Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hrad Karlštejn má mezi českými hrady výjimečné postavení. Král a císař Karel IV. jej určil jako místo pro uložení královských pokladů, sv. relikvií.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hrad Karlštejn má mezi českými hrady výjimečné postavení. Král a císař Karel IV. jej určil jako místo pro uložení královských pokladů, sv. relikvií."— Transkript prezentace:

1

2

3 Hrad Karlštejn má mezi českými hrady výjimečné postavení. Král a císař Karel IV. jej určil jako místo pro uložení královských pokladů, sv. relikvií a říšských korunovačních klenotů.

4 Architektonická posloupnost hradu začínala nejníže umístěnou Studniční věží a Purkrabským domem pokračuje mohutným Císařským palácem a nad ním Mariánskou věží, vrcholí Velkou věží.

5 Byl slavnostně založen 10.6.1348 za účasti pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Karel IV. jej poprvé navštívil r. 1355, kdy je také poprvé zmiňován první karlštejnský purkrabí Vít z Bítova.

6 Karel IV. dohlížel na dostavbu a výzdobu hradu, jehož dispozice byla podřízena neobvyklé funkci a poslání..

7 Vstupní brána

8 Hradby, Velká věž a střecha Mariánské věže.

9

10 Nejníže je na hradě položena Studniční věž, hradní studna je hluboká asi 80 m, nemá vlastní pramen, voda se přiváděla štolou z Budňanského potoka. Od r.1911, kdy byl na hradě zaveden vodovod se nepoužívá. Přesto vodní sloupec ve studni dosahuje dnes asi 12 m.

11 Hodinová věž – druhé hradní brány, má ve svém horním patře, zachovalý renesanční hodinový stroj z doby Rudolfa II., Jeho součástí je cimbálový zvon z r. 1609.

12 Ve spodním podlaží Hodinové věže je zavěšen velký Svatokateřinský zvon. Ten byl zhotoven již v době Karlově, přelit byl v 17.st. Původně byl umístěn v hradní zvonici Velké věže.

13 Velká věž s kaplí sv. Kříže, kde je zobrazen vesmír a kde podobně jak v Blaníku spí „boží vojsko“, a jedinečná galerie portrétů od Mistra Theodorika.

14

15 Velké nádvoří hradu.

16 Jedna z pověstí hradu – když zemřel Karel IV. zvony z hradního kostela Panny Marie prý zvonily samy od sebe.

17 Vstupní brána v Hodinové věži na Hlavním nádvoří a brána do samotného hradu.

18

19 Mariánská věž s kostelem Panny Marie v 2. patře, kaplí sv. Kateřiny, v 1. patře je pokladnice a klenotnice, kde je vystavena kopie Svatováclavské koruny, antická gemna z doby Karlovy a jiné poklady

20 Po skončení I. prohlídkové trasy se vstupuje na druhé nádvoří.

21

22 Dřevěný most který spojuje Mariánskou věž s Velkou věží, v případě nebezpečí mohl být spálen.

23

24 Velká věž má samostatné hradby a čtyři strážné věže a nebyla nikdy dobyta. Zdi Velké věže jsou silné až sedm metrů.

25 Spojení mezi Císařským palácem a Mariánskou věží umožňuje arkádový můstek, nahrazující původní padací most.

26 Schodů je na hradě dost a ty vnitřní jsou hodně vysoké.

27 Stavebně byl Karlštejn dokončen r.1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži, 17 let poté co byl položen základní kámen.

28 Velké nádvoří s Purkrabským domem

29 Největší architektonickou pozoruhodností hradu jsou jeho čtyři kaple: kaple sv. Mikuláše, kostel Panny Marie, kaple sv. Kateřiny a kaple sv. Kříže (dříve Utrpení).

30 Do stavební podoby hradu zasáhla pozdně gotická a zejména renesanční přestavba, provedená v době Rudolfa II.

31 Purkrabství a jeden ze strážných kopců u Karlštejna.

32 Stavba hradu vrcholila na nejvyšším místě hradního ostrohu, samostatně opevněnou, 60m vysokou Velkou věží s kaplí sv. Kříže, kde byly téměř 200 let uloženy korunovační klenoty a český archív.

33 Purkrabství, Císařský palác, kde král pobýval, je zde největší síň hradu, na kterou navazuje kaple Sv. Mikuláše půlkruhového půdorysu a mohutná Velká věž.

34

35

36 Nádherná Berounka střeží krále hradů - Karlštejn.


Stáhnout ppt "Hrad Karlštejn má mezi českými hrady výjimečné postavení. Král a císař Karel IV. jej určil jako místo pro uložení královských pokladů, sv. relikvií."

Podobné prezentace


Reklamy Google