Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HISTORIE ZÁMKŮ Decimus Iunius Iuvenalis – „Závoru pozdě dáváš, když zloději vykradli stáje“

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HISTORIE ZÁMKŮ Decimus Iunius Iuvenalis – „Závoru pozdě dáváš, když zloději vykradli stáje“"— Transkript prezentace:

1 HISTORIE ZÁMKŮ Decimus Iunius Iuvenalis – „Závoru pozdě dáváš, když zloději vykradli stáje“

2 4000 let před n.l. Stejně jako dnes, tak i v dobách dávno minulých lidé pociťovali potřebu chránit svůj majetek a tak vznikl první zámek, který dal základ i těm dnešním. Skutečný zámek a klíč jsou čínské vynálezy pocházející z doby 4000 let př. n. l. V Mezopotámii je používali v 3. tisíciletí př. n. l. Znali je i Egypťané.

3 Balanový zámek Tzv.Balanový zámek se používal v Egyptě za doby Ramsesa II. ( před n.l.). Název pochází od Balanů (mořských žaludů),jak se říkalo dřevěným zavíracím špalíčkům.Zámky zhotovené jen ze dřeva byly umístěny na dveřích zvenčí a bylo možné je jen zvenčí otevírat a zavírat.Dřevěný klíč se zasunul do duté závory a pozvednutím klíče se vysunuly zavírací špalíčky.Závora se pak vytáhla společně s klíčem.

4 Středověk Ve středověku se v Německu vyskytovaly vynikající umělecké práce z kovu,takže i zámečnictví dosáhlo vysoké úrovně.Zámky a především klíče vzniklé v této době,byly umělecky prvotřídně zpracovány a představovaly spíše klenot.

5 Dveře a skříně byly umělecky bohatě ozdobeny
Dveře a skříně byly umělecky bohatě ozdobeny .Někdy se jednalo opravdu o mistrovská díla.

6 Složitě vypadající zámky se oceňovaly zřejmě podle velikosti,neboť zabíraly u pokladničních truhel často celou vnitřní stranu víka.Zámečnictví bylo vůbec – i v minulém století – spíše uměleckým povoláním než řemeslem.Zámečník se vyznal ve zdobení,jeho kování se vyznačovala mimořádnou dokonalostí.

7 Stejně tak klíče představovaly mistrovská díla
Stejně tak klíče představovaly mistrovská díla. Ozdobný klíčový praporek však měl i bezpečnostní účel.Čím více byl zahnutý, tím hůře byl překonatelný klíčový otvor jiným předmětem.

8 Visací zámky Podobným vývojem prošly i zámky visací,které se staly z původního předmětu denní potřeby skoro mistrovskými díly.I visací zámky mají vzory v Římě.

9 Barbed Spring Funkce jednoho z prvních visacích zámků, jehož původ je v Persii,fungoval na principu pružiny, která jistila závoru proti vysunutí(vpravo) a odemykal se vsunutím válečku, který pružinu stlačil(vlevo).

10 Středověká zámečnická dílna

11 Od středověkého odlévání obyčejných a dozických klíčů se až na materiál polotovarů prakticky nic nezměnilo.Dnes se do slitiny přidává speciální skelný prášek, který celý klíč zpevňuje a chrání před jeho zlomením.

12 Chubbův zámek Chubbův zámek, který znáte spíše pod názvem dozický,byl jedním z prvních bezpečnostních zámků.Vynálezcem tohoto zámku byl v roce 1818 Charles Chubb.Dodnes se tento systém používá u zadlabacích zámků a trezorů.

13 YALEHO uzamykací systém
Tento dodnes nejrozšířenější typ uzamykacího systému, který je známý jako cylindrická vložka, vynalezl v roce 1854 Americký zámečník Linus YALE a v roce 1865 mu dal jeho syn současnou podobu.

14 Cylindrické vložky Od té doby prošly cylindrické vložky opravdu velkou změnou a u těch nejmodernějších dnes k jejich odemykání nepotřebujete ani klíč.Vše za vás dělá elektronika.

15 Klíče Cylindrické vložky však nezůstaly ve svém vývoji jen v oblasti různých mechanických variant stavítkových systémů.V posledních letech byly „oprášeny“ i zapomenuté systémy drážkových klíčů, jako byl český patent nebo uzamykací systémy patentované v USA již před rokem 1900.

16 Tento systém se s velkým úspěchem začal používat hlavně v automobilovém průmyslu a z hlediska jeho napadení se dá označit za velice bezpečný.

17 KONEC


Stáhnout ppt "HISTORIE ZÁMKŮ Decimus Iunius Iuvenalis – „Závoru pozdě dáváš, když zloději vykradli stáje“"

Podobné prezentace


Reklamy Google