Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Souvětí, věta hlavní, vedlejší Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Souvětí, věta hlavní, vedlejší Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Souvětí, věta hlavní, vedlejší Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Co je to souvětí? Větný celek složený z více vět, který vyjadřuje složitější myšlenku nebo více myšlenek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Jak poznáme souvětí?  vzniká spojením dvou a více vět jednoduchých  podle počtu sloves v určitém tvaru určujeme počet vět v daném souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad: Na stole leží kniha, kterou právě čtu.

4 Rozdělení vět v souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. věta hlavnívěta vedlejší

5 Věta hlavní (VH) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad: Slunce svítilo (VH) a lidé mohli vyjít na ulici (VH).  je mluvnicky nezávislá  vyjadřuje svou vlastní myšlenku  nelze se na ni zeptat

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Věta vedlejší (VV) Příklad: Když jsme šli domů (VV), začalo pršet (VH).  závisí mluvnicky i významově na jiné větě  nemůže stát samostatně  lze se na ni zeptat

7 Věta řídící, závislá Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Větě vedlejší říkáme také věta závislá a větě hlavní věta řídící. Větou řídící může být i věta hlavní Příklad: Půjdeme na maliny (věta hlavní - řídící), protože nám maminka slíbila ( věta vedlejší - závislá na hlavní,ale řídící pro 3. větu vedlejší), že upeče koláč (věta vedlejší - závislá)

8 1) Podtrhněte souvětí, určete počet vět v souvětí: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Petr nám půjčí jeden pokoj s televizí a počítačem, ve kterém budeme týden úplně šťastni. Utíkáme domů, protože maminka bude mít už jistě hotovou večeři. Řeka protéká potichu luhy a měsíc se třpytí na krásné tmavomodré obloze, která je plná hvězd. Když jsem šel včera domů, potkal jsem kamarády, kteří mi sdělili, že mě na nádraží čeká můj dědeček. Sedíme na hrázi. 2 věty 4 věty 3 věty

9 2) Spojte věty vhodnými spojkami v souvětí, tak aby v souvětí byla jedna věta hlavní a jedna vedlejší: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Namaloval jsem osamělého kluka. Král se rozhodl. Stál na mostě. Nechá ho na pokoji. Za šlechtickým párem jde vyšňořené páže. Vede na pozlaceném řetízku dva chrty. Kníže poručil. Osedlali mu v okamžení toho nejrychlejšího koně. Dělali. Pracují. Namaloval jsem osamělého kluka, který stál na mostě. Za šlechtickým párem jde vyšňořené páže, které vede na pozlaceném řetízku dva chrty. Král se rozhodl, že ho nechá na pokoji. Kníže poručil, aby mu osedlali v okamžení toho nejrychlejšího koně. Dělali, že pracují.

10 Mám pocit, že jde o velmi proměnlivý pojem. Služební korespondence je předmětem řady odborných pojednání, protože jde mnohdy o velmi důležitá sdělení. Neznáme-li adresáta, používáme oslovení "Vážený pane". Pokud píšeme dopis strojem, nezapomeneme na vlastnoruční podpis. Co je psáno, to je dáno. 3) Označte věty vedlejší: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. http://www.dreamstime.com/tropical-fish-(sohal)-smiling-image1914516

11 4) Označte věty hlavní: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. http://openphoto.net/gallery/image.html?image_id=13484 Na ústřižku složenky bylo napsáno, kdy jsme peníze poslali. Lidé komunikují tak, že hodně mluví. Než se pračlověk vydal hledat partnerku, ozbrojil se důkladným kyjem. Zasáhneš-li tento cíl, prohlásím tě za nejlepšího střelce závodu. Vejdu-li do našeho divadla, zavalí mě pocit obdivu.

12 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Český jazyk 8, učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus 2004, 80-7238-419-8, str. 44 Český jazyk 8, učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus 2004, 80-7238-419-8, str. 47 Český jazyk, pracovní sešit pro 7. ročník, Tobiáš 2002, ISBN 80-85808-94-3, str. 39 Použité zdroje:


Stáhnout ppt "Souvětí, věta hlavní, vedlejší Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google