Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CELKOVÝ ODPOR REZISTORŮ SPOJENÝCH V ELEKTRICKÉM OBVODU ZA SEBOU A VEDLE SEBE Zapojení spotřebičů do elektrického obvodu zapojení spotřebičů za sebou (sériové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CELKOVÝ ODPOR REZISTORŮ SPOJENÝCH V ELEKTRICKÉM OBVODU ZA SEBOU A VEDLE SEBE Zapojení spotřebičů do elektrického obvodu zapojení spotřebičů za sebou (sériové."— Transkript prezentace:

1 CELKOVÝ ODPOR REZISTORŮ SPOJENÝCH V ELEKTRICKÉM OBVODU ZA SEBOU A VEDLE SEBE Zapojení spotřebičů do elektrického obvodu zapojení spotřebičů za sebou (sériové zapojení) zapojení spotřebičů vedle sebe (paralelní zapojení)

2 CELKOVÝ ODPOR REZISTORŮ SPOJENÝCH V ELEKTRICKÉM OBVODU ZA SEBOU + - A + - A V V V Celkové napětí mezi vnějšími svorkami rezistorů spojených za sebou se rovná součtu elektrických napětí mezi svorkami jednotlivých rezistorů.

3 Celkový odpor obou rezistorů - A Celkový odpor dvou rezistorů spojených za sebou se rovná součtu elektrických odporů jednotlivých rezistorů.

4 Celkový odpor rezistorů spojených za sebou + - A Vztah pro celkový odpor dvou rezistorů spojených za sebou platí pro libovolný počet rezistorů spojených za sebou.

5 CELKOVÝ ODPOR REZISTORŮ SPOJENÝCH V ELEKTRICKÉM OBVODU VEDLE SEBE A A A V V V obvodu jsou dva rezistory spojené vedle sebe. Ampérmetry měří proudy I 1 a I 2 procházející jednotlivými rezistory a proud I procházející nerozvětvenou částí obvodu. Mezi svorkami každého rezistoru u rezistorů zařazených vedle sebe je stejné napětí U.

6 - A A A V V Převrácená hodnota celkového odporu dvou rezistorů spojených vedle sebe se rovná součtu převrácených hodnot odporů obou rezistorů.

7 V obvodu jsou zapojeny za sebou dva rezistory. Změřili jsme, že jimi prochází proud I = 0,2 A. Mezi svorkami prvního rezistoru jsme naměřili napětí U 1 =3,6 V, mezi svorkami druhého rezistoru U 2 = 2,4 V. Určete odpory R 1 a R 2 obou rezistorů a celkový odpor R. Určete poměr odporů R 1 a R 2 a porovnejte ho s poměrem napětí U 1 a U 2. Nezapomeňte na Zápis: Řešení: + nákres a Odpověď: !!! Řešte úlohu Výsledky: R 1 = 18  R 2 = 12  R = 30 

8 Řešte úlohu Výsledky: R = 6  Dva rezistory s odpory R 1 = 10  a R 2 = 15  jsou v elektrickém obvodu spojeny vedle sebe. Mezi svorkami rezistoru je napětí U = 6 V. Určete celkový odpor obou rezistorů. Porovnejte poměr odporů R 1 : R 2 s poměrem proudů I 1 : I 2. Nezapomeňte na Zápis: Řešení: + nákres a Odpověď: !!!


Stáhnout ppt "CELKOVÝ ODPOR REZISTORŮ SPOJENÝCH V ELEKTRICKÉM OBVODU ZA SEBOU A VEDLE SEBE Zapojení spotřebičů do elektrického obvodu zapojení spotřebičů za sebou (sériové."

Podobné prezentace


Reklamy Google