Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OXIDAČNÍ ČÍSLO, ÚVOD DO CHEMICKÉHO NÁZVOSLOVÍ Oxidační číslo Oxidační číslo prvku je elektrický náboj, který by byl přítomen na atomu, kdybychom elektrony.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OXIDAČNÍ ČÍSLO, ÚVOD DO CHEMICKÉHO NÁZVOSLOVÍ Oxidační číslo Oxidační číslo prvku je elektrický náboj, který by byl přítomen na atomu, kdybychom elektrony."— Transkript prezentace:

1

2 OXIDAČNÍ ČÍSLO, ÚVOD DO CHEMICKÉHO NÁZVOSLOVÍ

3 Oxidační číslo Oxidační číslo prvku je elektrický náboj, který by byl přítomen na atomu, kdybychom elektrony v každé vazbě vycházející z tohoto atomu přidělili elektronegativnějšímu atomu. Abychom mohli pojmenovat sloučeniny, potřebujeme nejprve určit oxidační čísla prvků ve sloučenině.

4 Elektronegativita K určení oxidačních čísel ve sloučenině potřebujeme znát hodnoty elektronegativity prvků. Elektronegativita je síla, kterou se jednotlivé prvky snaží přitáhnout vazebný elektronový pár. Obr.1

5 Oxidační číslo Oxidační číslo může nabývat hodnoty: – Kladné – Záporné – Rovno nule Značí se římskou číslicí. Vpravo nahoře u chemické značky prvku. Např.: Ca II, O -II, Cl -I Znaménko mínus se píše před číslici, znaménko plus nepíšeme.

6 Pravidla Součet oxidačních čísel atomů prvků vyjadřujících vzorec sloučeniny je roven nule. Součet oxidačních čísel v iontu je číselně roven náboji iontu. Atomy vodíku ve sloučeninách s nekovy mají oxidační číslo I (H I ). Atomy kyslíku ve většině sloučeninách mají oxidační číslo -II (O -II ). Nesloučené a sloučené atomy téhož prvku mají oxidační čísla rovna nule (Zn 0 )

7 Pravidla Z oxidačních čísel vychází české názvosloví anorganických sloučenin. Uvádí se v názvu koncovkou přídavného jména.

8 Přípony pro jednotlivá oxidační čísla Oxidační číslokoncovka I.-ný II.-natý III.-itý IV.-ičitý V.- ičný/ - ečný VI.-ový VII.-istý VIII.-ičelý

9 Pozor ! Pozor na rozdíly v koncovkách -itý a -ičitý. Užití koncovek -ičný a -ečný závisí na jazykové podobě názvu prvku a časem se pro jednotlivé prvky vžije. České chemické názvosloví patří k nejdokonalejším na světě. Zasloužil se o ně český chemik Emil Votoček.

10 Použité zdroje Všechny uveřejněné odkazy [cit. 20.1.2013]. jsou dostupné pod licencí Creative Commons. Obr.1 http://us.123rf.com/400wm/400/400/pressmaster/pressmaster1005/pressmaster100500061/689 5140-unternehmer-und-unternehmerinnen-spielen-tauziehen.jpg http://us.123rf.com/400wm/400/400/pressmaster/pressmaster1005/pressmaster100500061/689 5140-unternehmer-und-unternehmerinnen-spielen-tauziehen.jpg Ostatní informace byly vytvořeny z vlastních zdrojů a sady klipart.


Stáhnout ppt "OXIDAČNÍ ČÍSLO, ÚVOD DO CHEMICKÉHO NÁZVOSLOVÍ Oxidační číslo Oxidační číslo prvku je elektrický náboj, který by byl přítomen na atomu, kdybychom elektrony."

Podobné prezentace


Reklamy Google