Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Česká republika: Ústecký kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Česká republika: Ústecký kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec."— Transkript prezentace:

1 Česká republika: Ústecký kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

2

3 ZÁKLADNÍ ÚDAJE  Rozloha: 5 335 km²  Počet obyvatel: 843 462  7 okresů - Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Teplice, Louny, Most a Chomutov  Nejvyšší bod: Klínovec  Krajské město: Ústí nad Labem  Hejtmanka - Jana Vaňhová

4 POLOHA ÚSTECKÉHO KRAJE  severní Čechy  sousedí s Libereckým, Středočeským, Plzeňským a Karlovarským krajem

5 7 okresů - Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Teplice, Louny, Most a Chomutov

6  Krušné hory  České středohoří  NP České Švýcarsko

7 KRUŠNÉ HORY  Krušné hory, dříve též Rudohoří, jsou pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km.

8

9 NÁRODNÍ PARK ČESKÉ ŠVÝCARSKO  Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků České republiky.  Oblast je známa především svými skalními útvary - věžemi, branami, stěnami, které vystupují nad souvislé lesy.

10 Pravčická brána: největší skalní brána v Evropě

11

12 Soutěsky u Hřenska vznikly před miliony let působením moře, byly zničeny v roce 2010 po ničivé vlně záplav.

13 Mariina skála (Mariánka): na vrcholu se nachází dřevěný přístřešek

14  Panská skála: kamenné čedičové varhany vzniklé sopečnou činností, existence památky byla zpopularizována pohádkou Pyšná princezna.

15

16  těžba hnědého a černého uhlí  uhelné elektrárny  pivařství, vinařství  chemický průmysl  potravinářský průmysl  papírenský průmysl  výroba umělých hnojiv  sklářství Elektrárna Prunéřov

17 MĚSTA

18  Sedmé největší město České republiky. Ústí leží na soutoku řek Labe a Bíliny. V Ústí se nachází univerzita Jana Evangelisty Purkyně.

19  Leží na soutoku Labe a Ploučnice. Je významným říčním přístavem, důležitou železniční křižovatkou a leží na křižovatce několika významných silničních tahů.

20 TEREZÍN  Terezín je malé pevnostní město. Pevnost byla založena roku 1780 Marií Terezií. Během Druhé světové války Velká pevnost na levém břehu řeky sloužila nacistickému Německu jako židovské ghetto.

21 PAMÁTKY Velké Březno Klášterec nad Ohří Hasištejn


Stáhnout ppt "Česká republika: Ústecký kraj Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec."

Podobné prezentace


Reklamy Google