Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název OP OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0258 Název projektu Inovace a individualizace výuky na OA a HŠ Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_09_ICT_501_Rok Druh učebního materiálu Prezentace Autor Ing. Milan Rokos VY_32_INOVACE_09_ICT_501_Rok

2 Vzdělávací obor, pro který je materiál určen Obchodní akademie, Ekonomické lyceum Předmět Informační a komunikační technologie Ročník První Název tematické oblasti (sady) Excel – základní a rozšiřující učivo Název vzdělávacího materiálu Základní pojmy, grafické prostředí, základy ovládání Excel 2010 Anotace Cílem je rychlá orientace v grafickém prostředí programu Excel sady Office 2010, používání správných pojmů a získání správných návyků při práci s listem sešitu. Prezentace je určena jako názorná pomůcka ovládaná učitelem z počítače nebo dataprojektoru. V závěru zařazen úkol pro praktické procvičení, vyžadující samostatnou práci žáka na PC. Je možno použít i pro domácí výuku. Zhotoveno, (datum/období) 31. prosinec 2012 Ověřeno 16. května 2013

3 Úvod Tabulkový kalkulátor (tabulkový editor) patří po textovém editoru k nejpoužívanějším programům v kancelářské praxi, vědě a školství. Umožňuje vytvářet nejrůznější tabulky, v nich definovat matematické výpočty, statistické a grafické zpracování dat, práci s databázemi, sestavování a vyhodnocování rozsáhlých projektů.

4 Uživatelské prostředí Skupina Panel nástrojů Rychlý přístup Panel nástrojů Rychlý přístup Pás karet Pole názvů Nápověda Řádek vzorců Záložky listů a vložit nový list List Aktivní buňka Jezdec lupy

5 Sešit  Je vytvořen jako výchozí dokument při spuštění programu.  V základu je tvořen 3 listy.  Každý list má v základní verzi 16 384 sloupců a 1 048 576 řádků.  Sloupce jsou značeny A – XFD.  Řádky jsou značeny 1 – 1048576.  Průsečík řádku a sloupce se nazývá buňka, která je jednoznačně určena svojí adresou. Je to nejmenší adresovatelná část listu. V pravém dolním rohu je umístěn „úchopový bod“ umožňující provádět činnosti myší.  Adresa buňka – tvoří ji označení sloupce a řádku, adresa právě aktivní buňky (nebo výchozí buňky vybrané oblasti buněk) se zobrazuje v Poli názvů, pomocí něhož se můžeme rychle nastavit do buňky zadáním její adresy.  Oblast buněk (blok, výběr) – vybírá se buď tažením myši při současně stisknutém levém tlačítku, nebo kurzorovými tlačítky na klávesnici při současně stisknutém tlačítku SHIFT.  Kurzor myši – v základě má tvar dvojitého kříže, při práci s úchopovým bodem se změní na tvar znaku + (umožňuje kopírovat obsah buňky) a při umístění na zvýrazněný okraj buňky tvar dvojité šipky (v tomto případě můžeme po stisku levého tlačítka přesunout buňku/oblast na jiné místo listu).

6 Buňka  Může obsahovat:  alfanumerický řetězec znaků (tzn. můžeme napsat cokoliv)  číslo (pozor – vložíme-li do čísla další znak nebo symbol (např. mezeru), změní se číslo na alfanumerický řetězec, se kterým nelze počítat!!!)  vzorec - vždy začíná znakem “ = “  datum, čas – zobrazení podle nastaveného formátu  pojmenované číslo (např. 18 km) – nutno použít nastavení „vlastní formát“. V tomto tvaru umožňuje výpočet.  Zásada: každá buňka by měla obsahovat jednu hodnotu (např. neuvádět příjmení a jméno do jedné buňky důležité např. při třídění dat).  Chceme-li s buňkou pracovat, musíme jí vybrat – postavit se na ní kurzorem a kliknout levým tlačítkem myši. Obsah buňky potom vidíme i v Řádku vzorců a stiskem pravého tlačítka myši aktivujeme místní výběr činností s vybranou buňkou a jejím obsahem.  Uložení obsahu buňky provedeme stiskem Enter nebo CTRL+Enter – v tom případě se neprovede posun na další buňku listu.

7 Pohyb v listu  Pohybem myši, stiskem levého tlačítka (nastavení do buňky), nebo pravého (vyvolání místní nabídky funkcí).  Kurzorovými tlačítky – posun o jednu buňku ve směru šipky.  CTRL + kurzorové tlačítko – skok na první/poslední buňku listu ve směru šipky.  Home – skok na první buňku v nastaveném řádku.  CTRL + Home – automatický přesun na počáteční buňku listu.  PgUp – posun o obrazovku nahoru.  PgDown – posun o obrazovku dolů.  Funkční tlačítko F5 – vyvolání okna pro zadání adresy.

8 Kopie, přesun, mazání obsahu buňky Obsah kterékoliv buňky/oblasti buněk je možné zkopírovat/přesunout do jiné oblasti stejného listu, jiného listu stejného sešitu, nebo listu jiného sešitu. Po výběru příslušné buňky/oblasti buněk lze použít jeden ze 3 postupů: 1.Použít tlačítka skupiny Schránka na kartě Domů. Nastavit se na místo vložení a stisknout tlačítko 2.Kliknutím pravým tlačítkem vyvoláme místní nabídku ze které zvolíme Zkopírovat nebo Vyjmout, nastavit na levou horní buňku místa vložení, stisknout pravé tlačítko myši a vybrat některou z Možností vložení. Vyjmout Kopírovat

9 3.Použitím systémových klávesových zkratek: a)CTRL + C …………………kopie vybrané buňky/oblasti do Schránky b)CTRL + X ………………… vyjmutí vybrané buňky/oblasti do Schránky c)CTRL + V ………………… vložení obsahu Schránky na pozici kurzoru Pozor: Zasáhne-li kopírovaná/přesouvaná oblast buněk do již zaplněné oblasti listu, bude tato část bez upozornění přepsána!!! Pomůcka: Chceme-li přesunout oblast buněk v rámci jednoho listu, oblast označíme myší, uchopíme jí na rámečku oblasti v okamžiku, kdy se změní kurzor na dvojitý kříž levým tlačítkem myši a přetáhneme do nové oblastí listu.

10 Řádky a sloupce 1.Změna šířky sloupce a výšky řádku – postavit se kurzorem na rozmezí řádku/sloupce, v okamžiku, kdy se změní kurzor na dvojitou šipku tažením myši při současně stisknutém levém tlačítku změnit šířku/výšku. Označíme-li před tím více sloupců (řádků) provede se změna na všech vybraných současně. 2.Přesné nastavení šířky/výšky – nastavit se kurzorem do označení řádků/sloupců, vyvolat pravým tlačítkem nabídku a z ní zvolit – Šířka sloupce/Výška řádku. Hodnota se zadává v obrazovkových bodech. Lze provést i pro výběr více řádků/sloupců. 3.Přidání nového řádku/sloupce – postavit se kurzorem do buňky nad níž chceme přidat řádek/nalevo chceme přidat řádek, pravým tlačítkem vyvolat místní nabídku a zvolit Vložit buňky -> Celý řádek/Celý sloupec.

11 Sešit - úkoly  Otevřete nový sešit.  Nastavte se na list 3.  Nastavte se myší na buňku IW200.  Vraťte se na počátek sešitu.  Proveďte to samé zadáním adresy do Pole názvů.  Nastavte se na poslední buňku Listu1 – zvolte různé způsoby.  Do Listu 1 počínaje buňkou A1 vyplňte 6 libovolných čísel (do matice 3 sloupce, 2 řádky).  Tuto oblast buněk různými způsoby překopírujte a potom přesuňte do oblasti počínající buňkou H10. Po kopii/přesunu vždy vraťte tlačítkem Zpět.  Nestavte šířku sloupce E přesně na hodnotu 15b, sloupce H – K přesně na hodnotu 12b, řádek 10 na výšku 15b a řádky 15 – 20 na výšku 20 b.

12 Použité zdroje: http://www.accountingweb.co.uk/topic/technology/office-2010-introducing- customisable-ribbon/404903http://www.accountingweb.co.uk/topic/technology/office-2010-introducing- customisable-ribbon/404903 - logo Office (upraveno) Program Excel 2010 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název."

Podobné prezentace


Reklamy Google