Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace. Znak a Zobrazení Ústeckého kraje: POLOHA:  Leží na Severozápadě Čech.  Sousedí s : Libereckým, Středočeským, Plzeňským a Karlovarským krajem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prezentace. Znak a Zobrazení Ústeckého kraje: POLOHA:  Leží na Severozápadě Čech.  Sousedí s : Libereckým, Středočeským, Plzeňským a Karlovarským krajem."— Transkript prezentace:

1 Prezentace

2 Znak a Zobrazení Ústeckého kraje:

3 POLOHA:  Leží na Severozápadě Čech.  Sousedí s : Libereckým, Středočeským, Plzeňským a Karlovarským krajem.  Nejdelší hraniční úsek má s Německou spolkovou zemí Sasko na severozápadě. ČLENĚNÍ:  Okresy: Děčín, Ústí n. Labem, Litoměřice, Teplice, Louny, Most a Chomutov.  Celé území je součástí Severočeského kraje.

4 10. STOLETÍ:  Od 10. století zde stojí mnohé hrady, které byly opěrnými body moci v přemyslovských Čechách.  Důležité šlechtické rody byly Berkové, Vartemberkové, Hrabšicové a Zajícové.

5 18.STOLETÍ  Kolem poloviny 18. století byl rozvoj značně omezen opakovanými válkami s Pruskem o rakouské dědictví.  Po zrušení nevolnictví a roboty došlo k velkému rozmachu průmyslu.

6 18. STOLETÍ  Kolem poloviny 18. století byl rozvoj značně omezen opakovanými válkami s Pruskem o rakouské dědictví.  Po zrušení nevolnictví a roboty došlo k velkému rozmachu průmyslu.

7 KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE  Nachází se v Chomutově přímo na náměstí 1. Máje.  Je dílem stavitele Josefa Schremla.  Kostel je trochu ve stínu slavnější Chomutovské městské věže.  Byla ovšem postavena až současně s renesančními úpravami kostela v 1. polovině 16. století.

8  Velký barokní zámek, který stojí na Zámeckém kopci, je dominantou městečka Mašťov na Chomutovsku v Ústeckém kraji.  Zámek je patrová čtyřkřídlá stavba s nádvořím s arkádou,věží a dvěma bastiony.

9  Od oblastí nížinných, kde se daří zemědělství (Litoměřicko, Lounsko), přes oblasti průmyslové,po oblasti hornaté Krušné hory, České středohoří, Doupovské hory.  Elektrárny a těžba uhlí, chemický, potravinářský a papírenský průmysl. Dále průmysl stavebních hmot, průmysl zpracování železných kovů spolu s keramickým průmyslem.

10 Doprava: Vodní doprava po řece Labe. Železniční tah z Prahy do Drážďan. Budoucí dálnice D8. Autobusová doprava.

11 ŠKOLY:  Svou úlohu mají odborná učiliště, odborné střední školy a vysoké školy.  (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem,  fakulta Českého vysokého učení technického v Děčíně.  nově otevřená Vysoká škola finančně-správní v Mostě,  Vysoká škola ekonomie a managementu v Ústí nad Labem.

12  Prezentaci o Ústeckém kraji vytvořily: Monika Kucháriková a Lenka Repáňová  Zdroje: www.wikipedie.cz, www.seznam.cz, www.google.com.


Stáhnout ppt "Prezentace. Znak a Zobrazení Ústeckého kraje: POLOHA:  Leží na Severozápadě Čech.  Sousedí s : Libereckým, Středočeským, Plzeňským a Karlovarským krajem."

Podobné prezentace


Reklamy Google