Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gabriel Pozsonyi 2.L / 2011. Přelidnění je stav, kdy populace převyšuje možnost obživy. Tato problematika se stala světovou otázkou v posledních několika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gabriel Pozsonyi 2.L / 2011. Přelidnění je stav, kdy populace převyšuje možnost obživy. Tato problematika se stala světovou otázkou v posledních několika."— Transkript prezentace:

1 Gabriel Pozsonyi 2.L / 2011

2 Přelidnění je stav, kdy populace převyšuje možnost obživy. Tato problematika se stala světovou otázkou v posledních několika letech. •8000 p.n.l. – 5 miliónu lidí •0 p.n.l. – 200 miliónů lidí •1650 – 500 miliónů lidí •1830 – 1 miliarda lidí •1930 – 2 miliardy lidí (o 100 let později) •1960 – 3 miliardy lidí (o 30 let později) •1978 – 4 miliardy lidí (o 18 let později) •1987 – 5 miliard lidí (o 9 let později) •Červen 2009 – 6 790 062 216 lidí

3 Každým dnem přibývá asi 200 tisíc lidí. Každým rokem tak vzroste počet obyvatel planety asi o 73 miliónů. Problémy: Úmrtnost: Stále se zvyšující věk úmrtí Porodnost: V Evropě 2,3 dítěte na ženu V Africe 5,5 dítěte na ženu

4 Vyspělé a bohaté státy mají dnes velké potíže se zajištěním byť i jen prosté reprodukce své populace, chudé rozvojové země prožívají nebývalou populační explozi. Milióny lidí žijí v obludných megalopolích, milióny živoří na půdě zničené špatným hospodařením.

5 Ničivé teplo: - Množství takzvaných mrtvých zón, tedy mořských oblastí s žádným nebo jen malým množstvím kyslíku. Od roku 1960 se jejich počet každé desetiletí zdvojnásobil. -Oceány se oteplují o 50 procent rychleji, než klimatologové ještě před dvěma lety předpokládali. Množství ledu, které odtálo v Grónsku během letních měsíců 2008, bylo skoro třikrát větší než úbytek grónského ledu za celý rok 2007.

6 Vyprahlá Afrika, odlesněná Amerika: -Změna klimatu nejhůře dopadne na Afriku. Třeba na jihu kontinentu klesnou výnosy životně důležité kukuřice o 30 procent. A to přesto, že samotní Afričané ke globálnímu oteplování téměř vůbec nepřispívají. -Jižní Amerika se zase bude potýkat s ubýváním Amazonského pralesa. Za dvacet let nebude 60 procent jihoamerické džungle buď vůbec existovat, nebo bude nenávratně poškozeno. -Celkem zmizí z povrchu zemského každý rok přes 36 miliónů hektarů lesa. Lidstvo spotřebuje každoročně o 30 procent více surovin, než kolik je planeta Země schopna snést!

7 Daň za přelidnění: - Surovinami plýtvají hlavně vyspělé průmyslové státy. Chudé země zase planetu zatěžují příliš velkým počtem obyvatel. Zejména kvůli nim bude do roku 2050 na Zemi žít 9,2 miliardy lidí. - Přelidnění s sebou ponese další problémy, třeba ten se zásobováním pitnou vodou. - "Kvůli klimatickým změnám, populační explozi a rostoucí spotřebě na hlavu by se v roce 2025 mohly bez přístupu k nezávadné vodě ocitnout tři miliardy lidí," varují vědci ve studii State of the Future 2009. - Následky budou fatální - o vodu se bude bojovat ve válkách, na útěku se ocitnou miliony lidí. - Zvýší se množství nakažených infekčními nemocemi. Mimochodem - už dnes jsou infekce druhou nejčastější příčinou smrti na světě. Přes 42 miliónů lidí žije s HIV/AIDS, z toho tři čtvrtiny v chudé subsaharské Africe.

8 1.místo Čína - 1 312 897 300 obyvatel 2.místo Indie - 1 098 953 179 obyvatel 3.místo USA - 300 481 742 obyvatel Čína svou situaci řeší omezení porodnosti vlivem plánovaného rodičovství, sterilizací a potraty. Dala si za úkol udržet do konce století svou populaci pod 1,2 miliardou obyvatel.

9 Lidé žijí současností a jen malé procento si uvědomuje s jakými problémy se budou potýkat budoucí generace

10 Není to jen nepříjemný pocit, který někdy cítíme před jídlem. Je to především strašlivá pohroma, jíž každoročně padnou za oběť stovky tisíc lidí, zejména dětí. Ve světě se dosyta najedí dva lidé ze tří.

11 Příčiny hladu jsou: •Stále se zvyšující nekontrolovatelný počet obyvatelstva •Sucha způsobují neúrodu zemědělských plodin a vysychání pastvin. Je období dlouhotrvajícího nedostatku potravin, který vede k hromadnému hladovění a úmrtí obyvatelstva. K největšímu hladomoru došlo v Číně v letech 1959 až 1961, při kterém zemřelo přibližně třicet milionů obyvatel.

12 Nejvíce postižené státy jsou státy Afriky – Etiopie, Súdán, Keňa,Čad a především Somálsko, kde denně umírá více než 700 lidí !! V současné době hladoví v Africe desítky miliónů obyvatel a jejich počet se blíží až ke 100 miliónům. Mrtvé těla jsou krutým svědectvím hladu a sucha a výzvou burcující světovou veřejnost z neodkladné pomoci. Na světě umře každý den přibližně 25 000 lidí hlady a to převážně v chudých rozvojových zemích. Na celém světě hladoví přes 800 milionů lidí a více než jedna třetina z nich jsou děti. Hlad zabíjí každým rokem více lidí než AIDS, malárie a tuberkulóza dohromady. V důsledku podvýživy a hladu zemře každých pět vteřin jedno dítě.

13 Zpráva OSN uvádí, že „množství potravin, které městský obyvatel vyhodí do odpadků, obsahuje v průměru tolik kalorií, kolik jeden Asiec nebo Afričan potřebuje na 24 hodin, aby neumřel hlady“.

14 •Zmenšení populačního růstu a rozumnější hospodaření s přírodními zdroji by vedly i k odstranění nedostatku potravin a největší bídy •Možnost zvýšit výrobu potravin, zvlášť pak zajistit její rovnoměrnější rozdělování a ochranu potravin před škůdci •Soustavná pomoc OSN bez ní by Afrika vůbec nebyla schopna zvládnout své obtížné problémy •Bohaté státy by měly dále odpouštět dluhy •Evropa by měla povolit dovoz potravin a výrobků s nižšími daněmi

15 Každý se sám za sebe zamysleme, jak moc plýtváme tím, kvůli čemu se jinde zabíjí. Děkuji za pozornost Zdroje: http://www.vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2005070010 http://www.seminarky.cz/Hrozba-prelidneni-sveta-Afrika-Indie-a-Cina-258 http://www.4human.cz/prelidneni-planety http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=642385 http://cs.wikipedia.org/wiki/Populace http://ireferaty.lidovky.cz/307/2515/Prelidneni a internet všeobecně.


Stáhnout ppt "Gabriel Pozsonyi 2.L / 2011. Přelidnění je stav, kdy populace převyšuje možnost obživy. Tato problematika se stala světovou otázkou v posledních několika."

Podobné prezentace


Reklamy Google