Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROVNICE S PARAMETREM Lineární rovnice s parametrem. Kvadratické rovnice s parametrem. VY_32_INOVACE_32-19.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROVNICE S PARAMETREM Lineární rovnice s parametrem. Kvadratické rovnice s parametrem. VY_32_INOVACE_32-19."— Transkript prezentace:

1 ROVNICE S PARAMETREM Lineární rovnice s parametrem. Kvadratické rovnice s parametrem. VY_32_INOVACE_32-19

2 Parametrická rovnice je rovnice, která obsahuje kromě neznámé x ještě další proměnné – parametry. Parametrická rovnice je tedy množinou rovnic, které bychom získali dosazením všech přípustných hodnot z oboru parametru.

3 Např. množinu rovnic zapíšeme jako rovnici s neznámou x a parametrem a ∊ N, a < 5 Řešit rovnici s parametrem znamená vyjádřit závislost řešení rovnice na volbě parametru. Tuto diskusi zapíšeme do tabulky.

4 Příklad 1 Řešte rovnici s neznámou x a reálným parametrem a: Nepravdivý výrok Diskuse: aK

5 Příklad 2 Řešte rovnici s neznámou x a reálným parametrem a: Nepravdivý výrok Pravdivý výrok

6 Diskuse: AK

7 Příklad 3 Řešte rovnici s neznámou x a reálným parametrem a: Nepravdivý výrok Pro x platí:

8 Diskuse: aK

9 Kvadratická rovnice s parametrem Počet řešení kvadratické rovnice závisí na hodnotě diskriminantu. Součástí řešení kvadratické rovnice s parametrem je diskuse o závislosti počtu řešení na volbě parametru.

10 Řešte rovnici s neznámou x a reálným parametrem a: Příklad 4 Diskriminant:

11 aK Diskuse:

12 Příklad 5 Řešte rovnici s neznámou x a reálným parametrem a: Je-li nepravdivý výrok Je-li řešíme kvadratickou rovnici

13 AK Diskuse:

14 Příklad 6 Určete, pro jaké hodnoty parametru p ∊ R má daná rovnice dva různé reálné kořeny. Vyjádřete tyto kořeny. Kvadratická rovnice má dva různé reálné kořeny je-li diskriminant rovnice D > 0. Vyjádříme diskriminant a řešíme nerovnici Řešení:

15 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "ROVNICE S PARAMETREM Lineární rovnice s parametrem. Kvadratické rovnice s parametrem. VY_32_INOVACE_32-19."

Podobné prezentace


Reklamy Google