Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Souvětí, věta hlavní, vedlejší

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Souvětí, věta hlavní, vedlejší"— Transkript prezentace:

1 Souvětí, věta hlavní, vedlejší
Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Co je to souvětí? Větný celek složený z více vět, který vyjadřuje složitější myšlenku nebo více myšlenek. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 vzniká spojením dvou a více vět jednoduchých
Jak poznáme souvětí? vzniká spojením dvou a více vět jednoduchých podle počtu sloves v určitém tvaru určujeme počet vět v daném souvětí Příklad: Na stole leží kniha, kterou právě čtu. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Rozdělení vět v souvětí
věta hlavní věta vedlejší Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Věta hlavní (VH) je mluvnicky nezávislá
vyjadřuje svou vlastní myšlenku nelze se na ni zeptat Příklad: Slunce svítilo (VH) a lidé mohli vyjít na ulici (VH). Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Věta vedlejší (VV) závisí mluvnicky i významově na jiné větě
nemůže stát samostatně lze se na ni zeptat Příklad: Když jsme šli domů (VV), začalo pršet (VH). Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Věta řídící, závislá Větě vedlejší říkáme také věta závislá a větě hlavní věta řídící. Větou řídící může být i věta hlavní Příklad: Půjdeme na maliny (věta hlavní - řídící), protože nám maminka slíbila ( věta vedlejší - závislá na hlavní,ale řídící pro 3. větu vedlejší), že upeče koláč (věta vedlejší - závislá) Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 1) Podtrhněte souvětí, určete počet vět v souvětí:
Petr nám půjčí jeden pokoj s televizí a počítačem, ve kterém budeme týden úplně šťastni. Utíkáme domů, protože maminka bude mít už jistě hotovou večeři. Řeka protéká potichu luhy a měsíc se třpytí na krásné tmavomodré obloze, která je plná hvězd. Když jsem šel včera domů, potkal jsem kamarády, kteří mi sdělili, že mě na nádraží čeká můj dědeček. Sedíme na hrázi. 2 věty 2 věty 3 věty 4 věty Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 2) Spojte věty vhodnými spojkami v souvětí, tak aby v souvětí byla jedna věta hlavní a jedna vedlejší: Stál na mostě. Namaloval jsem osamělého kluka. Za šlechtickým párem jde vyšňořené páže. Vede na pozlaceném řetízku dva chrty. Král se rozhodl. Nechá ho na pokoji. Kníže poručil. Osedlali mu v okamžení toho nejrychlejšího koně. Dělali. Pracují. Namaloval jsem osamělého kluka, který stál na mostě. Za šlechtickým párem jde vyšňořené páže, které vede na pozlaceném řetízku dva chrty. Král se rozhodl, že ho nechá na pokoji. Kníže poručil, aby mu osedlali v okamžení toho nejrychlejšího koně. Dělali, že pracují. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

10 3) Označte věty vedlejší:
Mám pocit, že jde o velmi proměnlivý pojem. Služební korespondence je předmětem řady odborných pojednání, protože jde mnohdy o velmi důležitá sdělení. Neznáme-li adresáta, používáme oslovení "Vážený pane". Pokud píšeme dopis strojem, nezapomeneme na vlastnoruční podpis. Co je psáno, to je dáno. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 4) Označte věty hlavní: Na ústřižku složenky bylo napsáno, kdy jsme peníze poslali. Lidé komunikují tak, že hodně mluví. Než se pračlověk vydal hledat partnerku, ozbrojil se důkladným kyjem. Zasáhneš-li tento cíl, prohlásím tě za nejlepšího střelce závodu. Vejdu-li do našeho divadla, zavalí mě pocit obdivu. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

12 Použité zdroje: Český jazyk 8, učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia , Fraus 2004, , str. 44 Český jazyk 8, učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia , Fraus 2004, , str. 47 Český jazyk, pracovní sešit pro 7. ročník, Tobiáš 2002, ISBN , str. 39 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Souvětí, věta hlavní, vedlejší"

Podobné prezentace


Reklamy Google