Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0513 ŠablonaIII/2č. materiálu: VY_32_INOVACE_61.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0513 ŠablonaIII/2č. materiálu: VY_32_INOVACE_61."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0513 ŠablonaIII/2č. materiálu: VY_32_INOVACE_61 Jméno autora:František Sajdl Třída/ročník:H3A, 3.ročník Datum vytvoření:28.8.2012

2 Vzdělávací oblast:Cestovní ruch Tematická oblast:Zeměpis cestovního ruchu Předmět:Cestovní ruch Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Prezentace základních pojmů a definic Žák charakterizuje kulturněhistorický cestovní ruch jako nedílnou součást turismu v ČR i v zahraničí Uvádí příklady K-H atraktivit v ČR i v jeho regionu Klíčová slova:Turismus, stavební sloh, šlechtické rody Druh učebního materiálu:Prezentace

3 Hrady, zámky, zříceniny Pražský hrad

4 Hrady, zámky, zříceniny ČR

5 Hrady a zámky ČR České země oplývají mimořádně velkým bohatstvím kulturních památek. Více než dva tisíce dochovaných hradů a zámků tvoří nejen svým množstvím, ale především umělecko-historickou hodnotou jednu z nejvýznamnějších součástí kulturního dědictví ( i pod UNESCO). Většina hradů a zámků je u nás v rukou státu, i když mnohé byly navráceny svým původním majitelům z řad šlechtických rodů a církevních institucí. V mnoha případech se tito staronoví vlastníci pustili do úprav objektů podle původních dispozic a po jejich dokončení památky opět zpřístupnili veřejnosti. Hrady a zámky jsou dokladem vysoké úrovně tehdejšího stavitelství. Navíc bývají vybaveny bohatými uměleckými sbírkami, např. vzácnými kolekcemi obrazů, zbraní, porcelánu, skla či kolekcemi předmětů uměleckého řemesla. Od nejranějších dob českých dějin se v samém srdci Evropy budovala feudální sídla obranného charakteru proti ničivým nájezdům ze sousedních zemí. Obranné hrady byly stavěny na špatně přístupných skalách a kopcích, nebo byly obklopeny vodním příkopem. V okolí hradů a jejich zřícenin jsou dodnes patrné zbytky obléhacích prací. Jedná se o tábory a palebná postavení, jež v současné době tvoří různě mohutné valy a příkopy. Počátkem třicátých let 13. století dochází ke zlomu v budování těchto feudálních sídel. Na mnoha místech země začínají růst hrady královské či první hrady šlechtické, které již neplní pouze obrannou funkci, ale také reprezentativní.

6 Hrad Křivoklát Leží na řece Berounce pod Rakovníkem. Založen Přemyslem Otakarem II. První zmínka o hradu z roku 1109. Nejzachovalejší a nejstarší hrad, dříve to byl lovecký hrad.

7 Hrad Karlštejn Leží na Berounce, založen 1348 Karlem IV. Místo pro uložení korunovačních klenotů, národní kulturní památka, je středem pozornosti filmařů.

8 Hrad Loket Protéká zde řeka Ohře. Leží u Sokolova, postaven za Přemysla Otakara I. Městská památková rezervace, městské muzeum. Sloužil jako hraniční pevnost.

9 Zřícenina Rabí Leží na řece Otavě na Šumavě, zřícenina hradu od 17. stol. Roku 1421 obléhán a dobyt Janem Žižkou- Zde ztratil své druhé oko. Je to nejpevnější a nejmohutnější česká zřicenina.

10 Zřícenina Trosky Oblast Českého ráje a jeho dominanta, zřícenina gotického hradu. Hrad postaven ve druhé polovině 14. stol. (1396). Hrad zpustl v 17. stol. Za 30 leté války

11 Zřícenina Krakovec Okolí řeky Berounky, zřícenina gotického hradu, asi 10 km od Rakovníka. Postaven na konci 14. stol. Jedno z nejdokonalejších sídel tehdejší doby, roku 1414 zde pobýval a kázal Mistr Jan Hus. Hrad zpustl po požáru roku 1783.

12 Zřícenina Hazmburk Pod městem Libochovice, zřícenina gotického hradu z přelomu 13. a 14. stol. Válcová černá věž a hranolová bílá věž. V troskách od 17. stol.

13 Zdroj: www.wikipedie.cz


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0513 ŠablonaIII/2č. materiálu: VY_32_INOVACE_61."

Podobné prezentace


Reklamy Google