFS Kladno

27 SZŠ a VOŠ Kladno, Gymnázium Kladno

28 Okolí města Většina cest vede do rekreačních oblastí kolem řeky Berounky a jejího přítoku Kačáku. Nedaleko se nachází chráněná krajinná oblast Českého krasu a krajina Křivoklátska se zámkem Lány. V tomto kraji můžeme navštívit hrady Křivoklát a Karlštejn. Nedaleko Kladna směrem na Prahu leží vesnice Lidice. V blízkosti města najdeme také jiné cíle výletů. Rybáři nebo milovníci vodních sportů znají rybník Záplavy. Národní píseň proslavila monumentální zříceninu hradu Okoř. Kousek dále se nachází národní kulturní památka hrad Budeč, kolébka Přemyslovců, první dynastie českých knížat a králů. Stavební památky z doby barokní nalezneme v královském městě Slaný, ve Zlonicích, Třebízi, Smečně.

29 Kačák, Český kras

30 Křivoklát, Karlštejn

31 Lány

32 Lidice

33 Záplavy

34 Okoř

35 Budeč


Stáhnout ppt "Kladno."

Podobné prezentace


Reklamy Google