Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

téměř nedotčená příroda i těžce postižená průmyslová krajina Severní Čechy Vyhledávejte v příruční mapě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "téměř nedotčená příroda i těžce postižená průmyslová krajina Severní Čechy Vyhledávejte v příruční mapě."— Transkript prezentace:

1

2 téměř nedotčená příroda i těžce postižená průmyslová krajina Severní Čechy Vyhledávejte v příruční mapě.

3 Pohoří a hory Jizerské hory Hodně zalesněné pohoří s pramenem Jizery a nejvyšší horou Smrk (1 124 m nad mořem).

4 Pohoří a hory Lužické hory Menší a nižší pohoří se smrkovými lesy. Nejvyšší horou je Luž (793 m nad mořem).

5 Pohoří a hory Krušné hory Rozsáhlé pohoří s nejvyšší horou Klínovec (1 244 m n. m.). V podhůří jsou povrchové hnědouhelné doly.

6 Pohoří a hory Ještěd Typická hora Liberecka s nadmořskou výškou 1 012 metrů. Na vrcholu je postaven televizní vysílač.

7 Pohoří a hory České středohoří Pohoří bývalých sopek protíná řeka Labe. Nejvyšší horou je Milešovka (837 m nad mořem).

8 Řeky a jezera Ohře, Bílina, Ploučnice Téměř celé severní Čechy patří do povodí Labe. Největšími přítoky Labe jsou řeky Ohře, Bílina a Ploučnice.

9 Řeky a jezera Nisa, Máchovo jezero Malé území severních Čech je odvodňované řekou Nisou, která teče do Polska. Máchovo jezero bylo vytvořené člověkem.

10 Města Liberec, Jablonec nad Nisou Liberec je střediskem textilního průmyslu, v nedalekém Jablonci se vyrábí skleněná bižuterie.

11 Města Litoměřice, Ústí nad Labem, Děčín Města při řece Labe. U Litoměřic najdeme vinice a sady, Ústí je velké průmyslové město, Děčín důležitý přístav.

12 Města Teplice, Most, Chomutov Leží v Podkrušnohoří. Teplice jsou známé lázně, historické krá- lovské město Most bylo zbouráno – leželo na uhelných slojích.

13 Města Louny, Žatec, Kadaň Leží při řece Ohři. Žatec – středisko chmelařství, Louny – zpracování zemědělských produktů, Kadaň – historické město.

14 Památky Terezín Pevnost Terezín byla postavena nedaleko Litoměřic. Za druhé světové války tu němečtí okupanti zřídili koncentrační tábor.

15 Památky Kost, Frýdlant, Bezděz Tři hrady připomínají historii naší země, Bezděz u Máchova jezera, Kost u Českého ráje a Frýdlant v severním výběžku.

16 Samostatná práce do sešitu Ať jsi ta anebo ten, do ruky si tužku vem, obkresli si naši vlast, pak zakresli, co už znáš. (Dnes: severní Čechy.) Nebude to žádná věda, pomůže ti vlastivěda.


Stáhnout ppt "téměř nedotčená příroda i těžce postižená průmyslová krajina Severní Čechy Vyhledávejte v příruční mapě."

Podobné prezentace


Reklamy Google