Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PODLAHY II..

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PODLAHY II.."— Transkript prezentace:

1 PODLAHY II.

2 PODLAHY Z KERAMICKÝCH DLAŽDIC

3 KERAMICKÉ DLAŽDICE Keramické dlaždice jsou desky různých formátů a tloušťky relativně slabé z keramického materiálu. Jako všechny keramické materiály - např.: nádobí, hygienické zařízení jako jsou umyvadla, WC, bidety... cihlářské materiály jsou také keramické dlaždice zpracovány z kaolinu, jílu, písků a dalších přírodních materiálů. Tyto zpracované a smíchané komponenty jsou po důsledné přípravě tvarovány do žádaného rozměru a pečené v teplotě od °C podle druhu dlažby. Tyto jsou pak tvrdé, odolné vůči mechanickému opotřebení, trvanlivé, hygienické, lehce omyvatelné, nehořlavé a ohnivzdorné. Všeobecně se pak tyto vlastnosti v praxi mohou měnit podle typu dlaždic. Jsou také pevné, tzn. že se nedeformují a neohýbají, ale zároveň při malé tloušťce křehké.

4 ZÁKLADNÍ POJMY CIHLOVÁ TAŽENÁ DLAŽDICE
Cihlová tažená dlaždice se nepřipravuje lisováním, ale tažením ve vlhkém stavu. Je vysoce nasákavá ( %), rozměrově velmi nepřesná, barevně různorodá a ne příliš tvrdá. Přesto je velice oblíbená pro svůj rustikální vzhled. Pokud chcete předejít trvalému znečištění, je nutné dlažbu naimpregnovat. Aby bylo možné dlažbu vůbec položit, je nutné použít širší spáry.

5 Glazovaná povrchová úprava
Glazované dlaždice mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla (glazury), které jim dodává estetické (barva, lesk, odstín) a technické (tvrdost, nepropustnost) vlastnosti. Všechny vlastnosti jsou závislé na typu glazury, a proto se od sebe mohou lišit. Glazura může být lesklá, matná, zdobená dekoračními barvami nebo jednobarevná. U glazovaných dlaždic se stanovuje otěruvzdornost.

6 Kalibrované dlažby Pečlivě kontrolovaná tolerance nepřesností; hodí se zvláště pro interiérovou skladbu v místech, kde záleží na přesném provedení Kvalitní kalibrované dlaždice jsou roztříděny na daný rozměr s tolerancí v desetinách milimetru. (U kalibrované dlažby se doporučuje sražená hrana – tzv. mikrofazeta – po celém obvodu, díky níž není dlažba náchylná na poškození hrany při manipulaci a pokládce)

7 Nasákavost Schopnost prvku absorbovat vodu

8 Neglazovaná povrchová úprava
Povrchová úprava. Neglazované dlaždice mohou být režné nebo leštěné, s nasákavým nebo nenasákavým střepem. Dlaždice s nenasákavým, neporézním střepem se svými vlastnostmi blíží porcelánu. Nasákavý střep zase obsahuje póry, které absorbují vodu. Obecně jsou neglazované dlaždice vhodné pro namáhané prostory.

9 Slinuté dlažby Slinuté dlažby jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad °C. Materiál se dokonale spojí (sline), takže výsledná hmota nemá téměř žádné póry, má velmi nízkou nasákavost (vždy pod 3 %, někdy i pod 0,1 %) a odolá extrémnímu zatížení.

10 Slinuté dlažby NEGLAZOVANÉ
Slinutá neglazovaná dlažba je velice vhodná pro místa s velkým provozem, Díky probarvenému střepu a absenci glazury jsou případná poškozená místa méně nápadná. Navíc je tvrdší, má menší nasákavost (0,04 – 0,5%) a delší životnost. Další výhodou je relativně nízká pořizovací cena. Na druhou stranu jste kvůli absenci glazury, omezeni ve výběru barevných a vzhledových variací. V některých případech se může stát, že budete mít problém vyčistit různé skvrny (kuchyňský olej apod.)

11 Slinuté dlažby GLAZOVANÉ
Slinuté glazované dlažby patří mezi nejuniverzálnější a nejoblíbenější typ dlažeb. Mají výborné vlastnosti jako je snadná údržba, vysoká tvrdost, nízká nasákavost, mrazuvzdornost apod. Výrobci v této kategorii nabízejí nepřeberné množství designů, barev a velikostí. (dlažby na klasickém střepu jsou kvůli horším mechanickým vlastnostem vhodnější spíše do interiérů)

12 Nasákavost a mrazuvzdornost
Nasákavost je důležitý parametr ovlivňující zejména mrazuvzdornost materiálu. Dlažbu můžete považovat za mrazuvzdornou, pokud má nasákavost menší než 3% a dlažbu označenou symbolem sněhové vločky. Dlažby dělíme podle nasákavosti materiálů /méně než 1,5% (slinuté dlažby) do 24% (pórovinové obklady)/ do skupin.

13 Rozdělení dlažeb podle nasákavosti
Norma Nasákavost Příklady použití BI a menší nebo rovna 0,5% Nejlepší materiál z hlediska mrazuvzdornosti. Určené pro exteriér i interiér, soukromá i veřejná místa. BI od 0,5% do 3% Použití do interiérů i exteriérů Určení do zádveří vstupů, fasády, obklady apod. BII a od 3% do 6% BII b 6% do 10% BIII vyšší než 10% Určené do interiérů, kuchyně, koupelny

14 Otěruvzdornost dle stupnice pei
Charakteristika materiálu Příklad použití PEI I nízká odolnost Obkladový materiál PEI II malá zátěž Univerzální obklady, koupelny PEI III střední zátěž Vhodné do obývacích pokojů, chodeb apod. Nevhodné do kuchyní, zádveří a vstupních hal PEI IV vyšší odolnost Vhodné zejména do interiéru, dlažbu s označením mrazuvzdorná lze použít na terasy, přístupové chodníky PEI V nejvyšší odolnost Vhodné do restaurací, hotelů apod.

15 TvrdosT Tvrdost dlažeb se vyjadřuje běžnou stupnicí tvrdosti (MOSH) od 1 do 10 (nejtvrdší). Kvalitní dlažby mají tvrdost mezi 6 a 9. Tato hodnota se udává u slinutých dlažeb a bývá často zaměňována se stupněm otěru. Čím tlustší dlaždice, tím větší bývá její pevnost. Dlažba s nižší tloušťkou než je 8 mm (resp. 7 mm u formátu 20*20 cm a větších) je nevyhovující a může překvapit popraskáním i v případě kvalitního položení. 

16 symboly

17 Protiskluz je označen v katalozích symboly: Metodiku posuzování protiskluznosti keramických dlaždic popisuje evropská norma EN a česká norma ČSN , které nabízí několik metod k popisu protiskluzných vlastností dlaždic. Stanovení dynamického součinitele tření dlaždic Stanovení statického součinitele tření dlaždic Stanovení úhlu skluzu a kluzných vlastností pro mokré povrchy, po kterých se chodí bosou nohou v souladu s normou DIN Stanovení úhlu skluzu a kluzných vlastností pro pracovní prostory a plochy se zvýšeným nebezpečím uklouznutí v souladu s normou DIN

18 Protiskluz Při měření dynamického a statického součinitele tření se jedná v podstatě o měření koeficientu tření mezi zkoušenou dlažbou a standardními typy pryžových materiálů. Tato metodika je využívána zejména v České republice, zemích Střední a Jižní Evropy Třída protiskluznosti podle ČSN Koeficient tření μ Charakteristika Třída T1 μ < 0,20 Povrch extrémně nebezpečný Třída T2 0,20 ≤ μ ≤ 0,40 Povrch nedostatečně bezpečný Třída T3 0,40 ≤ μ ≤ 0,75 Povrch bezpečný Třída T4 μ > 0,75 Povrch velmi bezpečný

19 Protiskluz Protiskluz pro povrchy určené pro bosou nohu Označení
Jde o úhel náklonu keramické podlahy, kdy zkušební osoby začnou klouzat Označení Úhel skluzu Doporučené použití A 12° Základní protiskluznost. Chodby pro chůzi naboso, šatny B 18° Sprchy, ochozy bazénů, schody C 24° Nejvyšší protiskluznost. Schody pod vodou, šikmé okraje bazénů

20 Protiskluz pro povrchy určené pro obuv
Jde o úhel náklonu keramické podlahy, kdy zkušební osoby začnou klouzat Označení Úhel skluzu Doporučené použití R9 5 až 10° Základní stupeň Vstupy do domů, terasy R10 10 až 19° Toalety, malé kuchyně, sanitární prostory R11 19 až 27° Mycí linky, prádelny R12 27 až 35° Mrazírny,  mlékárny R13 přes 35° Rafinerie tuků, koželužny, jatka

21 Rozměrová přesnost Každý výrobce je schopen vyrobit dlaždice dle platných norem, které povolují odchylku několika mm (až 0,6% z rozměru dlaždice). Bohužel dlažba s několikamilimetrovými odchylkami jednotlivých dlaždic prakticky nelze položit. Proto seriozní výrobci vyrobené dlaždice tzv. kalibrují, tj. rozdělují výrobky do několika rozměrových skupin se stejnými rozměrovými odchylkami.

22 Spáry Samostatnou kapitolou keramických dlažeb je spárování. Ze zkušeností není v žádném případě vhodné použít bílou spárovací hmotu na jakoukoliv podlahu včetně bílé. Bílé spáry se totiž v průběhu času špiní a šednou. Vhodnější je, když má spára o tón tmavší barvu než dlažba. Zvolíte-li odlišný odstínu spár a dlažby, dosáhnete zajímavého barevného kontrastu, se kterým se dá velice dobře pracovat.

23 KLADENÍ DLAŽBY Na střih Jednotlivé dlaždice se pokládají rovnoběžně se stěnou a spáry probíhají ve čtvercové nebo obdélníkové síti. Na koso Dlažba se pokládá pod úhlem 45° vzhledem ke stěně - BORDURA Cihlová vazba Vzor používaný pro obdélníkové formáty. Dlažba se pokládá rovnoběžně se stěnou. Jednotlivé kusy jsou vůči sobě různě posunuty. Nejčastěji se jedná o posunutí o půlku délky. Parketová skladba Vzor používaný pro obdélníkové formáty. Jednotlivé obdélníky se otáčejí o 90° a vytvářejí skladbu jako parkety. Tato skladba se používá nejčastěji u dlažeb s designem dřeva.

24 Průměrná spotřeba materiálu při různých stylech pokládky
Způsob pokládky Průměrný prořez Charakteristika pokládky Na střih 7% Veškeré spáry jsou průběžné a rovnoběžné se stěnou Na vazbu 10% Spáry nejsou průběžné, dlaždice jsou složeny jako cihly a jsou rovnoběžné se stěnou Na koso 15% Spáry jsou průběžné, dlaždice jsou se stěnou pod úhlem 45°

25 - pokládkA keramické dlažby
Optického zvětšení prostoru dosáhnete dlažbou větších rozměrů, pokládkou dlažby na šířku místnosti, nebo na koso Optického zvětšení místnosti také dosáhnete, zvolíte-li spáry v barvě obkladu. Získáte tak jednolitou plochu, Pokud do koupelny umisťujete rohovou vanu, či sprchový kout obloukového tvaru, pokládejte dlažbu na koso.   Zdi bývají často nerovné, bez pravých úhlů a pokládka na koso tyto nepravidelnosti schová.         Do tmavých místností vybírejte dlažby světlých barev s lesklým nebo pololesklým povrchem s barevnými doplňky.

26 DĚLENÍ DLE FORMÁTU MOZAIKY ( do formátu 8 x 8 cm)
BĚŽNÝ FORMÁT (do formátu 40 x 40 cm) VELKOFORMÁTOVÉ ( nad 40 cm) TOZZETY ( vkládané většinou do osmibokých dlaždic, ale i obdélných a čtvercových dlaždic )

27 Tozzety + další tvary

28 MOZAIKY KERAMICKÉ - SKLENĚNÉ
2,3 x 2,3 x 0,7 4,7 x 4,7 x 0,7 9,4 x 9,4 x 0,7

29 PSEUDO MOZAIKY

30 Běžné formáty

31 VELKOFORMÁTOVÉ DLAŽBY
Techlam TECHLAM je slinutá dlažba (PORCELÁN), která se od běžné, konvenční, liší svojí velikostí a tloušťkou. Základní velikost obkladu je x mm a tloušťka pouhé 3 mm. I přes to, má TECHLAM vlastnosti běžné keramické slinuté dlažby či obkladu, zaručuje téměř nulovou nasákavost kapalin, odolnost proti poškrábání, otěru a je rezistentní k chemickým prostředkům. Díky svým vlastnostem se TECHALM uplatňuje v mnoha nekonvenčních řešeních interiérů, skýtá mnoho možností barevného řešení interiéru a díky své tloušťce 3 mm je vhodná pro jednoduchou rekonstrukci pouhým nalepením na stávající obklad či dlažbu.

32 TECHLAM je revoluční výrobek, který je tvrdší než žula, ale lehčí než hliník, je pružný a je ho možné opracovávat technikami používanými pro sklo a přírodní kameny.

33 TECHLAM

34 TECHLAM

35 TECHLAM REALIZACE

36 TECHLAM REALIZACE

37 ukáZKY - GRAFITIFIANDRE

38 ukáZKY - GRAFITIFIANDRE

39 ukáZKY - GRAFITIFIANDRE

40 ukáZKY - GRAFITIFIANDRE

41 ukáZKY - GRAFITIFIANDRE

42 ukáZKY - GRAFITIFIANDRE

43 ukáZKY - GRAFITIFIANDRE

44 PODLAHY Z PŘÍRODNÍHO kamene

45 1.VYVŘELÉ HORNINY SYENIT
se dělí na vyvřeliny hlubinné a vyvřeliny výlevné. 1a: Vyvřeliny hlubinné Hlubinné vyvřeliny utuhly v hlubinách zemské kůry jako masívy. Magma chladlo velmi pomalu, a tím dokonaleji nerosty krystalizovaly. Hlubinné vyvřeliny jsou tedy zřetelně zrnité a bez pórů. hlubinné vyvřeliny: ŽULA, GABRO, DIORIT, SYENIT

46 1.VYVŘELÉ HORNINY 1b: Vyvřeliny výlevné
Výlevné vyvřeliny vznikly utuhnutím lávy na zemském povrchu v podobě kuželů a kup, mají proto jemnozrnný až celistvý vzhled. Např. RYOLIT, ČEDIČ

47 2. Usazené horniny Např. PÍSKOVEC, DOLOMIT, TRAVERTIN, KREVEL
Vznikají ze zvětraných částí hornin a nerostů, které se po přenosu /vodou a větrem/ začnou usazovat a v průběhu času se stmelí spojením zrnek písku pomocí jílovitého, vápenatého nebo železitého tmelu. Sediment často obsahuje zbytky fosilií. Např. PÍSKOVEC, DOLOMIT, TRAVERTIN, KREVEL

48 3. Přeměněné horniny Vznikají přeměnou vyvřelých a usazených hornin za pomoci vysokého tlaku teploty a vodních roztoků. MRAMOR je přeměněný vápenec, převážně světlé barvy. Tmavé zabarvení nebo proužky způsobuje rozptýlený grafit. KŘEMENEC je přeměněný pískovec, je velmi tvrdý a výborně snáší mechanickou zátěž. BŘIDLICE přeměněná písčitojílovitá usazenina. Složená z velmi jemných částeček, které jí dodávají hedvábný lesk. Díky tomu, že částečky jsou uspořádány rovnoběžně, se hornina snadno tence deskovitě štípeJe přeměněná písčitojílovitá usazenina. Složená z velmi jemných částeček, které jí dodávají hedvábný lesk.

49 ROZMĚRY A POVRCHOVÉ ÚPRAVY
Většinou se kamen dodává ve standardních rozměrech 60x30x2cm, 40x40x2cm, 40x20x2cm, 30x30x2cm, 50x50x2xcm. Dále deskoviny o rozměrech 300x200x2/3cm. Dle specifických požadavků je možno dodat jakýkoliv pravidelný či nepravidelný tvar v rozmezí 10-300cm (šířka) x cm (výška) x 2,3,4, až 10 cm (tloušťka). Povrchové mechanické úpravy kamene – leštěný, matný, kartačovaný, pemrlovaný (obouchaný), antik, patinovaný, řezaný, pálený, štípaný a jiné.

50 MRAMORY

51 MRAMORY

52 MRAMORY

53 MRAMORY

54 MRAMORY

55 ŽULY

56 ŽULY

57 ŽULY

58 TRAVERTINY

59 PÍSKOVCE

60 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

61 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

62 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

63 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

64 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

65 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

66 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

67 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

68 UKÁZKY KAMENNÝCH DLAŽEB

69 PODLAHY Z UMĚLÉHO KAMENE - TERACO
Jde o litou zbroušenou podlahovinu bez spár z kamenné drtě v cementové maltě. Je velmi odolná, proto je vhodná pro všechny více namáhané podlahy, jako jsou např. chodby, kuchyně balkony a terasy. Dodnes se s teracem setkáte téměř na každé chodbě činžovního domu postaveného v první třetině dvacátého století. Teraco nemusí mít jen hrubou podobu drceného kamene. Je možné do plochy vkládat sklo či kov a vytvářet tak na podlaze moderní ornamenty nebo naopak repliky starých motivů. Zvolit můžeme i povrchovou úpravu, v nabídce je hedvábný či vysoký lesk. Komfort podlahy zvýšíme zabudováním podlahového vytápění. Výhodou teraca je jeho vysoká životnost a rozmanitost v provedení. Při použití litého teraca odpadají spáry a lze tak docílit celistvosti podlah i stěn. Tím se samozřejmě i výrazně zjednoduší údržba. V dnešní době nám nové syntetické materiály umožnily i lití teraca na neobvyklé podklady, jako jsou sádrokarton, železo, sádrové podklady apod., což je nesporná výhoda v moderním stavebnictví. Je ale nutné mít stále na zřeteli, že teraco je pouze napodobeninou přírodního kamene za zlomek ceny, proto není možné očekávat stejné visuelní vlastnosti jako u kamene pravého.

70 TERACO

71 TERACO

72 BETONOVÁ DLAŽBA

73 BETONOVÁ DLAŽBA

74 BETONOVÁ DLAŽBA

75 PODLAHY - ZÁVĚR http://www.supellex.cz


Stáhnout ppt "PODLAHY II.."

Podobné prezentace


Reklamy Google