Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘELIDNĚNÍ ZEMĚ OBŽIVA A MIGRACE Student: Jiří Hausner Školní rok: 2013/14 Předmět: Biologie /Ekologie/ Třída: 2L Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Škola:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘELIDNĚNÍ ZEMĚ OBŽIVA A MIGRACE Student: Jiří Hausner Školní rok: 2013/14 Předmět: Biologie /Ekologie/ Třída: 2L Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Škola:"— Transkript prezentace:

1 PŘELIDNĚNÍ ZEMĚ OBŽIVA A MIGRACE Student: Jiří Hausner Školní rok: 2013/14 Předmět: Biologie /Ekologie/ Třída: 2L Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Škola: VOŠ a SPŠE, Božetěchova 3, 772 00 Olomouc

2 PŘELIDNĚNÍ: CO TO JE? Přelidnění je stav, kdy populace převyšuje možnost obživy ROZLIŠUJEME: a) ABSOLUTNÍ - kdy příroda neposkytuje již možnosti výživy obyvatelstvu b) RELATIVNÍ - označován také jako nezaměstnanos. Důsledkem je rozvoj ekonomiky, kdy část pracovníků nemůže prodat svou pracovní sílu a stávají se nezaměstnanými.

3 VZRŮST POČTU OBYVATEL: Rok 0:200 miliónů lidí Rok 1650:500 miliónů lidí Rok 1830:1 miliarda lidí Rok 1930:2 miliardy lidí Rok 1960:3 miliardy lidí Rok 1978:4 miliardy lidí Rok 1987:5 miliard lidí Rok 1995:6 miliard lidí Dnes:přez 7 miliard lidí V některých zemích denně přibývá tolik obyvatel že nestačí obydlí a lidé si staví vlastní.

4 GRAF VZRŮSTU:

5 KOLIK JE JEŠTĚ MÍSTA? PRO ILUSTRACI: Země má povrch asi 510 mil. km 2 z čehož je asi 30% pevnina a 70% vodní plochy. Před 10 tisíci lety, kdy zde bylo asi 5 mil. lidí to znamenalo 30 km 2 prostoru pro 1 člověka. Dnes je tomu však jinak – 0,018 km 2 pro 1 osobu a to do toho nepočítáme cesty, domy, parkoviště a další. A to se ještě musíme dělit o tento prostor se zvířaty. Pokud populace poroste dále, moc místa zde nezbyde. TEORIE: Mluví se o tom že země je schopná pojmout 10 miliard lidí, avšak vše závisí na tom jak lidstvo využije dosavadní technologie a uskuteční důležité průlomy.

6 MIGRACE LIDÍ: CO TO JE? Migrace je stěhování členů skupiny nějakých živých tvorů (lidí nebo živočichů) z jednoho místa do druhého. ROZLIŠUJEME: a) IMIGRACE – počet jedinců, co se za určitý čas odstěhovali b) EMIGRACE - počet jedinců, co se za určitý čas přistěhovali c) REEMIGRACE - počet jedinců, co se odstěhovali a pak zase přistěhovali

7 MIGRACE ZA OBŽIVOU: Hlavním faktorem je zde hlad. Migrace za obživou se především týká rozvojových států, např. z Etiopie, Sudánu nebo Somálska, kde denně umírá více než 700 lidí, ať už na hlad nebo na nemoci. Po celém světě to potom dělá 25 tisíc úmrtí na hlad denně. V současné době v Africe hladoví desítky miliónů obyvatel a blíží se k 100 miliónů. FAKT: Na hlad ročně umře daleko více lidí jak na nemoci jako AIDS, malérii nebo tuberkulózu dohromady.

8 ZDROJE: Informace:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Přelidnění http://cs.wikipedia.org/wiki/Přelidnění  http://www.4human.cz/prelidneni-planety http://www.4human.cz/prelidneni-planety  http://mujweb.cz/musicpra/autor/prelidneniW.htm http://mujweb.cz/musicpra/autor/prelidneniW.htm  http://cs.wikipedia.org/wiki/Migrace http://cs.wikipedia.org/wiki/Migrace  http://www.zsnamest.cz/Projekty/Setrime%20energii/Prace %20zaku/hlad.ppt http://www.zsnamest.cz/Projekty/Setrime%20energii/Prace %20zaku/hlad.ppt Obrázky:  ‎ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Population_curve.s vg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Population_curve.s vg  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/Dhara vi_slum%2C_Mumbai%2C_India_-_20081220.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/Dhara vi_slum%2C_Mumbai%2C_India_-_20081220.jpg


Stáhnout ppt "PŘELIDNĚNÍ ZEMĚ OBŽIVA A MIGRACE Student: Jiří Hausner Školní rok: 2013/14 Předmět: Biologie /Ekologie/ Třída: 2L Vyučující: Mgr. Ludvík Kašpar Škola:"

Podobné prezentace


Reklamy Google