Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.60 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.60 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační."— Transkript prezentace:

1 Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.60 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: „Vzdělání pro život“ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/3115/21/7.1.4/2011 Číslo a název šablony klíčové aktivity:V/2 – inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Vzdělávací oblast - vzdělávací obor (předmět):Člověk a jeho svět - Zeměpis Tematický okruh - téma:Územní pohyb obyvatel Autor vzdělávacího materiálu/DUM:Mgr. Jaroslava Vorlová Datum vytvoření vzdělávacího materiálu: Ověření vzdělávacího materiálu Třída: 8. Datum : Metodický list/anotace: Žáci se seznamují s problematikou migrace, emigrace a imigrace obyvatel světa. Na internetu vyhledávají současné problémy světa v této oblasti a diskutují o nich. Zamýšlejí se nad otázkou imigrantů a problémů těchto lidí ve státech, do kterých se stěhují. Vytvářejí si základní přehled o stěhování obyvatel. VY_52_INOVACE_ZE.8.60

2 Územní pohyb obyvatelstva Dobrovolné stěhování = migrace Ve 20. st. stěhování do měst – urbanizace vyšší platy, lehčí život, práce na směny, více zábavy 21. st. stěhování z měst na vesnice – blízkost měst, více soukromí přiblížení vesnice městu

3 Polovina světové populace žije dnes ve městech, z nichž mnohá mají tolik obyvatel jako celé státy. Odborníci předpokládají, že v roce 2030 již bude ve městech soustředěno 60 procent obyvatel. Ještě v roce 1950,cožnení historicky tak dávno, t o byla jedna třetina lidí, zbytek žil na venkově.

4 Důvody migrace Politické ( nespokojenost s vládou) Hospodářské ( do vyspělých zemí) Životní podmínky ( úrodné oblasti ) Počet Španělů, kteří opustili svou recesí zmítanou zemi, se během prvních šesti měsíců tohoto roku zvýšil o 44 procent ve srovnání se stejným obdobím roku Současné oficiální odhady ukazují, že mezi lednem a koncem června 2012 emigrovalo ze země Španělů, v prvním pololetí roku 2011 to bylo osob. Tuto jihoevropskou zemi navíc během uplynulého půlroku opustilo dalších osob, cizinců, kteří zde žili. Ve Španělsku přitom žije celkem asi 46 milionů lidí.

5 Emigrace Vystěhování Lepší pracovní podmínky – zvýšení životní úrovně Německo ( Turci), Francie ( Arabové) Zamyslete se nad otázkou – zda tito přistěhovalci přinášejí do zemí nějaké problémy a zda se jejich počet zvyšuje

6 Politické emigrace Ze zemí, kde nejsou demokratické poměry ( dřívější ČSSR a Německo, Francie …..) Diktátorské režimy Politický, rasový národnostní nebo náboženský útlak. Vojenské konflikty Pokuste se uvést příklady zemí, ze kterých lidé emigrovali nebo emigrují v současné době.

7 Emigrace z Afriky

8 Imigrace = přistěhovalectví Většinou z hospodářsky méně vyvinutých zemí Ze zemí východní Evropy do západní Evropy Uprchlíci – odkázání na humanitární pomoc Etnické čistky – vysídlení obyvatelstva určité národnosti

9 Otázky k opakování Vysvětlete pojmy migrace, emigrace a imigrace ? Proč a z jakých důvodů se lidé dobrovolně stěhují ? Proč a z jakých důvodů se lidé nedobrovolně stěhují?

10


Stáhnout ppt "Označení vzdělávacího materiálu (kód):VY_52_INOVACE_ZE.8.60 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Byšice, okres Mělník Název programu: Operační."

Podobné prezentace


Reklamy Google