Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Strana 1 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Normalizace Řada analytiků se mylně domnívá, že pro každý objekt existuje jedno jediné univerzálně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Strana 1 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Normalizace Řada analytiků se mylně domnívá, že pro každý objekt existuje jedno jediné univerzálně."— Transkript prezentace:

1 strana 1 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Normalizace Řada analytiků se mylně domnívá, že pro každý objekt existuje jedno jediné univerzálně použitelné nejlepší řešení bez ohledu na řešený problém. V různých zadáních totiž potřebujeme pro zdánlivě stejné objekty používat jiné atributy jiné chování. Jak tedy určit „správnou“ strukturu modelu, které musí co nejlépe vyhovovat ze zadání vyplývajícím dotazům, …, … ?

2 strana 2 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Asociace mezi objekty … a jak ji máme implementovat?

3 strana 3 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka První objektová normální forma Třída je v první objektové normální formě (1ONF), jestliže její objekty neobsahují skupinu opakujících se atributů. Takové atributy je třeba vyčlenit do objektů nové třídy a skupinu opakujících se atributů nahradit jednou vazbou na kolekci objektů této nové třídy. Schéma je v 1ONF jestliže všechny třídy objektů v něm jsou v 1ONF. Třída je v první objektové normální formě (1ONF), jestliže její objekty neobsahují skupinu opakujících se atributů. Takové atributy je třeba vyčlenit do objektů nové třídy a skupinu opakujících se atributů nahradit jednou vazbou na kolekci objektů této nové třídy. Schéma je v 1ONF jestliže všechny třídy objektů v něm jsou v 1ONF. Mějme nějaký objekt a , kde pro k  (délka skupiny opakujících atributů) a n  (počet opakování skupin atributů) platí, že  a  …, x 1 1, …, x k 1, …, x 1 n, …, x k n,…  je takové, že  i  1, …, k  x i 1  x i 2  …  x i n  Potom je třeba vytvořit nové objekty b j  pro j  …  n  a upravit objekt a tak, že  a  …,{ b j }, …  a  b j  x 1 j, …, x k j .

4 strana 4 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka První objektová normální forma - příklad schéma v 0ONF

5 strana 5 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka První objektová normální forma - výsledek schéma v 1ONF

6 strana 6 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Druhá objektová normální forma Třída je v druhé objektové normální formě (2ONF), jestliže její objekty neobsahují atribut nebo skupinu atributů, které by byly sdílené s nějakým jiným objektem. Sdílené atributy je třeba vyčlenit do objektu nové třídy a ve všech objektech, kde se vyskytovaly, nahradit vazbou na tento objekt nové třídy. Schéma je v 2ONF jestliže všechny třídy objektů v něm jsou v 2ONF. Třída je v druhé objektové normální formě (2ONF), jestliže její objekty neobsahují atribut nebo skupinu atributů, které by byly sdílené s nějakým jiným objektem. Sdílené atributy je třeba vyčlenit do objektu nové třídy a ve všech objektech, kde se vyskytovaly, nahradit vazbou na tento objekt nové třídy. Schéma je v 2ONF jestliže všechny třídy objektů v něm jsou v 2ONF. Mějme dva objekty a,b  takové, že pro k  délka skupiny společných atributů) je  a  …, x 1, …, x k, …  a  b  …, y 1, …, y k, …  a platí, že  i  1, …, k  x i  y i . Potom je třeba vytvořit nový objekt c  a upravit objekty a a b tak, že  c  x 1, …, x k  y 1, …, y k  a  a  …, c, …  a  b  …, c, … .

7 strana 7 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Druhá objektová normální forma - příklad schéma v 1ONF

8 strana 8 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Druhá objektová normální forma - výsledek schéma v 2ONF

9 strana 9 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Třetí objektová normální forma Třída je ve třetí objektové normální formě, jestliže její objekty neobsahují atribut nebo skupinu atributů, které mají samostatný význam nezávislý na objektu, ve kterém jsou obsaženy. Pokud takové atributy existují, tak je třeba je vyčlenit do objektu nové třídy, a v objektu, kde byly obsaženy, nahradit vazbou na tento objekt nové třídy. Schéma je v 3ONF jestliže všechny třídy objektů v něm jsou v 3ONF. Třída je ve třetí objektové normální formě, jestliže její objekty neobsahují atribut nebo skupinu atributů, které mají samostatný význam nezávislý na objektu, ve kterém jsou obsaženy. Pokud takové atributy existují, tak je třeba je vyčlenit do objektu nové třídy, a v objektu, kde byly obsaženy, nahradit vazbou na tento objekt nové třídy. Schéma je v 3ONF jestliže všechny třídy objektů v něm jsou v 3ONF. Mějme tedy objekt a  takový, že pro k  (délka skupiny atributů samostatného významu) je  a  …, x 1, …, x k, …  kde  x 1, …, x k  je samostatná množina atributů. Potom můžeme vytvořit nový objekt b  a upravit objekt a tak, že  b  x 1, …, x k  a  a  …, b, … .

10 strana 10 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Třetí objektová normální forma - příklad schéma v 2ONF

11 strana 11 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Třetí objektová normální forma - výsledek schéma v 3ONF


Stáhnout ppt "Strana 1 Třídy, kolekce o operace s kolekcemi Vojtěch Merunka Normalizace Řada analytiků se mylně domnívá, že pro každý objekt existuje jedno jediné univerzálně."

Podobné prezentace


Reklamy Google