Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Mgr. Dana Zajíčková Název prezentace (DUMu)Věta a výpověď Tematická oblast:Česky jazyk a literatura pro 3. ročník oboru.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Mgr. Dana Zajíčková Název prezentace (DUMu)Věta a výpověď Tematická oblast:Česky jazyk a literatura pro 3. ročník oboru."— Transkript prezentace:

1 Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Mgr. Dana Zajíčková Název prezentace (DUMu)Věta a výpověď Tematická oblast:Česky jazyk a literatura pro 3. ročník oboru Tesař RočníkIII. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0369 Datum vzniku: září 2013 Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR

2 Anotace Cílem vyučovacího předmětu ČESKÝ JAZYK je rozvíjet komunikační kompetence žáků a naučit je užívat jazyk jako prostředek k dorozumívání a myšlení, k přijímání, sdělování a výměně informací. Cílem této prezentace je seznámit žáky se stavbou českých výpovědí, vést je k tomu, aby se zamýšleli nad jejich formální a významovou stránkou, aby pochopili jejich strukturu, osvojili si větná schémata, syntagmatická pravidla i zákonitosti výstavby textu a naučili se získané znalosti užívat ve své komunikaci. Tématem této prezentace je věta a výpověď.

3 Věta a výpověď

4 Komunikát Komunikát se skládá z výpovědí. Výpověď je jednotka komunikátu, kterou oddělujeme od ostatních výpovědí: a)v mluvené řeči: přestávkou a melodií, b)v písmu: na začátku velkým písmenem a na konci tečkou, otazníkem nebo vykřičníkem. Výpovědi mohou mít podobu: věty, souvětí nebo větného ekvivalentu.

5 Věta – souvětí - větný ekvivalent Věta: obsahuje přísudek a má uspořádanou stavbu: Dnes odpoledne se sejdeme na hřišti. Souvětí: Domluvili jsme se, že se dnes odpoledne sejdeme na hřišti. Větný ekvivalent: má funkci věty, ale neobsahuje přísudek: Sraz odpoledne na hřišti.

6 Věty dvojčlenné Slova, která k sobě ve větě mluvnicky a významem patří, vytvářejí skladební dvojice. Základní skladební dvojice: PODMĚT a PŘÍSUDEK vztah predikace, mluvnicky rovnocenné Určete základní skladební dvojici ve větě: Náš Pavel včera dostal od svých kamarádů z Prahy blahopřejné esemesky k 17. narozeninám.

7 SHODA: základní skladební dvojice: Pavel dostal náš Pavel od svých kamarádů blahopřejné esemesky k 17. narozeninám ŘÍZENOST: dostal esemesky PŘIMYKÁNÍ: včera dostal dostal od kamarádů od kamarádů z Prahy

8 Seznam zdrojů ČECHOVÁ, Marie. Český jazyk pro 3. ročník středních škol. 2. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2007, 208 s. ISBN 80-7235-190-7. STYBLÍK, Vlastimil a Marie ČECHOVÁ. Stručná mluvnice česká: mluvnická a slohová cvičení. 8. vyd., (ve Fortuně 3., přeprac.). Praha: Fortuna, 2007, 215 s. ISBN 978-807-1689-560.


Stáhnout ppt "Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Mgr. Dana Zajíčková Název prezentace (DUMu)Věta a výpověď Tematická oblast:Česky jazyk a literatura pro 3. ročník oboru."

Podobné prezentace


Reklamy Google