Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HISTORIE VÁLEK O VODU. ÚVOD • TÉMĚŘ 900 MILIONŮ LIDÍ DNES ŽIJE BEZ PŘÍSTUPU K NEZÁVADNÉ PITNÉ VODĚ. SITUACE SE BUDE ZHORŠOVAT S BOBTNAJÍCÍ SVĚTOVOU POPULACÍ,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HISTORIE VÁLEK O VODU. ÚVOD • TÉMĚŘ 900 MILIONŮ LIDÍ DNES ŽIJE BEZ PŘÍSTUPU K NEZÁVADNÉ PITNÉ VODĚ. SITUACE SE BUDE ZHORŠOVAT S BOBTNAJÍCÍ SVĚTOVOU POPULACÍ,"— Transkript prezentace:

1 HISTORIE VÁLEK O VODU

2 ÚVOD • TÉMĚŘ 900 MILIONŮ LIDÍ DNES ŽIJE BEZ PŘÍSTUPU K NEZÁVADNÉ PITNÉ VODĚ. SITUACE SE BUDE ZHORŠOVAT S BOBTNAJÍCÍ SVĚTOVOU POPULACÍ, COŽ S SEBOU NESE I RIZIKO ČETNĚJŠÍCH VÁLEČNÝCH KONFLIKTŮ.

3 • ZATÍM PROBÍHAJÍ SPÍŠE OBČANSKÉ VÁLKY O VODU, NEŽ MEZINÁRODNÍ. TYPICKÝ PŘÍPAD JE SÚDÁNSKÝ DÁRFÚR. JSOU TAM ZEMĚDĚLCI, KTEŘÍ MAJÍ POLÍČKA. POKUD JE VODY PRO POLÍČKA DOST, PŘICHÁZEJÍ SI PRO NI I KOČOVNÍCI A NAPÁJÍ SVÁ STÁDA. POKUD JE VODY MÁLO, TAK JIM ZEMĚDĚLCI ODEPŘOU VSTUP. USEDLÍCI JSOU ČASTO KŘESŤANI, KOČOVNÍCI ZASE MUSLIMOVÉ. V ZEMI ROSTE NEKLID A OBLAST SE SNAŽÍ ODTRHNOUT OD CENTRÁLNÍ VLÁDY. TA ZJISTÍ, ŽE SVOJÍ ARMÁDOU TO NEZVLÁDÁ, TAKŽE RADĚJI VYZBROJÍ MILICE. VZNIKNE VELMI SLOŽITÝ KONFLIKT, KTERÝ VYPADÁ JAKO VÁLKA KŘESŤANŮ A MUSLIMŮ, ALE NA ZAČÁTKU JSOU PROBLÉMY S VODOU.

4 EGYPT VS. ETIOPTIE, SÚDÁN, … • NAPĚTÍ O ROZDĚLENÍ EGYPTSKÝCH VODNÍCH ZDROJŮ PANUJE ZEJMÉNA MEZI EGYPTEM A ETIOPIÍ, EGYPTEM A SÚDÁNEM ( EGYPT MÁ NA 1 OBYVATELE JEN 859 M3 VODY/NA ROK, V ROCE 2025 TO BUDE JEN 337 M3 ), A JIŽ BOJUJE S ALŽÍRSKEM, LIBYÍ, NIGEREM A ČADEM O MAN MADE RIVER (3.000 KM), KTERÁ VZNIKLA, KDYŽ GEOLOGOVÉ PŘI ROPNÝCH VRTECH NÁHODNĚ NARAZILI NA PODZEMNÍ PRAMENY...

5 IZRAEL • IZRAELSKÉ BOMBARDOVÁNÍ ZAVLAŽOVACÍCH KANÁLŮ V ROCE 2006 ČI 2005, KTERÉ ZÁSOBUJÍ VODOU Z ŘEKY LITANI ZEMĚDĚLSKÉ PLOCHY PODÉL POBŘEŽNÍ PLÁNĚ A ČÁSTI ÚDOLÍ BEKAA, JSOU OHROŽENY TISÍCE ŽIVOBYTÍ. TAMILŠTÍ TIGŘI V ROCE 2006 ODMÍTLI OTEVŘÍT STAVIDLA PRO KANÁLY, KTERÉ ZÁSOBUJÍ VODOU PĚSTITELE RÝŽE.

6 DŮSLEDKY NEDOSTATKU PITNÉ VODY • JE LOGICKÉ, ŽE SE ČLOVĚK SNAŽÍ SVOU ŽÍZEŇ UHASIT. NEMÁ-LI VŠAK PŘÍSTUP K PITNÉ VODĚ, NEZBÝVÁ MU NEŽ PÍT TU ZÁVADNOU. TO VŠAK VEDE K PARADOXNÍ SITUACI, KTERÁ SE ZPOČÁTKU PROJEVUJE BOLESTMI HLAVY, SUCHOU KŮŽÍ, ZHORŠENÍM ČINNOSTI LEDVIN, DOCHÁZÍ K RELATIVNÍMU NADBYTKU IONTŮ A MINERÁLŮ.

7 SVĚT ČEKÁ BOJ O VODU. BRZY BUDE CHYBĚT PŮLCE LIDSTVA Už v roce 2030 bude žít polovina lidstva v oblastech s akutním nedostatkem vody. O dalších dvacet let později, kolem roku 2050, bude ještě hůř. Stovky milionů lidí na celém světě zůstanou uvězněny v pasti chudoby a podlomeného zdraví a vystaveny rizikům epidemií, které s vodou souvisejí.

8 FOTO: NEDOSTATKY VODY


Stáhnout ppt "HISTORIE VÁLEK O VODU. ÚVOD • TÉMĚŘ 900 MILIONŮ LIDÍ DNES ŽIJE BEZ PŘÍSTUPU K NEZÁVADNÉ PITNÉ VODĚ. SITUACE SE BUDE ZHORŠOVAT S BOBTNAJÍCÍ SVĚTOVOU POPULACÍ,"

Podobné prezentace


Reklamy Google