Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.68 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.68 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační."— Transkript prezentace:

1 Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.68 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: „Vzdělání pro život“ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3115/21/7.1.4/2011 Číslo a název šablony klíčové aktivity:V/2 – inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Vzdělávací oblast - vzdělávací obor (předmět):Člověk a jeho svět - Zeměpis Tematický okruh - téma:Světové zemědělství Autor vzdělávacího materiálu/DUM:Mgr. Jaroslava Vorlová Datum vytvoření vzdělávacího materiálu:10.01.2013 Ověření vzdělávacího materiálu Třída: 8. Datum : 21.01.2013 Metodický list/anotace: Žáci se seznamují s problémy zemědělské výroby. Získávají přehled o pěstovaných plodinách a chovu hospodářských zvířat. Vyhledávají v atlasech státy, ve kterých je zemědělská výroba na vysoké nebo naopak na velmi nízké úrovni. Seznamují se s produkcí surovin pro průmysl. Poznávají a analyzují jednotlivé druhy zemědělství. VY_52_INOVACE_ZE.8.68

2 Světové zemědělství Hospodaření s půdou a její využití Produkce potravin pro obyvatele – pšenice, brambory,luštěniny,pochutiny, zelenina, ovoce Krmiva pro hospodářská zvířata – obilí, pícniny, brambory, kukuřice, oves Suroviny pro průmysl – bavlna, vlna, kůže, konopí, tabák, řepka, slunečnice Chov hospodářských zvířat – skot, prasata, ovce, drůbež, ryby.

3 Práce s atlasem školní atlas světa, SHOkart s r.o., Brno 2004, ISBN 80-7224-031-5 V atlasech na str. 16, mapa pracovníků v zemědělství vyhledejte podíl obyvatel pracujících v zemědělství na celkovém počtu ekonomicky aktivních obyvatel v %. Odpovězte na tyto otázky: Ve kterých zemích je zaměstnáno nejvíce lidí v zemědělství? Proč Evropa a Severní Amerika patří mezi země s malým počtem zaměstnanců v zemědělství?

4 Produktivita zemědělství Porovnejte svoje pozorování s mapou produktivity zemědělství na str. 17 Je zde nějaká souvislost s počtem lidí pracujících v zemědělství a produktivitou jejich práce? Je pravda, že čím více lidí je zaměstnáno v zemědělství, dochází k větší hodnotě jejich produkce?

5 Samozásobitelské zemědělství Produkce potravin pouze pro vlastní potřebu. Žárové zemědělství – vypalování deštných lesů za účelem získání orné půdy. Bohužel velmi brzy dochází k jejímu vyčerpání a musí se kácet další kus lesa. Ve kterých oblastech světa se takto hospodaří? Jaké následky může mít tento způsob obdělávání půdy.

6 Žárové zemědělství data:image/jpeg;base64 https://encrypted-tbn2.gstatic.com

7 Usedlé zemědělství Využití přírodních hnojiv, zakládání usedlostí. Malé výnosy. https://encrypted-tbn3.gstatic

8 Závlahové zemědělství Monzunová Asie – produkce rýže Využívání pravidelných monzunových dešťů umožňuje sklizeň rýže 2 – 3krát za rok. To vede k velkému zalidnění těchto oblastí. Bohužel jsou závislé na deštích. V období malých srážek dochází k hladomoru.

9 Příklad závlahového zemědělství data:image/jpeg;base64 https://encrypted-tbn1.gstatic.com

10 Produkce zemědělství pro trh Hospodářsky vyspělé země Využívání hospodářských i umělých hnojiv Využívání chemických postřiků proti škůdcům Mechanizace rostlinné i živočišné výroby Maximální využití půdního fondu Málo pracovníků - vysoká produktivita

11 Mechanizace výroby https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images http://www.google.cz/imgres

12 Intenzivní hospodaření https://encrypted-tbn1.gstatic.com http://www.google.cz/imgres

13 Extenzivní hospodaření data:image/jpeg;base64 data:image/jpeg;base64,

14 Plantážnické zemědělství Pěstování plodin, v méně rozvinutých zemích, určených na vývoz Plantáže patří zahraničním společnostem Dostatek levných pracovních sil Vysoké zisky

15 Plantáže čaj https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images

16 Chov hospodářských zvířat intenzivní hospodaření – malé náklady, ale velké výnosy, moderní technologie a krmiva extenzivní hospodaření – velké náklady, malé výnosy. Velké množství pracujících v zemědělství, málo techniky.

17 Osmisměrka Současný svět,nakladatelství České geograf. Společnosti, s.r.o. Praha 1, 2004, str. 35 V P S K O T A S E E E Z V A M L P K L E C S A E Ř O E B E E L P L Z R U L T O I Ú A E E V O V C V E T C T V U E Í C E R U O B D Vyškrtáním slepice,velbloud,lama,buvol,tele,bourec,vůl,vepř, koza,sele,ovce,zebu,brav,skot získáte způsob chovu dobytka

18 Rybolov Rybolov – sladkovodní ryby – kapr, lín Moře – mořské pouště – místa bez planktonu Hlavní produkční oblasti rybolovu při pobřeží. data:image/jpeg;base64

19 Lesní hospodářství Těžba dřeva – tropické lesy ( mahagon), severské lesy, výroba papíru Lov kožešinové zvěře – sobol, modrá a stříbrná liška, bobr, nutrie, tuleň, medvěd. http://www.google.cz/imgres

20 Otázky k opakování Jaký je hlavní cíl zemědělství ? Vyjmenujte základní druhy hospodaření. Co má rozhodující vliv na rozmístění rostlinné výroby na Zemi ? Které suroviny produkuje živočišná výroba ? Vysvětlete rozdíl mezi intenzivním a extenzivním způsobem hospodaření.

21 Hladomor ve světě data:image/jpeg;base64 Zamyslete se nad tím, proč v dnešním světě umírá každých 5 vteřin 1 člověk hlady. Za jeden den to je téměř 30 000 lidí. Dá se tato otázka nějak řešit?


Stáhnout ppt "Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.68 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační."

Podobné prezentace


Reklamy Google