Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola pro děti Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola pro děti Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/"— Transkript prezentace:

1 Škola pro děti Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2673
Příjemce: Základní škola a Mateřská škola Větřní Školní 232 Větřní Téma hodiny: Kulturní a přírodní zajímavosti České republiky Doporučeno pro: 2. ročník ZŠ Předmět: Prvouka Autor: Mgr. Martina Marková

2 KULTURNÍ A PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOTI ČESKÉ REPUBLIKY
STŘEDOČESKÝ KRAJ Karlštejn – je středověký hrad ze 14. století. Hrad nechal vystavět Karel IV. kvůli ochraně korunovačních klenotů. Dnes v klenotnici najdeme vystavenou repliku Svatováclavské koruny. Za zmínku stojí také kaple sv. Kříže, kde najdeme nádherné gotické fresky, a kde byly uloženy dříve již zmíněné korunovační klenoty. Kaple byla uzamčena devíti zámky. V současnosti je Karlštejn jedním z nejnavštěvovanějších hradů u nás. Dle pověsti, když zemřel císař Karel IV., z hradního kostela prý zvonily zvony samy od sebe a jejich hlas říkal: „Karla není. Skryje – je malá obec nedaleko Rakovníka nad pravým břehem řeky Berounky. První písemná zmínka o vesnici je již z roku Vesnice je známá svou lidovou architekturou. Najdeme zde Skryjská jezírka s malým vodopádem v nádherné přírodě v blízké rezervaci Jezírka. Místo je také známé svým nalezištěm zkamenělin. Zde na začátku 19. století působil francouzský inženýr Joachim Barrande a prováděl tu své vykopávky, nalezl zkameněliny trilobitů a jiných prvohorních živočichů. Žáci zkusí v hodinách výtvarné výchovy nakreslit své představy Prvohor a živočichů žijících v té době. JIHOČESKÝ KRAJ Podrobněji se Jihočeským krajem budeme zabývat v jiné kapitole.

3 PLZEŇSKÝ KRAJ Plzeňský pivovar – Město Plzeň má právo várečné již od 13. století, kdy mu toto privilegium udělil král Václav II. Od 14 st. pivo směli vařit a prodávat všichni měšťané Plzně. Protože kvalita piva nebyla vždy dobrá, rozhodli se konšelé města Plzně vystavět pivovar, kde by se pivo vařilo pod dohledem sládka. Stavbu započali roku Dnes je pivovar vyhlášený po celém světě, hlavně některé druhy piva – např. Pilsner Urquel, Gambrinus, atd. Na místě dnešního pivovaru najdeme také památník Jana Sladkého Koziny, legendárního vůdce chodského povstání (povstání proti císaři), který zde byl roku 1695 oběšen. Hrad Rabí – je zřícenina ležící ve stejnojmenné obci nad řekou Otavou kousek od městečka Sušice. Jedná se o největší hradní komplex v Čechách. Hrad byl vystavěn ve 14. století pány z Velhartic. Na těchto místech zde roku 1421 při obléhání hradu přišel o oko Jan Žižka. Hrad byl během třicetileté války vypleněn a zůstal opuštěn. Dnes je již po částečné rekonstrukci a přístupný veřejnosti. Je národní kulturní památkou. V podhradí nalezneme starý židovský hřbitov z 18. století. ÚSTECKÝ KRAJ Terezín – je malé pevnostní městečko. Pevnost byla založena Josefem II. V 18. století. Jméno dostala po matce Josefa II. Marii Terezii. Úkolem pevnosti bylo chránit přístupové cesty. Osvědčila se ale spíše jako vězení. Během druhé světové války sloužila část města jako židovské ghetto a část jako koncentrační tábor. Nyní je zde muzeum a objekt je národní kulturní památkou. Hřensko – je malá obec na soutoku řeky Labe a Kamenice. Dříve zde lidé těžili a plavili dřevo. Příroda je zde obdivuhodná. Známé jsou skalní stěny a různé skalní útvary. Nejznámější je Pravčická skála – největší přírodní skalní most v Evropě.

4 KARLOVARSKÝ KRAJ Lázeňský trojúhelník – tak se říká trojici měst, které leží v západních Čechách a jsou známé svoji lázeňskou tradicí. Jedná se o města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Konstantinovy Lázně. Karlovy Vary založil Karel IV. ve 14. století. Město se proslavilo svými léčebnými prameny, které jsou blahodárné na žaludek a játra. Sjížděli se sem různé význačné osobnosti, např. Johann Wolfgang Goethe. Od roku 1807 město dále proslavila výroba bylinného likéru Becherovka. Známé jsou také Lázeňské oplatky nebo Karlovarský porcelán. V současnosti jsou Karlovy Vary známé také jako místo pořádání filmového festivalu. Mariánské Lázně - Místo bylo známé svými léčivými účinky již od 12. století. Využívali jej mniši z kláštera Teplá, místní soli prodávali jako projímadlo. Až za vlády Marie Terezie v 18. st. se objevuje poprvé název Marienbad (název podle Mariina pramene) a započíná se se stavbou lázeňských pavilonů. Minerální pramen mají blahodárný účinek na trávení. Na lázeňské promenádě najdeme tzv. Zpívající fontánu, která každou hodinu hraje skladbu. Také do Mariánských lázní zavítali známé osobnosti, např. Johann Wolfgang Goethe. Ten zapříčinil, že se do lázní začali hrnout návštěvníci. Z dalších jmen lze zmínit Emu Destinnovou (operní pěvkyně), Antonína Dvořáka (hudební skladatel), Jana Nerudu (spisovatel), Richarda Wagnera (německý hudební skladatel), Thomase Alvu Edisona (vynálezce) a další. Konstantinovy Lázně – patří mezi nejmenší lázně České republiky. Jejich pramen je určen na kardiovaskulární poruchy. Lázně jsou z počátku 19. století. LIBERECKÝ KRAJ Ještěd – je hora u města Liberec. Na vrcholu je televizní vysílač. Stavba je v technicistním architektonickém stylu podle stavitele Karla Hubáčka. V dolní části budovy je restaurace. Sloup – je známý svým skalním hradem ze 14. století. Původně sloužil jako strážní hrad. Později zde sídlili loupeživý rytíři a pořádali loupežní výpravy do kraje. Od 16. století byl využíván jako poustevna pro mnichy. Nedaleko najdeme také kamenné lesní divadlo z počátku 20. století.

5 KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ Jičín – je krásné město v Českém ráji. Bylo založeno již ve 13. století. Proslavil jej rodák Václav Čtvrtek ve své knize, kdy do těchto míst zasadil postavu loupežníka Rumcajse. Každý rok zde probíhá festival pod záštitou UNESCO Jíčín – město pohádky. Prachovské skály – jsou skalní pískovcové útvary. Skály zde tvoří celá skalní města. PARDUBICKÝ KRAJ Litomyšl – je město na samém východě Čech. Zmínky o něm najdeme již v 10. století. Najdeme zde renesanční zámek ze 16. století, který je zapsaný také v UNESCO. Město je rodištěm našeho významného hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Každý rok se zde pořádá na přelomu června a července hudební festival Smetanova Litomyšl. Pardubický perník- je historickou tradicí pro město Pardubice. Pečení perníku má několik století dlouhou tradici. Původní recepturou byl med, mouka a pepř. Dnes je receptura již upravená a doplněná o další ingredience. Perník se pekl ve zdobených formách a byl dále zdoben. KRAJ VYSOČINA Telč – je malé městečko, jehož historické jádro patří k nejcennějším památkovým rezervacím v České republice. Je zapsáno do seznamu UNESCO. Dominantou městečka je renesanční telčský zámek. Sázava – je řeka ve středních Čechách. Je oblíbeným cílem vodáků, kteří ji nazývají Zlatou řekou – ne podle rýžování zlata, ale podle barvy dna (jíl). Řeka protéká krásnou krajinou, tvoří meandry.

6 JIHOMORAVSKÝ KRAJ Lednice – je krásný zámek na břehu řeky Dyje. Původně byl zámek vystavěn v 16. století. Přestavba z 19. století mu ale dala charakteristickou romantickou podobu. V přilehlém okolí je nádherná zahrada, kde najdeme Mešitu z 18. století, Janův hrádek – napodobeninu pseudogotické zříceniny nebo Lovecký zámeček. Je zde také rozlehlý historický skleník. Lednice je zapsaná v seznamu UNESCO. Vinné sklípky - Morava je známá a proslavená kvalitou svého vína, které je vyváženo také do světa. Každý, kdo kvasil víno, měl také svůj sklípek, kde se mohl ostatním pochlubit s kvalitou svého moku. Tradice se dochovala dodnes a vinné sklípky jsou oblíbenou zastávkou turistů, hlavně v době vinobraní. OLOMOUCKÝ KRAJ Bouzov – je krásný hrad ve středu Moravy. Původně byl zde vystaven již ne přelomu 13. a 14. století, ale my jej známe již z jeho přestavby v 19. století. Je oblíbenou zastávkou filmařů, vzpomeňme například na pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Princezna Fantagiro. Hranická propast – se nachází v Hranickém krasu. Je to nejhlubší propast ve střední Evropě. Na dně se nachází jezírko, ale dna jezírka nebylo dosud nikdy dosaženo. Hloubka suché části je téměř 70 metrů. Podle pověsti do propasti skočil kníže Velké Moravy Mojmír I., aby totéž udělali jeho pronásledovatelé z řad velmožů, kteří ohrožovali Moravu.

7 MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Ostrava, Ostravské doly – Ostrava je město na rozhraní Slezska a Moravy. Je zde velká koncentrace obyvatel a hlavně průmyslu. V 18. století zde bylo nalezeno bohaté ložisko černého uhlí. Již v té době zde vznikaly první hutě. Spousta okolních vesnic musela být kvůli těžbě uhlí zbořena. Ostravsko se stalo jedním z nejvíce znečištěných míst u nás. Dnes dochází k nápravě a rekultivaci. ZLÍNSKÝ KRAJ Rožnov pod Radhoštěm – je známý hlavní díky svému skanzenu Valašské muzeum v přírodě. Je to druhé nejstarší přírodní muzeum v Evropě. Bylo založeno roku Nejstarší částí je Dřevěné městečko. Byly sem přeneseny historické domy z rožnovského náměstí. Jsou zde rovněž funkční technické stavby – pila, hamr, mlýn, valcha a lisovna oleje. Vedle městečka je zde také valašská dědina s více jak 70 stavbami. Po celý rok tu probíhají kulturní akce, kde se můžeme dozvědět, jak se vyráběla mouka, látka, atd. Baťovy závody – je název obuvnické firmy, kterou založili sourozenci Anna, Antonín a Tomáš Baťovi ve Zlíně roku V té době zavedli u nás poprvé pásovou výrobu a cena obuvy se výrazně snížila. Baťovy boty si mohli tehdy dovolit i ti chudší. Byli známí také tím, že se starali o své zaměstnance, stavěli jim například tzv. Baťovy domky. Po roce 1948 byla firma znárodněna. Dnes je ale v rukou rodiny, která v současnosti sídlí v Kanadě. Firma je známá po celém světě.

8 Karlštejn

9 Skryje

10 Plzeňský pivovar

11 Hrad Rabí

12 Lázeňský trojúhelník

13 Terezín

14 Hřensko

15 Ještěd

16 Sloup

17 Jíčín

18 Prachovské skály

19 Litomyšl

20 Telč

21 Lednice

22 Bouzov

23 Hranická propast

24 Ostravské doly

25 Rožnov pod Radhoštěm I.

26 Rožnov pod Radhoštěm II.

27 Baťovy závody

28 Zelenka J. a kolektiv autorů, 300 nejkrásnějších výletů po České republice, 1. vydání. Praha, Olympia 2004, ISBN 80 – – 75 – 5. Obrazové přílohy převzaty z: 28


Stáhnout ppt "Škola pro děti Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/"

Podobné prezentace


Reklamy Google